Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 27 d. 08:16
Ar plaunant elektromobilį, gali nutrenkti elektra? Ką būtina žinoti?
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Lietuvos potencialas kuriant dirbtinį intelektą: bėgsime priekyje ar seksime iš paskos?

Publikuota: 2019-08-21 20:31
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Autorius: Ona Juodkienė
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Prieš porą mėnesių IBM bei „The New York Times“ sudarė keturiasdešimties moterų lyderių iš viso pasaulio, dirbančių dirbtinio intelekto srityje, sąrašą. Didžiuojuosi, kad ir man teko garbė būti išrinktai į šią kompaniją. Visgi įvertinimas kalba apie tai, kad pasaulis vis dažniau pastebi Lietuvos specialistus bei jų potencialą kurti aukštąsias technologijas bei inovacijas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Prieš porą mėnesių IBM bei „The New York Times“ sudarė keturiasdešimties moterų lyderių iš viso pasaulio, dirbančių dirbtinio intelekto srityje, sąrašą. Didžiuojuosi, kad ir man teko garbė būti išrinktai į šią kompaniją. Visgi įvertinimas kalba apie tai, kad pasaulis vis dažniau pastebi Lietuvos specialistus bei jų potencialą kurti aukštąsias technologijas bei inovacijas.

Dirbtinio intelekto srityje žvaigždynai dėliojasi ypač palankiai Lietuvai. Tačiau, kaip ir su visomis pažangiausiomis idėjomis, jas įgyvendinti reikia pastangų ir labai kryptingo entuziazmo veikti.

Lietuvos potencialas kuriant dirbtinį intelektą: bėgsime priekyje ar seksime iš paskos?

Technologija, kuri keičia viską

Dirbtinio intelekto algoritmai jau moka savarankiškai apdoroti milžiniškus duomenų kiekius, atpažinti veidus ir balsus, geriau nei žmogus diagnozuoti ligas, kūrybingai rašyti ir netgi kalbėti, žaisti ir kurti meną. Potencialo būti išnaudojama žmonių patogumui ši technologija turi apsčiai.

Kartais visai be reikalo ši technologija piešiama kaip rūsti kibernetinė „grėsmė“, mažų mažiausiai besikėsinanti atimti darbo vietas iš žmonių. Iš tiesų dirbtinio intelekto algoritmai tiesiog transformuos žmonių profesijas bei padės susitvarkyti su eksponentiškai augančiu duomenų kiekiu bei technologijų kompleksiškumu. Dar daugiau, dirbtinio intelekto algoritmai jau šiandien atlaisvina žmones nuo monotoniškų bei varginančių darbų ir leidžia susitelkti ties kūrybos reikalaujančiomis, aukštesnę vertę kuriančiomis užduotimis.

Manau, kad puikiu pavyzdžiu yra „Danske Bank“ diegiama ir bandoma dirbtiniu intelektu paremta pokalbių programa (angl. „AI powered chatbot“), kuri vietoje kontaktų centro darbuotojų gali atsakyti į klientų klausimus ir išspręsti su IT susijusias problemas, kai tuo tarpu patys darbuotojai skiria laiką tobulindami ir „mokydami“ šią technologiją. Tokia technologija leidžia klientams greičiau gauti atsakymus į rūpimus klausimus, nes atsakymų greitis nepriklauso nuo tuo metu dirbančių darbuotojų skaičiaus, o darbuotojai turi galimybę imtis turiningesnių ir kūrybiškesnių užduočių.

Bėgantys priekyje ir sekantys iš paskos

Dirbtinio intelekto potencialas yra gigantiškas – rinkos tyrimų kompanijos „Gartner“ apklausa parodė, kad per pastaruosius ketverius metus dirbtinio intelekto technologijų panaudojimas versle išaugo 270 proc. Skirtingų bendrovių prognozėmis, šiandien per trilijoną dolerių vertės kurianti sritis po kelerių metų išaugs nuo keturių iki šešių kartų. Tai stulbinamas šuolis, ir didžiausią derlių nuims tie, kurie pirmieji diegs naujoves. Žinoma, jie susidurs su didžiausiais iššūkiais ir rizikomis, nes žengs dar nepramintais takais.

