Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

E. banko saugumas – vartotojų rankose

Publikuota: 2007-02-21 07:02
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Vaidas Likevičius
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimų, verčiančių sunerimti elektroninės bankininkystės naudotojus. Virtualūs vagys, sukčiavimu išgaunami sąskaitų prisijungimo duomenys, kenksmingų programų galia užvaldyti asmeninį kompiuterį... Saugumu besirūpinantis vartotojas turėtų pasirinkti stiprius slaptažodžius, sudarytus bent jau iš aštuonių simbolių – raidžių, skaičių ir specialiųjų simbolių.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimų, verčiančių sunerimti elektroninės bankininkystės naudotojus. Virtualūs vagys, sukčiavimu išgaunami sąskaitų prisijungimo duomenys, kenksmingų programų galia užvaldyti asmeninį kompiuterį... Didėjant internetinės bankininkystės vartotojų skaičiui (jų Lietuvoje priskaičiuojama apie 1,72 mln.), daugėja ir bandymų nelegaliais būdais nugvelbti santaupas iš nieko neįtariančių asmenų sąskaitos.

Kiek šios grėsmės realios ir kaip jų išvengti? Pasak elektroninės bankininkystės ir informacijos technologijų specialistų, svarbiausias apsisaugojimo nuo šių grėsmių būdas – vartotojų sąmoningumas ir tvarkinga kompiuterio apsauga.

Be grotų, bet patikima

Prisijungę prie elektroninės bankininkystės sistemos nepamatysime storų plieninių grotų ar sunkių seifo durų. Tačiau galime jaustis saugūs – įsilaužimo į elektronines bankų sistemas Lietuvoje bandymų nėra užfiksuota. Pasak „Hansabanko“ elektroninės bankininkystės departamento direktoriaus Ramūno Straukos, Lietuvos bankų naudojamos techninės ir programinės priemonės yra aukšto lygio, diegiamos išbandytos ir jau pasiteisinusios sistemos.

„Pagrindiniai neteisėti klientų asmeninės informacijos pasisavinimo būdai išlieka apgaulė ir klientų neatsargumas. Žmonės mažai dėmesio skiria PIN kodų ir slaptažodžių apsaugai, laiko šią informaciją kartu su identifikavimo priemonėmis: PIN generatoriais, mokėjimo kortelėmis, užsirašo ant paprastų lapelių ir palieka nesaugomus“, – teigė R. Strauka. Taip pat internetinės bankininkystės vartotojai dažnai sukuria labai lengvai nuspėjamus slaptažodžius, jų pagrindu pasirinkdami vaikų vardus, gimimo datas, tikrinius daiktavardžius.

Saugumu besirūpinantis vartotojas turėtų pasirinkti stiprius slaptažodžius, sudarytus bent jau iš aštuonių simbolių – raidžių, skaičių ir specialiųjų simbolių.

Tačiau nuo apgaulių kartais neapsaugo ir pagal visas saugumo taisykles pasirinkti slaptažodžiai. Pasitaiko atvejų, kai vartotojai sulaukia elektroninio pašto laiškų, skambučių telefonu ar kvietimo į tinklalapius, kuriuose prašoma suvesti banko kodus bei slaptažodžius. Saugumo specialistai ragina netikėti tokiais pranešimais ir neatskleisti prisijungimo duomenų, kadangi bankai niekuomet neprašo suvesti visų kodų ar padiktuoti slaptažodžius.

Taip pat patariama atkreipti dėmesį į bankų pranešimus apie būdus saugiai naudotis elektroninės bankininkystės paslaugomis. Naudingus patarimus galima rasti tiek leidiniuose klientams, tiek bankų interneto svetainėse. Vartotojus įspėjantys pranešimai apie naujas grėsmes pasirodo ir žiniasklaidoje.

Pasak R. Straukos, Baltijos šalyse galime kalbėti tik apie pavienius elektroninių vagysčių atvejus. „Palyginti su Vakarų šalimis, virtualių vagysčių skaičius pas mus labai žemas. O ir mūsų klientai patenkinti elektroninės bankininkystės saugumu, iš jų sulaukiame daugiau pasiūlymų dėl pačių paslaugų teikimo internetu bei kitomis elektroninėmis priemonėmis“, – teigė R. Strauka.

