Elektronika.lt
 2025 m. sausio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 13 d. 20:15
Ekspertas: parama energijos kaupikliams įsigyti prisidės ir prie mitų apie šią technologiją išsklaidymo
Sausio 13 d. 17:25
Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
Sausio 13 d. 08:17
Dėl Wi-Fi pažeidžiamumo jūsų geopozicija gali būti stebima realiu laiku
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Didieji duomenys ir dirbtinis intelektas: įrankiai visiems prieinami, svarbu – suvokti metodų esmę

Publikuota: 2020-08-02 10:44
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Didžiųjų duomenų nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu, klausiame šių metų KTU Big Data School vieno iš lektorių – KU Leveno universiteto mokslininko Wannes Meert.

Didieji duomenys ir dirbtinis intelektas: įrankiai visiems prieinami, svarbu – suvokti metodų esmę
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.

W. Meert šiuo metu yra tyrimų vadovas DTAI (angl. Declarative Languages and Artificial Intelligence) tyrimų grupėje KU Leveno universitete Belgijoje. Mokslininkas dirba DI, mašininio mokymosi (MM) ir anomalijų detekcijos srityse.

– Wannes, pasaulyje kasdien sugeneruojamas duomenų kiekis – stulbinantis ir dar vis sparčiai auga. Ar mes pajėgūs tuos duomenis suvaldyti? Kas laukia ateityje?

– Jei kalbėtume apie skaitmeninių didelių duomenų apdorojimą, pavyzdžiui, apsipirkimų elektroninėse parduotuvėse duomenis, socialinių tinklų informaciją, tai dabartinės sistemos yra gana įspūdingos. Pagalvokite apie socialinį tinklą „Twitter“, kuris beveik akimirksniu apdoroja milijonus „like“ ir žinučių.

Tačiau visai kas kita, kai kalbame apie analoginį pasaulį. Turima vis daugiau ir daugiau duomenų, bet dažnai iškyla dvi problemos: yra baigtinis skaičius jutiklių arba trūksta metaduomenų, t. y. informacijos apie duomenų struktūrą ir jų prasmę.

Įsivaizduokite, stebime veikiantį mechanizmą, bet nežinome, ar jis skleidžia išmetamąsias dujas, kuo jis varomas ar panašiai. Lygiai taip pat dažnai mums trūksta informacijos apie duomenis.

Tarkime, mechanizmas nustoja veikti. Mums svarbu žinoti, ar taip yra dėl gedimo, ar, pavyzdžiui, dėl planuojamos techninės patikros. Paprastai šios informacijos nėra arba yra, bet netiesiogiai, kaip kad techninėje mechanizmo kortelėje, kuri yra surašyta ant popieriaus. Čia įžvelgiu nemažų iššūkių.

– Visgi, duomenys, kad ir kartais nepilni, tampa vienu vertingiausiu įmonių ištekliu. Ar tie, kas neinvestuos į duomenų valdymą ir analizę, taps nekonkurencingi?

– Įmonės, norėdamos valdyti ir suvaldyti didžiuosius duomenis, siekia taikyti DI, tačiau joms tenka susidoroti su dviem iššūkiais: visų pirma, nėra trumpo kelio prie tinkamų ir teisingų DI sprendimų, todėl ilgalaikis bendradarbiavimas tarp skirtingų mokslo ir verslo partnerių yra labai svarbus.

Antra, iš pažiūros panašios problemos reikalauja taikyti visiškai skirtingus jau egzistuojančius ar dar net nesukurtus DI metodus, o tai įgyvendinti gali tik vieningai veikianti skirtingų disciplinų ekspertų komanda. O ekspertų nėra tiek ir daug.

Jei šie iššūkiai nėra sprendžiami, tuomet DI naudojimas dažnai yra nuviliantis ir neatitinkantis lūkesčių. Šis pastebėjimas nėra grįstas vien tik mano patirtimi – apie tai kalba daug įmonių, kurios yra mėginę panaudoti savo veikloje DI.

