Elektronika.lt
 2025 m. sausio 15 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 15 d. 08:26
Socialiniuose tinkluose plinta suklastotos bankų reklamos: patikėję gali skaudžiai nudegti
Sausio 14 d. 20:25
Kas penktas lietuvis patiria nemigą: ar tai susiję su naršymu soc. tinkluose?
Sausio 14 d. 17:36
Iš gerų – į geriausius: atskleidė, ko reikia norint tapti geriausiu programuotoju
Sausio 14 d. 14:19
Skaitmeninė rinkodara 2025-aisiais: DI ir toliau triumfuos, verta susirūpinti klientų duomenų apsauga
Sausio 14 d. 11:18
„Samsung“ demonstruoja savo technologinę pažangą
Sausio 14 d. 08:26
„Apple“ naujienos: kaip nauja greitesnės paieškos funkcija keičia jūsų nuotraukų privatumo taisykles?
Sausio 13 d. 20:15
Ekspertas: parama energijos kaupikliams įsigyti prisidės ir prie mitų apie šią technologiją išsklaidymo
Sausio 13 d. 17:25
Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kibernetinis saugumas: daugiau iššūkių persikėlus dirbti į namus?

Publikuota: 2020-04-01 08:17
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Karantino metu daugeliui šalies gyventojų jų namai tapo biuru, tačiau darbams persikėlus į namus išaugo ir susirūpinimas įmonių įrenginių ir duomenų kibernetiniu saugumu. Dėl šios priežasties Vilniaus universiteto Kauno fakulteto kibernetinio saugumo tyrimų grupė parengė kibernetinio saugumo rekomendacijas iš namų dirbantiems darbuotojams ir darbdaviams.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Karantino metu daugeliui šalies gyventojų jų namai tapo biuru, tačiau darbams persikėlus į namus išaugo ir susirūpinimas įmonių įrenginių ir duomenų kibernetiniu saugumu. Dėl šios priežasties Vilniaus universiteto Kauno fakulteto kibernetinio saugumo tyrimų grupė parengė kibernetinio saugumo rekomendacijas iš namų dirbantiems darbuotojams ir darbdaviams. Rekomendacijų autoriai įsitikinę, kad jos padės saugiau naudoti programinę įrangą bei komunikacijos kanalus ir užtikrinti sklandų, saugų darbą iš namų.

„Karantino metu išryškėjo, kad šalies darbuotojams trūksta skaitmeninio raštingumo žinių. Kai kurie puikiai susidoroja su užduotimis, kitiems reikia daugiau laiko perprasti net paprasčiausias nuotolinio bendravimo programas. Darbuotojams yra būtini kibernetinio saugumo mokymai, nes būtent jie tampa dažniausia priežastimi, leidžiančia kibernetiniams nusikaltėliams įsilaužti į organizacijas – visa tai padaroma pasitelkus socialinę inžineriją ir kitas priemones. Norint apsaugoti įmonės informacines sistemas yra reikalingi du dalykai: techninių saugumo priemonių užtikrinimas ir darbuotojų ugdymas šia tema“, – sako VU Kauno fakulteto kibernetinio saugumo tyrimų grupės narė ir skaitmeninio raštingumo kuratorė Lietuvoje dr. Renata Danielienė.

Kibernetinio saugumo rekomendacijos. VU Kauno fakultetas.
Kibernetinio saugumo rekomendacijos. VU Kauno fakultetas.

USB laikmena gali tapti kibernetinės atakos ginklu

Remiantis praėjusių metų pabaigoje projekto „Kurk Lietuvai“ Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) atliktos apklausos duomenimis, 74 proc. smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių nėra pasiruošusios arba nežino, ar yra pasiruošusios atremti kibernetines atakas, o beveik 44 proc. nemano, kad galėtų tapti tokių atakų aukomis. Pasak R. Danielienės, šie duomenys rodo, kad mes neturime pakankamai kibernetinio saugumo žinių, o darbas nuotoliniu būdu gali paskatinti sukrusti kibernetinius nusikaltėlius.

Vienas iš nusikaltėlių naudojamų socialinės inžinerijos metodų yra neva „pamesti“ USB laikmeną netoli kokios nors organizacijos, nes tyrimai rodo, jog žmonės rastas laikmenas dažnai deda į savo įrenginius. „Viena organizacija, norėdama išsiaiškinti savo pažeidžiamumo lygį, užsakė bandomąją ataką prieš save. Po bandymo paaiškėjo, kad jų darbuotojas, radęs gatvėje laikmeną, ją iš tiesų įsidėjo į savo darbinį kompiuterį, tačiau negalėjęs atidaryti joje esančių aplankų, laikmeną pabandė įdėti į dar keletą organizacijos įrenginių. Paspaudus ant tų failų, būdavo paleidžiamas kenksmingas kodas. Tai reiškia, kad atakos buvo paleistos keliuose įrenginiuose“, – pasakoja R. Danielienė.