Kompiuterio saugumas – mūsų pačių rankose

Visgi net ir pavieniai virtualių vagysčių atvejai bei viešojoje erdvėje pasirodantys grėsmingi pranešimai apie paslaptingai nykstančias santaupas verčia sunerimti. Juolab kad minėtuose pranešimuose dažniausiai kalbama ne tik apie apgaules, bet ir apie prisijungimo duomenų pasisavinimą įsibrovus į vartotojo kompiuterį.

Tokių vagysčių skaičius nėra tiksliai žinomas, nes nuo sąskaitos paprastai nedingsta iš karto didelė suma – nubyrėti per dieną gali tik po litą, du ar mažiau. O nukentėję vartotojai ar kompanijos paprastai to neviešina ir nesiekia, kad apie tai kas nors sužinotų.

IT valdymo ir saugumo sprendimus tiekiančios bendrovės CA atstovas darbui su partneriais Baltijos šalyse Paulius Dubinskas teigė, jog dažniausiai nusikaltėliai, norėdami sužinoti kito asmens prisijungimo duomenis, naudoja kenksmingas kompiuterines programas – „Trojos arklius“ (trojan) bei klavišų paspaudimus fiksuojančias (keylogger) programas. „Trojos arkliai“ arba trojanai – kompiuterinės programos, atsirandančios mūsų kompiuteriuose ir atliekančios nepageidaujamus veiksmus be mūsų žinios ir sutikimo. Tuo tarpu vadinamieji „keyloggeriai“ registruoja kompiuterio klaviatūros mygtukų paspaudimus ir turi galimybę nusiųsti šią informaciją nusikaltėliams.

Kaip jie patenka į vartotojo kompiuterį? Būdų yra įvairių, tačiau dažniausiai tai lemia kompiuterio vartotojo patiklumas, nepatyrimas bei saugumo spragos. Pavyzdžiui, vartotojas parsisiunčia nemokamą programėlę, kuri pagreitins interneto ryšį. Tokių nežinomų programų instaliacijos metu įsidiegia vartotojo sutikimo negavusi kenksminga programa, kuri padeda nusikaltėliams gauti slaptus prisijungimo duomenis.

Visgi baimintis skaityti laiškus internete ar naudotis elektroninės bankininkystės paslaugomis nereikėtų, jei tinkamai rūpinatės savo kompiuterio apsauga.

„Kartais apsauga neteisingai suprantama ir susiaurinama iki antivirusinių programų kategorijos. Šiandien būtina naudoti integruotus, kompleksinius elektroninio saugumo sprendimus, kurie pajėgūs apsaugoti nuo įvairių kenkėjų. Tokie paketai apima ir antivirusines, ir antiparazitines programas, ir kitas apsaugos priemones (asmeninė ugniasienė, antispam). Saugumo paketus namų vartotojai gali rinktis iš plataus spektro – rinkoje rasite nuo nemokamų tik tam tikrą funkciją (pavyzdžiui, antivirusinę) atliekančių programų iki 300 litų kainuojančių integruotų sprendimų“, – kalbėjo P. Dubinskas.

„Taip pat nereikia pamiršti, kad nusikaltėliai žino, jo silpniausia kompiuterio apsaugos vieta yra ne apsaugos programa, o vartotojas, nes jį lengva pergudrauti ar suklaidinti“.

Didžiausias pavojus, pasak saugumo ekspertų, kyla nenaudojant jokios apsaugos. „Teoriškai įmanoma, kad duomenys išliks neperimti arba nesunaikinti. Tačiau aš tai sulyginčiau su automobilio civilinės atsakomybės draudimo neturėjimu. Galima vairuoti automobilį ir nepadaryti avarijų, tačiau atsitikus nelaimei pigiau turėti draudimą ir apsisaugoti nuo papildomų išlaidų“, – sakė P. Dubinskas.

Sugadintu automobiliu toli nenuvažiuosi – kompiuteryje paplitusios kenksmingos programos gali apkartinti patogų naudojimąsi elektroninės bankininkystės paslaugomis ir kita informacija internete. Tačiau, kaip matome, ir čia egzistuoja saugumo „draudimo polisas“ – nepraleiskite pro akis bankų patarimų ir nuolatos atnaujinkite kompiuterio apsaugos programas.

Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama