Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 30 d. 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
Lapkričio 28 d. 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Lapkričio 28 d. 11:23
Nuo idėjos iki grąžos: ko reikia, kad DI sprendimai atsipirktų?
Lapkričio 28 d. 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Saugus atsisveikinimo su kompiuteriu būdas – kietojo disko techninė eutanazija

Publikuota: 2020-01-24 08:25
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Naujas, greitesnis, galingesnis kompiuteris – gerai, tačiau išleisti iš akių pavojus, kuriuos kelia senasis, būtų didelė klaida. Jei nepasirūpinsite nuorodomis į duomenis ar duomenų pėdsakais, panašiai pavojingas gali būti ir kitas senas Jūsų bičiulis – išmanusis telefonas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Naujas, greitesnis, galingesnis kompiuteris – gerai, tačiau išleisti iš akių pavojus, kuriuos kelia senasis, būtų didelė klaida. Jei nepasirūpinsite nuorodomis į duomenis ar duomenų pėdsakais, panašiai pavojingas gali būti ir kitas senas Jūsų bičiulis – išmanusis telefonas. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė perspėja: jei iš anksčiau naudotų prietaisų tinkamai neišvalysite duomenų, laikysite juos nesaugiai, padovanosite ar parduosite antriniam panaudojimui saugiai neparuošę – tai gali baigtis skaudžiais praradimais ir ašaromis.

Saugus atsisveikinimo su kompiuteriu būdas – kietojo disko techninė eutanazija
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Išgauti duomenis – itin paprasta

„Net nelabai didelės kvalifikacijos IT specialistai ar netgi mėgėjai šiandien nesunkiai gali išgauti duomenis iš senų skaitmeninių įrenginių. Deja, ištrintiems duomenims atkurti kartais užtenka panaudoti specialią įrangą. Dėl to ypač pavojinga seną skaitmeninį įrenginį atiduoti nepažįstamiems asmenims. Kartais pasitaiko skelbimų apie superkamus senus kompiuterius, ir kartais žmonės susigundo. Nesaugu yra seną kompiuterį padovanoti neatsakingiems asmenims – jie vieną dieną gali visiškai nesaugiai atsisveikinti su tokiu jiems patikėtu įrenginiu. Kitas viliojantis ir labai pavojingas sprendimas – parduoti už neblogą kainą panaudotą kompiuterį, visiškai pamirštant pavojus duomenų saugai“, – aiškina EPA atstovė L. Jurevičienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad elektronikos atliekų rinkoje yra įvairių suinteresuotų asmenų: kai kuriems panaudotus skaitmeninius įrenginius superkantiems ar surenkantiems žmonėms rūpi vertingi kompiuterių komponentai, pavyzdžiui, retieji metalai, kitiems – pagal duomenų liekanas atkuriama informacija. Tik nedidelė dalis licencijuotų elektronikos atliekų tvarkytojų ir įgaliotų surinkimo ir tvarkymo organizatorių, tarp kurių yra ir EPA, atsako už saugų senų prietaisų sutvarkymą. Galutinis tokio tvarkymo tikslas – tausojant aplinką, žmonių sveikatą bei mažinant poveikį klimato kaitai, perdirbti elektronikos atliekas bei, laikantis žiedinės ekonomikos principo, kiek įmanoma daugiau jų sugražinti į gamybą pakartotiniam panaudojimui.

Pasak L. Jurevičienės, nepakanka iš telefono įprastu būdu ištrinti telefono numerius, elektroninius laiškus ir senas nuotraukas, nes ir juos galima atkurti. Panaudotuose mobiliuosiuose telefonuose, su kuriais atsisveikiname, nederėtų nerūpestingai palikti ir micro-SD atminties kortelių. Jau nekalbant apie atvejus, kai žmonės parduoda ar išmeta panaudotus telefonus su atviromis elektroninio pašto paskyrų prieigomis: tai atveria duris į įvairias asmens interneto paskyras ir neviešinamą asmeninę informaciją.