Neapsaugotas bevielis namų tinklas vilioja nusikaltėlius

Dirbant namuose tyko patys netikėčiausi pavojai. Pasak skaitmeninio raštingumo kuratorės, atsargesni turėtų būti tėvai, auginantys mažamečius vaikus. Trumpai atsitraukęs nuo kompiuterio darbuotojas dažniausiai neužrakina jo ekrano, o prie jo priėjęs vaikas gali tiek tyčia, tiek netyčia pridaryti žalos. Darbuotojai turi saugoti savo darbo įrenginius – nors trumpam pasitraukus nuo kompiuterio jo ekranas turėtų būti užrakinamas.

R. Danielienė taip pat išskiria populiarų klaidingą įsitikinimą – žmonės mano, kad yra neįdomūs kibernetiniams nusikaltėliams, ir nesibaimina, kad į jų kompiuterius gali įsilaužti. „Galbūt tame kompiuteryje nieko ir neras, bet pačiam žmogui nežinant jis gali būti panaudotas kaip priemonė vykdyti įvairias kibernetines atakas “, – pabrėžia skaitmeninė kuratorė.

Tai ypač aktualu išpopuliarėjus vadinamam daiktų internetui – internetu sąveikaujantiems įrenginiams, kai prie tinklo prijungiami televizoriai, robotai siurbliai ir pan. „Dirbant namuose labai svarbu yra užtikrinti bevielio tinklo saugumą, nes kuo daugiau prie tinklo prijungta įrenginių, tuo didesnė tikimybė į jį įsilaužti“, – teigia R. Danielienė.

Pagrindinė priežastis, kodėl, anot skaitmeninio raštingumo kuratorės, darbuotojai tampa kibernetinių nusikaltėlių taikiniais, yra žemas kibernetinio raštingumo lygis. Galimybę įgyti žinių apie kibernetinį saugumą ir skaitmeninių įgūdžių suteikia projektas „Prisijungusi Lietuva“. Kiekvienas savo žinias gali pagilinti pasirinkęs labiausiai patinkančią savarankiško mokymosi programą internetinėje „Prisijungusi Lietuva“ svetainėje. Čia pateikta teorinė ir praktinė medžiaga tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems interneto ir technologijų naudotojams.

Pagrindinės taisyklės darbdaviui ir darbuotojui

Mokslininkų grupės parengtoje darbdaviams ir darbuotojams skirtoje atmintinėje vienas svarbiausių akcentų yra aprašyta ir patvirtinta įmonės organizacinė sauga. Darbdavys taip pat privalo užtikrinti nuolatinę pagalbą, kad darbuotojas žinotų, kur kreiptis kilus problemai. Šia spraga, pasak R. Danielienės, mėgsta pasinaudoti sukčiai, kurie skambina įmonės administratoriams ir prisistato naujuoju IT specialistu, norinčiu patikrinti, ar jų įrenginys yra saugus. Šiam tikslui sukčiai dažnai prašo įsidiegti programą, leidžiančią valdyti kompiuterį nuotoliniu būdu, o tuo metu iš tikrųjų įdiegiama kenksminga programa, kuri skirta informacijos apie įmonę rinkimai ar kitiems kenkėjiškiems veiksmams atlikti. „Darbdavys turėtų surašyti taisykles, kaip vyksta komunikacija, kaip dirbama su dokumentais, kaip jungiamasi prie sistemų. Svarbu užtikrinti, kad prie informacinių sistemų galėtų prisijungti tik tie darbuotojai, kurių darbui tai yra būtina“, – aiškina ji.

Atmintinėje darbuotojams vienas svarbiausių punktų yra įrenginio apsauga, kuri užtikrinama nuolat atnaujinant programas ir įdiegiant antivirusinę programą. „Antras svarbus aspektas – darbuotojas turi atsakingai elgtis su savo darbo kompiuteriu. Taip pat svarbu niekam neatskleisti savo prisijungimo duomenų. Ne mažiau svarbu atsakingai komunikuoti. Jeigu darbdavys pasako, kad bendravimas vyks specialia programine įranga, tai darbuotojai ir turi ja naudotis, o ne bendrauti darbo klausimais, pavyzdžiui, per „Facebook“, nes jiems taip patogiau“, – sako skaitmeninė kuratorė.

„Pasibaigus karantinui vėl kviesime visus šalies gyventojus į mokymus bibliotekose, kuriose gyventojai galės įgyti ne tik laisvalaikiui, bet ir darbo aplinkai reikalingų žinių bei atpažinti galimas grėsmes kibernetinėje erdvėje. Atnaujinamos ir gilinamos skaitmeninio raštingumo žinios padeda išlikti konkurencingais sparčiai besikeičiančioje darbo rinkoje“, – teigia projekto „Prisijungusi Lietuva“ informavimo ekspertė Birutė Stanevičienė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama