Įsivaizduokite pasaulį, kuriame visi užkoduoti ir slapti dokumentai staiga taptų laisvai prieinami – būtent toks scenarijus ir yra vadinamas „kvantine apokalipse“, rašoma BBC. Perspėjama, kad jau visai netrukus technologijos pasieks tokį lygį, kad mašinos sugebės „nulaužti“ bet kokį dabar egzistuojantį kodą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Jeigu kalbėti „paprastų žmonių kalba“, tai kvantiniai kompiuteriai veikia kitokiu principu, negu mums įprastos mašinos, sukurtos ir tobulintos XX a. Teoriškai, jos gali ateityje tapti daug kartų spartesnės už dabartines technologijas.
Praktikoje tai reikštų, kad kvantinis kompiuteris galėtų vos per kelias sekundes išspręsti neįtikėtino sudėtingumo užduotis, kurios įprastam kompiuteriui užimtų ne vienerius metus. Pavyzdžiui, tokie darbai, kaip duomenų atkodavimas, kur įmanomi milijardai kodų variantų.
Tokio pobūdžio kompiuteriai gali išspręsti daugelį žmonijos problemų. Daugelis didžiųjų valstybių pastaruoju metu intensyviai vysto kvantinių superkompiuterių technologijas, siekiant užsitikrinti viršenybę mokslo, verslo ir karybos srityse.
Tačiau kvantinės technologijos turi tamsiąją pusę, apie kurią perspėja ekspertai.
Asmeninių duomenų vagystės
Eilė valstybių, įskaitant Rusiją, Didžiąją Britaniją, JAV ir Kiniją, investuoja milžiniškas pinigų sumas ir skiria išskirtinį dėmesį kvantinių superkompiuterių kūrimui, siekiant pirmiesiems įgyti viršenybę kibernetinėje erdvėje.
Kiekvieną dieną programišių duomenų centruose, kurie yra išsimėtę po visą pasaulį, be vartotojų sutikimo yra renkamos milžiniškos užšifruotos asmeninių duomenų bazės. Ir kažkuriuo metu tie, kas užsiima duomenų rinkimu ar vagystėmis, gali sulaukti kvantinių kompiuterių, gebančių tuos duomenis atkoduoti.
„Viskas, ką mes dabar darome internete – nuo apsipirkimų parduotuvėse iki bankinių pavedimų ir naršymo socialiniuose tinkluose, yra užkoduota“, – BBC paaiškino „PostQuantom“ strategijos skyriaus vadovas Harry Owenas.
„Veikiantis kvantinis kompiuteris, kuris galėtų nulaužti tokį kodą, beveik iškarto leistų savo kūrėjams galimybę ištuštinti bankų sąskaitas ir visiškai atjungti valstybines apsaugos sistemas, – perspėja ekspertas. – Kriptovaliutų piniginės būtų akimirksniu ištuštintos“.
Niūrias prognozes pateikė ir „Quantinuum“ vadovas Ilyasas Khanas, dirbantis Kembridže ir JAV Kolorado valstijoje. „Kvantiniai kompiuteriai pavers nereikšmingais daugelį dabar veikiančių kodavimo sistemų, – aiškino jis. – Tai yra grėsmė įprastam mūsų gyvenimo būdui“.
Apsauga nuo kvantinio škvalo
Jeigu tai iš tiesų įvyktų, tai iš tiesų būtų gana panašu į apokalipsę. Tačiau apie tai kol kas kalba nedaugelis dėl paprastos priežasties – tai būtų įmanoma tik tuo atveju, jeigu žmonija nesiimtų priemonių apokalipsės užkardymui.„Mūsų neveiksnumas lemtų labai blogą įvykių eigos vystymąsi“, – BBC pasakojo britų valdžios atstovas, pageidavęs išlaikyti anonimiškumą.
Priemonės siekiant išvengti „kvantinės apokalipsės“ yra kuriamos ir realizuojamas jau kelerius metus. Didžiojoje Britanijoje visi duomenys, kurie priskiriami valstybės paslaptims, jau apsaugoti nuo naujųjų superkompiuterių galimos įtakos. Tai pavyksta pasiekti naujo kodavimo algoritmų sistema, kuri, bent jau kaip tikisi mokslininkai, padės apsisaugoti nuo „kvantinių išpuolių“.
Kompiuterinių tinklų apsauga nuo kvantinių technologijų klausimu dirba ir didžiosios IT bendrovės – IBM, „Google“, „Microsoft“ ar „Intel“.
Bent jau kol kas kvantiniai skaičiavimai kainuoja labai brangiai, reikalauja daug įdirbio ir pažangiausių technologijų, reikia specialios aparatūros šaldymo įrangos. Algoritmų, kurie leistų apsaugoti duomenis nuo kvantinio puolimo kūrimas išlieka viena pagrindinių mūsų amžiaus užduočių saugumo srityje.
Ekspertų teigimu, apsimesti, kad nieko nevyksta ir nieko nedaryti, tiesiog neįmanoma, nes technologijų progresas yra akivaizdus, todėl reikia ruoštis tam, kas neišvengiamai anksčiau ar vėliau pasirodys.