Kietąjį diską – į specialų smulkintuvą

„Jei nutarėte atsisveikinti su kietąjį diską turinčiu įrenginiu, verta pagalvoti apie saugiausią variantą – susmulkinti šį kietąjį diską. Šią procedūrą atlieka specializuotis perdirbimo įmonės, jos turi specialius smulkintuvus. Tokia saugi išeitis būtų ypač aktuali įmonėms, naudojančioms daug duomenų ir atsakingai vertinančioms savo duomenų saugumą. Tuos, kurie pasirūpino savo kompiuterio kietojo disko duomenų saugumu, tačiau yra nutarę jį išmesti, kviestume pasinaudoti ir specializuotais smulkiajai elektronikai skirtais EPA konteineriais, kuriuos galima rasti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur“, – aiškina EPA projektų vadovė.

Neprarasti budrumo, atsisveikinant su senu kompiuteriu ar telefonu, pataria ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos specialistai:

„Vienintelis būdas užtikrintai neprarasti duomenų atsisakant prietaiso – jo fizinis sunaikinimas. Reikėtų taip pat įvertinti ir duomenų jautrumą. Atsižvelgiant į įrenginio tipą, jei visgi nenorite fiziškai sunaikinti įrenginio, yra keli būdai pašalinti duomenis. Dažniausiai tvarkingai iš kompiuterio pašalinti duomenis naudojami „disk wiping, secure erase“ metodai. Planšetėms, telefonams taikytinos funkcijos yra „hard reset“ arba „standard factory reset“, išėmus naudojamą atminties kortelę, jei prietaisas ją turi“, – sako Nacionalinio kibernetinio centro direktorius dr. Rytis Rainys.

Jis taip pat pastebi, kad piktavaliai, siekdami neteisėtai išgauti ir kenkėjiškais tikslais panaudoti asmeninius duomenis, atsižvelgia į įvairius žmogiškuosius faktorius. Taikant socialinės inžinerijos principus, išnaudojamas žmonių noras gauti ką nors nemokamai ar kaip dovaną, dar kiti žmonės pasiduoda gąsdinimams, grasinimams.

Kviečia būti sąmoningais ir atsakingais

„Neapdairus ir neatsargus elgesys kibernetinėje erdvėje, sąmoningumo, kompetencijų trūkumas taip pat vis dar yra opi problema, dėl to prarandami ar pavagiami duomenys, nukenčiama nuo sukčių“, – sako dr. R. Rainys.

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė įvardija pagrindinius žingsnius, saugiai atsisveikinant su kompiuteriu arba telefonu:

  • Išsisaugokite kompiuterio ar telefono duomenų kopiją. Tam tiks išorinis duomenų kaupiklis arba duomenų saugykla virtualioje erdvėje – vadinamasis debesis.
  • Kreipkitės į įmonę, galinčią atlikti kietojo disko fizinio sunaikinimo (susmulkinimo) paslaugą.
  • Sunaikinę kietąjį diską, palikite skaitmeninį įrenginį specialiame elektronikos atliekų konteineryje. Jei netinkamomis sąlygomis laikysite seną skaitmeninį įrenginį namuose, sandėliuke ar išmesite netinkamai, jis gali tapti toksiškais teršalais bei turėti neigiamą poveikį sveikatai ir aplinkai.
  • Kietojo disko neturinčiam skaitmeniniam įrenginiui pritaikykite gamyklinių nustatymų atkūrimo funkciją.
  • Daug duomenų naudojančios ir už juos atsakingos įmonės galėtų įsigyti programinę įrangą, galinčią negrįžtamai panaikinti duomenis skaitmeniniuose įrenginiuose.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) ragina tiek įmones, organizacijas, tiek pavienius asmenis, pastebėjusius kenkėjišką veiklą, susijusią su kibernetine erdve, faktus pateikti vertinimui NKSC tinkalapyje. Šiame puslapyje taip pat pateikiami ir įvairūs patarimai, kaip saugiai elgtis kibernetinėje erdvėje.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama