Elektronika.lt
 2024 m. rugsėjo 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 30 d. 11:51
Lietuvių tyrimas apie švytinčias daleles – prestižiniame fizikos žurnale „Nanophotonics“
Rugsėjo 30 d. 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
Rugsėjo 29 d. 18:45
Įprastus skambučius keičia naujos technologijos: kai kuriems jas išbandyti trukdo vienas dalykas
Rugsėjo 29 d. 15:12
Geriausios „Galaxy S24“ funkcijos – pigiau: „Samsung“ flagmanų gretas papildė „Galaxy S24 FE“
Rugsėjo 29 d. 12:36
Vaizdo stebėjimas klasėse pamokų metu. Ar tai legalu?
Rugsėjo 29 d. 09:28
„Xiaomi“ pristatė naujus išmaniųjų telefonų flagmanus – dirbtinio intelekto funkcijos, naktinė fotografija ir produktyvumas
Rugsėjo 28 d. 18:28
Daugiau nei pusė apklaustųjų nori, kad dirbtinis intelektas palengvintų kasdienybę
Rugsėjo 28 d. 15:17
Vandeniliu varomas „Renault Master“ brėžia naujas ribas: 700 km nuvažiuojamas atstumas ir vos 5 minučių įkrovimas
Rugsėjo 28 d. 12:50
Politinis humoras: ar „TikTok“ ir memai veikia rinkėjų nuomonę?
Rugsėjo 28 d. 09:23
Prie Marijampolės pradedamos vienos moderniausių saulės elektrinių Baltijos šalyse statybos
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Dirbtinis intelektas: už mitais apipintų grėsmių slypi beribės galimybės

Publikuota: 2022-01-31 15:25
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Aut. teisės: ©Vilniaus universitetas
Inf. šaltinis: VU naujienos

Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai jau tapo reikšminga mūsų gyvenimo dalimi – naudojame juos atrakindami mobilųjį telefoną, DI pasitelkiamas ir vėžio diagnostikai. Tačiau DI technologijoms populiarėjant plinta ir įvairūs mitai, tampame vis jautresni asmeninių duomenų saugos klausimais.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai jau tapo reikšminga mūsų gyvenimo dalimi – naudojame juos atrakindami mobilųjį telefoną, DI pasitelkiamas ir vėžio diagnostikai. Tačiau DI technologijoms populiarėjant plinta ir įvairūs mitai, tampame vis jautresni asmeninių duomenų saugos klausimais. Todėl apie tai, ar saugu naudoti biometrinių duomenų atpažinimą įrenginiuose, kokie iššūkiai kyla bandant reglamentuoti DI, ir apie pagrindinius šią sritį gaubiančius mitus pasakoja Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto Informatikos instituto mokslininkas dr. Linas Petkevičius.

Dirbtinis intelektas: už mitais apipintų grėsmių slypi beribės galimybės
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Save apmokantys algoritmai

Daugelis šių dienų skaitmeninių produktų ir paslaugų yra grįsti duomenų analize arba išmaniaisiais algoritmais, analizuojančiais duomenis. Ilgą laiką tokia duomenų analizė buvo mechaninis ir kūrybinis procesas, grupuojant ir taip gaunant naudingos informacijos iš didelio kiekio sudėtingos struktūros duomenų. Tačiau šis procesas taip pat ribotas, nes visų gyvenimo atvejų suprogramuoti neįmanoma, tad pastaraisiais metais, atsiradus naujiems modeliams, dideliems atvirų duomenų kiekiams ir išaugus skaičiavimų našumui, įvyko proveržis kuriant save apmokančias sistemas.

„Visai neseniai, per pastaruosius penkerius metus, buvo sukurti matematiniai modeliai, leidžiantys ne tik lengviau apdoroti duomenis, bet ir gauti reikiamą informaciją, taikant save apmokančias sistemas, kurios vadinamos dirbtinio intelekto technologijomis, arba giliuoju mokymusi. Šie modeliai, naudodami išmoktas instrukcijas, gali iš palyginti nedaug turimų pavyzdžių surinkti daug reikalingos informacijos“, − pasakoja dr. L. Petkevičius.

Giliojo mokymosi pavyzdžiai jau plačiai naudojami mūsų kasdienybėje – nuo veido ar pirštų atspaudų atpažinimo funkcijos mūsų telefone, personalizuotų ir pagal mūsų pomėgius atrinktų reklamų internete ar net naujai sugeneruotų tekstų.

„Giliojo mokymosi modeliai taip pat taikomi identifikuojant ir prognozuojant elektromobilių energijos suvartojimą, analizuojant prognostinio modelio rezultatus siekiant diagnozuoti ligas ar rekonstruojant triukšmingus vaizdus kompiuterinės tomografijos ar kitame vaizdus kuriančiame įrenginyje“, − platų uždavinių, su kuriais dirba, pritaikymą pabrėžia mokslininkas.

Biometrinių duomenų technologijos ir su DI susiję mitai

Biometriniai duomenys apima daugybę charakteristikų, leidžiančių mus identifikuoti. IT srityje dažniausiai naudojami išorę nusakantys moduliai: veido duomenys, pirštų atspaudai, akių rainelės ar balso duomenys. Būtent pirštų atspaudai ir veido atpažinimas yra dažniausiai taikomi išmaniesiems įrenginiams atrakinti.