Vis tik, dauguma bendrovių planuoja didinti investicijas į DI. Ir ne vien tik todėl, kad tikimasi gauti didelę grąžą, bet ir todėl, kad konkurentai, sėkmingai panaudoję DI, gali pradėti dominuoti rinkoje.

Bėda ta, kad yra sudėtinga prognozuoti, ar bus lengva veiklą automatizuoti. Bet prisiminkime tokias įmones kaip „Amazon“, „Booking“ ar „Uber“, kurios atsikovojo didelę rinkos dalį automatizavę savo paslaugas ir taip pasiekė labai didelius pelnus.

– Panašu, kad verslas supranta didžiųjų duomenų ir DI naudą, – skatinti investuoti, matyt, nereikia. Bet ar jie turi pakankamai profesionalų, galinčių sprendimus įgyvendinti? Juos įgalinti?

– Manau, egzistuoja didelis ekspertų trūkumas. Ypatingai tų, kurie supranta metodų esmę. Įvairūs DI įrankiai tampa vis geresni ir lengvai prieinami naudoti neekspertams, tačiau svarbu suvokti naudojamų metodų ribas.

Manau, Wiener‘io dėsnis aviacijai ir žmogaus klaidoms yra tinkamas ir DI: „Skaitmeniniai prietaisai eliminuoja nedideles klaidas, sukurdami galimybes atsirasti didelėms“.

– Nebandydamas klaidų neišvengsi. Ir per pastaruosius metus didieji duomenys ir jų valdymas labai pakeitė verslo modelius ir kultūrą. Kas laukia ateityje? Kokiose srityse jie turės didžiausią poveikį, potencialą?

– Kaip matyti iš jau esančių pavyzdžių, didžiausią potencialą turės skaitmeninės paslaugos. Kuo daugiau gali išmatuoti ir įvertinti, tuo lengviau automatizuoti. Viskas, kas vyksta internete – lengvai stebima, o kas vyksta analoginiame pasaulyje – fiksuoti žymiai sudėtingiau.

Taikymai medicinoje taip pat greitai tobulėja. Esu nusiteikęs optimistiškai, bet vis tik, žmogaus kūnas yra labai sudėtingas.

Išmanios gamyklos, daiktų internetas, pramonė 4.0, manau, yra esminis faktorius, įgalinantis didžiųjų duomenų ir dirbtinio intelekto taikymus industrijoje.

– Taigi, didieji duomenys skverbiasi į labai daug sričių. Naudos daug, o žalos? Ar nekyla rizikų? Kokie gali būti neigiami padariniai? Kokios kyla rizikos pasitelkiant didžiuosius duomenis sprendimų priėmimui?

– Rizika? Nesupratimas modelių taikymo galimybių ribų ir duomenų stochastinės prigimties. Vėlgi, ir čia verta prisiminti Wiener‘io dėsnį. Kad sumažintume riziką, modeliai, manau, turėtų turėti atsakymų į klausimus galimybę, tokiu būdu įgalinant kontrafaktinį mąstymą.

Pavyzdžiui, ką turėčiau padaryti, kad gaučiau paskolą? Šiuo atžvilgiu, tyrimai paaiškinamo DI (angl. Explainable AI) metodų kūrimo srityje yra ypatingai daug žadantys. Taip pat intriguoja priežastingumo sąvoka šiame kontekste – J. Pearl ir D. Mackenzie knyga „The Book of Why“ yra šiuo požiūriu labai įdomi.

KTU Big Data School 2020, renginys mokslininkams ir praktikams, dirbantiems su didžiaisiais duomenimis, vyks šių metų rusgėjo 30-spalio 2 dienomis. Jo metu bus aptariamos duomenų klasifikavimo ir klasterizavimo problemos, rekurentinių dirbtinių neuronų tinklų taikymas bei duomenų mokslo ir DI metodų taikymas bankų veikloje bei finansuose.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama