Paskutiniu laikotarpiu sparčiai padaugėjo programišių atakų ir melagingos informacijos skleidimo atvejų. Skaitmenizacija atvėrė naujų galimybių ne tik ekonomikai, bet ir nusikalstamumui. Bėgant metams tokių atakų aukų skaičius keitėsi: nors iš pradžių daugiausia nukentėjo privatūs asmenys, dabar daugėja nusikalstamų išpuolių prieš bendroves ir valdžios institucijas. Didėja pavojus pačiam tapti auka, o kibernetinio saugumo pramonė klesti? Maximas Manturovas, „Freedom Finance Europe“ investicinių tyrimų vadovas, paaiškina, kurios IT saugumo bendrovės ir akcijos yra reikšmingos, kaip jos veikia ir kodėl šioje pramonės šakoje dominuoja inovacijos.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Anksčiau ar vėliau kiekviena įmonė taps kibernetinės atakos auka, perspėja IT pramonės asociacija „Bitkom“. Nors 2018-2019 m. patirta žala siekė 103 mlrd. eurų, 2022 m. ši suma beveik padvigubės ir sieks 203 mlrd. eurų. Trečiąjį 2022 m. ketvirtį pasaulinių atakų skaičius per metus išaugo 28 proc. Vasario 27 d., praėjus trims dienoms po oficialios karo Ukrainoje pradžios, „Check Point Research“ pranešė, kad kibernetinių atakų prieš Ukrainos karinį ir vyriausybinį sektorių padaugėjo 196 proc. Tačiau praėjusiais metais buvo būdingos ne tik su karu susijusios atakos. Remiantis IBM ataskaita, įmonės, kurios naudoja dirbtinį intelektą ir automatizavimą galimoms grėsmėms ir pažeidimams aptikti, duomenų pažeidimų ciklą sutrumpino 74 dienomis ir sutaupė vidutiniškai 3 mln. dolerių daugiau. Šios tendencijos rodo, kad ateinančiais metais kibernetinės gynybos poreikis įmonėms taps vis svarbesnis.
Kibernetinėms akcijoms technologijų žlugimas turėjo įtakos tik trumpuoju laikotarpiu
Kaip ir daugelis kitų technologijų akcijų, kibernetinio saugumo akcijų paklausa ir rinkos augimas ankstyvaisiais COVID-19 pandemijos etapais buvo dideli, nes, kaip aiškina Maksimas Manturovas, pereinant prie skaitmeninio darbo, padidėjo susirūpinimas dėl kibernetinio saugumo priemonių poreikio. Tačiau pastaraisiais mėnesiais situacija pasikeitė: investuotojų lūkesčiai nepasiteisino, FED padidino federalinių fondų palūkanų normą, o technologijų sektoriaus bendrovių pardavimai ir akcijų kainos sumažėjo. Ar šie pokyčiai susilpnins IT saugumo akcijas? M. Manturovas sako: „Kibernetinio saugumo akcijos priklauso augančių akcijų segmentui, o jos pirmosios nukenčia nuo palūkanų normos didinimo. Nepaisant laikino nuosmukio, ilgalaikėje perspektyvoje jos gali būti įdomios, nes dėl dabartinio silpnumo atsiranda galimybių kurti pozicijas. O kai akcijų rinkos apskritai atsigaus, augančios akcijos gali būti vienos iš geriausiai atsiperkančių“.
Didėjantis sudėtingumas gali pristabdyti spartų augimą
Pavyzdžiui, N. Manturovas teigia, kad pasaulinė kibernetinio saugumo rinka 2022-2027 m. augs 8,9 proc. per metus ir iki to laiko pasieks 266 mlrd. dolerių vertę. Tačiau M. Manturovas įspėja: „Galima tikėtis, kad kibernetinės atakos ateinančiais metais taps sudėtingesnės. Tai kelia naujų iššūkių įgyvendinant saugumo sprendimus ir gali stabdyti rinkos augimą“. Ateities rinkos plėtra taip pat labai priklauso nuo politinės ir socialinės įtampos. Kaip pavyzdžius galima paminėti įsilaužimo atakas per 2020 m. JAV rinkimus ir po pandemijos smarkiai išaugusį kibernetinių atakų prieš sveikatos priežiūros įstaigas skaičių.
Inovacijos kaip elementari išlikimo strategija
Taip pat kyla abejonių, ar kibernetinėje rinkoje, kaip ir technologijų pramonėje, pavieniai stambūs žaidėjai galės dominuoti rinkoje.
„Žinoma, yra keletas gerai įsitvirtinusių ir didelių žaidėjų, tačiau galima rasti ir nemažai mažesnių, specializuotų įmonių, kurios sėkmingai dirba konkrečiose rinkos srityse, siūlydamos inovatyvius produktus ir paslaugas“, – sako M. Manturovas.
Pasak jo, šioje pramonės šakoje būtina sekti naujausias tendencijas, nustatyti galimas ateities grėsmes ir nuolat diegti naujoves, kad išliktume konkurentų priešakyje. Įsitvirtinusioms įmonėms tai gali būti iššūkis, jei jų procesai yra pasenę. Mažesni ir lankstesni kibernetinio saugumo paslaugų teikėjai gali greičiau reaguoti į pokyčius. Štai kodėl, pavyzdžiui, stambus debesies saugyklos rinkos žaidėjas „Palo Alto Networks“ pastaraisiais metais įsigijo keliolika jaunų debesijos saugyklos kūrėjų.
Svarbūs kibernetinio saugumo paslaugų teikėjai ir akcijos
Tiek privatiems asmenims, tiek organizacijoms kibernetinis saugumas tampa vis didesne būtinybe, o veiksmingos saugumo priemonės tampa labai svarbios.
„Asmenys vis dažniau naudoja antivirusinę programinę įrangą arba VPN. Čia taip pat populiarios debesies saugyklos paslaugos, skirtos apsaugoti įrenginius, pavyzdžiui, slaptažodžių tvarkyklė. Kita vertus, įmonėms dažnai reikia sudėtingesnių saugumo priemonių“, – aiškina M. Manturovas, nurodydamas kitas kibernetinio saugumo akcijas, kurias verta paminėti.
„Pagal pajamas programinės įrangos tiekėja „Fortinet“ kartu su „Palo Alto Networks“ yra viena pelningiausių IT saugumo bendrovių. Abi bendrovės prognozuoja dviženklį procentinį pajamų augimą ateinančiais metais“, – sako ekspertas.
Pasak M. Manturovo, „CrowdStrike Holding“ ir „Zscaler“ taip pat yra potencialą turinčios debesijos paslaugų teikėjos. Okta tapatybės valdymo programinė įranga gali būti labai paklausi vis labiau mobiliame ir debesies saugyklos pagrįstame pasaulyje.