Tačiau eiti iš paskos – ne alternatyva, nes vėliau pradėjus gali būti pernelyg sunku pasivyti konkurentus: dirbtinio intelekto technologijos – kompleksiškos ir privalo būti pritaikytos kiekvienos organizacijos poreikiams. Tai visada užima laiko, o šio prabangaus resurso šiandienos greitėjančiame pasaulyje, deja, turime vis mažiau.

Augti ir mokytis kartu

Iš pirmo žvilgsnio nepastebima, tačiau ypač svarbi dar viena dirbtinio intelekto technologijų teikiama nauda organizacijai. Šių technologijų genialumas slypi gebėjime save mokyti ir tobulėti – dirbtinį intelektą reikia „ugdyti“ lyg vaiką, kad pritaikytume savo poreikiams. Tad panašiai, kaip ir šeimoje, mokant ir tobulinant šį įrankį, mokosi ir mūsų komandos nariai. Norime, kad mūsų žmonės suprastų, kaip veikia technologijos, kad prie jų praktiškai prisiliestų, norėtų eksperimentuoti.

Dirbant su dirbtinio intelekto technologijomis įgyti įgūdžiai yra universalūs ir būtini, norint „apdrausti“ savo profesinius gebėjimus ateities pokyčiams. Didžiausių iššūkių kelia pačios technologijos branda ir supratimas, ką naudoti ir kaip su tuo dirbti. Kasdien susiduriame su klausimais, į kuriuos atsakymus sugalvojame pirmą kartą. Kokius duomenis kelti į sistemą, o kokių neverta? Kaip adaptuoti technologiją organizacijoje? Nėra aprašytų instrukcijų ar išbandytų veiksmų – mokomės kartu su pačia technologija.

Šio proceso metu vystosi lankstumas, kūrybiškumas ir gebėjimas eksperimentuoti, kurie yra būtini bet kurio profesionalo atributai – tiek IT, tiek bet kurioje kitoje srityje. „Danske Bank“ siekiame, kad šios savybės pamažu iš atskirų darbuotojų tarsi prasiskverbtų ir įsitvirtintų visos organizacijos kultūroje. Kitaip tariant, mokosi ir tobulėja tiek technologija, tiek su ja dirbantys žmonės, tiek pati organizacija.

Ribas peržengiantys iššūkiai

Ko gero, nieko nenustebinsiu pasakydama, kad Lietuva kasmet vis labiau stiprina imlios technologijoms ir ugdančios stiprius inžinierius šalies reputaciją. Vis plačiau sklinda žinia, kad čia yra specialistų, kurie turi aukštą darbo etiką ir yra stiprūs programuotojai bei inžinieriai.

Šią tendenciją patvirtina tai, kad organizacijos iš įvairių pasaulio šalių vis dažniau renkasi mūsų šalį kaip vietą, kurioje nori kurti savo IT centrus bei produktus. „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, šalyje šiuo metu veikia 78 skirtingų sektorių kompanijų paslaugų centrai. Tai rodo, kad žengiame teisingu keliu.

Svarbu suvokti, kad kurdami dirbtinio intelekto technologijas ne ką mažiau svarbu yra ieškoti būdų, kaip ši technologija galėtų pakeisti įvairias ekonomikos sritis: transportą, energetiką, sveikatos priežiūrą, finansų ar net viešąjį sektorius – didėjantys duomenų kiekiai atveria kelius naujiems įrankiams. Ir čia jau vien tik su programuotojais neapsieisime – reikia žmonių, kurie gerai išmano šias verslo sritis ir kartu turi tam tikrą supratimą apie naujausių technologijų panaudojimo galimybes.

Stiprinti būtent šį aspektą neseniai pasirinko Suomija – Helsinkio universitetas kartu su technologinių sprendimų įmone „Reaktor“ sukūrė nemokamus internetinius kursus, skirtus bet kuriam žmogui išmokti pagrindinius dirbtinio intelekto veikimo ir panaudojimo principus. Esu tikra, kad toks mokslo ir verslo bendradarbiavimas yra puikus modelis ir Lietuvai. Manau, kad joks programuotojas greičiau ir geriau neperpras energetikos įmonės ar ligoninės veikimo principų nei tuose sektoriuose dirbantys žmonės. Kai pastarieji išmanys dirbtinio intelekto principus, bendradarbiaujant su programuotojais atsivers galimybės naujoms idėjoms ir sprendimams.

Ona Juodkienė, „Danske Bank“ IT operacijų vadovė


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama