Įvairūs papildytos realybės (AR) sprendimai, suprantami kaip realaus pasaulio atvaizdavimas su kompiuterinės grafikos elementais, pradėti naudoti bemaž prieš dešimtmetį. Deja, ši perspektyvi technologija vis dar nėra naudojama taip plačiai, kaip galėtų būti, kadangi jai būtinas itin našus interneto ryšys, kurio negali užtikrinti dabartinė infrastruktūra. Vis dėlto, įvairių analitikų nuomone, artimiausiais metais dėl sparčiai plėtojamo 5G tinklo rinkoje atsiras daugybė praktiškų AR panaudojimo būdų, kurie pakeis mūsų kasdienybę.
Didelis potencialas
Bendrovės ir trečiųjų šalių tyrėjų surinkti duomenys leidžia prognozuoti, jog 2025 metais AR rinka bus verta 300 milijardų JAV dolerių. Pasak „Huawei Technologies“ Šiaurės šalių regiono vykdomojo viceprezidento Kenneth Fredriksen, didžiausi masinio AR pritaikymo tempai turėtų būti stebimi penkiose pramonės šakose: švietime, socialiniuose tinkluose, apsipirkime, keliavime ir navigacijoje bei kompiuteriniuose žaidimuose.
„Papildytos realybės technologija taip išpopuliarėti turėtų dėl to, jog ji leidžia realų fizinį pasaulį sujungti su skaitmeniniu. Ši sąveika žmonėms atveria naujas galimybes patirti, kurti, mokytis, dirbti ir turiningai leisti laisvalaikį, neiškeliant kojos iš namų ir be didesnių investicijų į techninę įrangą“, – teigia K.Fredriksen, pridėjęs, jog vartotojams tereikės pasirūpinti prieiga prie 5G.
Praktiški panaudojimo scenarijai
Vienas akivaizdžiausių AR panaudojimo scenarijų – kur kas efektyvesnė komunikacija. Dėl COVID-19 pandemijos buvo atšaukta daugybė konferencijų, naujų produktų pristatymų bei paprasčiausių susitikimų, kurių patirties negalėjo atkartoti vaizdo skambučiai ir telekonferencijos. Spėjama, kad ateityje pažangūs papildytos realybės sprendimai vartotojui, būnant namuose, leis pasijusti tarsi sėdint viename susitikimų kambaryje su savo kolegomis ar tiesiog iš savo darbo kambario surengti interaktyvų pristatymą trijų dimensijų erdvėje.
Panašus likimas laukia ir nuotolinių pamokų, kuriose mokytojai, pasitelkdami AR, galės gyvai pademonstruoti kalnus, planetas, DNR molekules ir kitas erdvines struktūras, į kurias mokiniai galės pažvelgti įvairiais kampais ir pjūviais. Taip pat vis daugiau prekybininkų savo elektroninio apsipirkimo platformose įdiegs galimybes virtualiai pasimatuoti drabužius, juvelyrinius dirbinius ar telefono ekrane pamatyti, kaip atrodys kambaryje pastatyti baldai, kas vartotojams padės geriau apsispręsti dėl prekės įsigijimo.
Ekspertas atskleidė, kad papildytos realybės sprendimus naudojantys žemėlapiai ateityje smarkiai palengvins kurjerių ir pavežėjų darbą bei kasdienes mūsų keliones, kadangi virtualios rodyklės ir nuorodos, vedančios į kelionės tikslą, bus tiesiogiai projektuojamos ne žemėlapyje, o ant gatvės asfalto, sankryžų ir pastatų, todėl susiorientuoti erdvėje ir laikytis maršruto taps kur kas paprasčiau. Neatmetama, jog AR jau visai netrukus išnaudos teatrai, kino pramonė ir įvairūs menininkai, siekdami vartotojui suteikti erdvinę reginio patirtį jo svetainėje, miegamajame ar kitame kambaryje.
AR ateitis
Anot Kenneth Fredriksen, AR panaudojimo sričių yra ir daugiau. Pavyzdžiui, jau kurį laiką eksperimentuojama su įvairiomis aplikacijomis, kurios leistų ligonį operuojantiems chirurgams tiesiogiai ant jo kūno matyti projektuojamas kraujagysles ir kitas svarbias struktūras, bei taip jų nepažeisti. Deja, platesniam papildytos realybės pritaikymui kliudo sudėtingas panašių sprendimų kūrimo procesas ir patogių įrankių stoka.
„Jau kurį laiką ieškome būdų, kaip kūrėjams supaprastinti AR integraciją į savo programinę įrangą ir taip prisidėti prie dar didesnio technologijos išpopuliarėjimo. Vienas tokių yra „Air Photo“ programa, naudojanti pažangius algoritmus, kurie dviejų dimensijų nuotrauką akimirksniu gali paversti erdviniu modeliu – tai turėtų pastebimai supaprastinti 3D modelių kūrimą, kadangi jam sugeneruoti prireiks tik paprasto paveikslėlio. Tuo metu „AR Engine“ programuotojams leis kurti papildytos realybės efektus, parašant vos 10 kodo eilučių.
Kita vertus, K. Fredriksen pastebėjo, kad AR vystymas labiausiai susijęs su 5G ryšio plėtra: „Papildytos realybės aplikacijoms būtinas 5G suteikiamas didesnis interneto greitis ir pralaidumas, o patrauklūs ir praktiški AR panaudojimo scenarijai gali tapti priežastimi daugiau vartotojų prisijungti prie 5G ryšio.“