Biometriniai duomenys priklauso jautriems asmens duomenims ir yra saugomi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR). Kitaip tariant, sistemos, naudojančios biometrines technologijas, turi užtikrinti, kad jokia informacija apie asmenį nebus atkurta įvykus skaitmeniniam incidentui. Nepaisant to, duomenų apsaugos srityje vyrauja keli gajūs mitai.

„Pirmas mitas – pirštų atspaudų duomenys ir atrakinimui naudojamos asmenukės yra saugomos mūsų telefone. Taip tikrai nėra, nes biometrijos algoritmai apdoroja informaciją pirmo prisijungimo metu, kai prašoma save identifikuoti. Tada sukuriamas unikalus skaičių vektorius, kuris vėliau naudojamas norint verifikuoti asmenį, gavus kitą nuotrauką. Antras mitas – biometrinės technologijos yra labai brangios. Tai irgi nėra tiesa, nes šiandien sukurti biometrinę patikrą savo komerciniuose sprendiniuose ir įrenginiuose galite už mažiau nei tūkstantį eurų“, − atskleidžia mokslininkas.

DI technologijoms populiarėjant, mitų atsiranda vis daugiau. Pavyzdžiui, kad šios technologijos reikalauja milžiniško kiekio duomenų. Dr. L. Petkevičiaus paneigia šį mitą teigdamas, kad, norint sukurti konkretų uždavinį spendžiančios technologijos prototipą, gali pakakti ir keliasdešimt duomenų pavyzdžių. Tačiau dirbtiniu intelektu visų kylančių problemų neišspręsime.

„Labai dažnai giliojo mokymosi modeliai sugeba pasiūlyti sprendimą, jei yra aiškiai suformuluota problema. Pavyzdžiui, jie geba aptikti, kurioje vietoje yra gedimas, bet tam būtina sukonkretinti uždavinį iki minimalistinio matematinio uždavinio. Tad DI sistema savarankiškai visko neišspręs“, − teigia mokslininkas.

Dar vienas mitas − DI technologijoms reikia specialiai sužymėtų duomenų. „Yra nemažai matematinių sprendimų, tokių kaip neprižiūrimasis mokymas ar pusiau prižiūrimasis mokymas, kuriems duomenis reikia sužymėti. Bet kartais, norint sukurti DI sistemą, užtenka turėti tik taisyklę ir vertinimo matą“, − pasakoja dr. L. Petkevičius.

DI technologijos – platus pritaikymas, bet ir teisiniai iššūkiai

Dr. L. Petkevičiaus teigimu, DI technologijas galima taikyti praktiškai visose gyvenimo srityse. Jei kalbame apie teksto analizę, DI technologijos leidžia klasifikuoti tekstus, juos klasterizuoti pagal semantinę prasmę, atlikti vertimus, kurti tekstų santraukas ir net generuoti naujus tekstus automatiškai.

„Atlikome tyrimą, kurio metu buvo sukurtas modelis, skirtas prognozuoti ir vertinti įsidarbinimą pagal skirtingas profesijas, atsižvelgiant į tai, kokią studijų programą žmogus yra baigęs. Šiuo metu bendradarbiaujame bandydami sukurti medicininį kalbos modelį, kuris leistų atrinkti reikšmingą informaciją iš raportų ir išvadų, kurių paprastai apdoroti ir naudoti prognostiniuose modeliuose neįmanoma“, − pasakoja mokslininkas.

Kita aktuali DI naudojimo sritis – vaizdų analizė. Šioje srityje DI leidžia atlikti daugybę uždavinių: šalinti triukšmus iš turimų vaizdų, o tai leistų naudoti prastesnės kokybės vaizdus, ar net segmentuoti medicinines problemas aptinkant piktybinį auglį.

„Analogiškos DI technologijos pritaikomos ir bandant aptikti kokybinius neatitikimus. Čia turiu omenyje tam tikrą broką, kaip kad duobės keliuose ar kitokie įtrūkimai“, − teigia d. L. Petkevičius.

Vis dėlto nuo visų DI suteikiamų galimybių neatsiejami šių technologijų keliami teisiniai iššūkiai. Šiuo metu yra rengiama Europos Sąjungos (ES) direktyva, skirta DI klausimams, kurios tikslas – suvienodinti DI sampratą ir reguliaciją visoje ES.

„Viena vertus, šalys, kuriose nėra ribojimų DI tyrimams ir taikymui, turi laisvę greičiau vystyti produktus. Tuo tarpu mūsų aplinkoje atsiranda vis daugiau sričių, kuriose draudžiama kurti DI, arba šios sistemos yra priskiriamos didelės rizikos sistemų kategorijai ir turi griežtas taisykles bei sankcijas už reikalavimų nevykdymą.

Kita vertus, ši direktyva yra sveikintina, nes reikia suprasti, kad Europos Komisija, matydama DI technologijų proveržį, nori šią sritį labai intensyviai finansuoti. Tam reikalinga tvari ir vienoda teisinė bazė ES, taip pat instrumentai DI technologijoms testuoti ir sertifikuoti. Tad tokia direktyva ne tik reikš papildomas lėšas šiai sričiai, bet ir padės išvengti fragmentuotos vidinės Europos rinkos“, − teigia mokslininkas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama