Vis didesnė mūsų gyvenimo ir darbo dalis persikelia į skaitmeninę erdvę, o joje esantis informacijos kiekis nuolat auga. Elektroninis paštas, interneto svetainės, visa skaitmeninė informacija – kasdien nenutrūkstamai tuo naudotis mums leidžia duomenų centrai, todėl perkeltine prasme galime sakyti, kad ir patys virtualiai ten persikraustėme.
Bendrovės „Rakrėjus“ duomenų centras © Bendrovės archyvas
Vis dėlto kaip jie veikia ir kas užtikrina, kad darbas nesustotų nė sekundei, pranešime žiniasklaidai plačiau pasakoja bendrovės „Rakrėjus“ duomenų centro eksploatacijos padalinio vadovas Vytautas Skirius.
Kur gyvena visa informacija?
Duomenų centrai yra tarsi viešbučiai serveriams, kurių paskirtis suteikti idealias sąlygas jų darbui – nenutrūkstamą elektros tiekimą, kondicionavimą ir interneto ryšį. Prognozuojama, kad skaitmeninės informacijos kiekis pasaulyje 2020 m. sieks 44 trln. gigabaitų.
„Duomenų centrų teikiamomis paslaugomis naudojasi platus spektras įmonių – nuo interneto portalų, kuriems svarbu būti pasiekiamiems visą parą iš bet kurio pasaulio taško, gamyklų, farmacijos kompanijų, degalinių iki finansinių institucijų, kurioms svarbus saugus ir nuolatinis vidinių sistemų veikimas“, – pasakoja V. Skirius.
Kalbant apie plotą, kiek užima duomenų centrai, pavyzdžiui, „Rakrėjus“ įsikūręs 700 kv. m, tačiau jau dabar yra paruoštos dar 1700 kv. m ploto patalpos plėtrai. Jame šuo metu elektros sunaudojama 350 kW, bet numatomas augimas iki 1 MW.
Sustoti veikti negali nė sekundei
Duomenų centre yra svarbios visos technologinės dalys. Vis dėlto, kalbant apie apie prioritetines, išskirti galima nenutrūkstamą elektros tiekimą, kondicionavimą ir ryšį. Neužtikrinus pamatinių veiksnių paslaugos teikimui ir reikalingai terpei įrangos veikimui, kiti dalykai, net ir saugumas, netenka prasmės.
Vis dėlto duomenų centras negali sustoti veikti nė sekundei, todėl būtent tai ir yra pagrindinis iššūkis bei darbas. Siekiant užtikrinti sklandų duomenų centro veikimą sutrikimų prevencijai būtina nuolatinė svarbiausių mazgų patikra ir profilaktika.
Didžioji dalis įrenginių ir komponentų, per kuriuos elektros energija aprūpinamas visas duomenų centras, yra energijos valdymo sprendimus teikiančios bendrovės „Eaton“. Pastarosios nepertraukiamo maitinimo šaltiniai pasižymi keletu savybių, kurios yra itin aktualios. Patentuota technologija paskirsto apkrovą tarp lygiagrečiai veikiančių nepertraukiamo maitinimo šaltinių, o pažangi akumuliatorių valdymo sistema užtikrina sumanų akumuliatorių įkrovimą. Įrangos konstrukcija suteikia galimybę keisti ar papildomai sumontuoti galios modulius, dubliuoti sistemas ir atlikti remonto darbus. Šie sprendimai kartu užtikrina ir saugią įrenginių eksploataciją.
Minėti sprendimai padeda ne tik užtikrinti nuolatinę veiklą, bet ir efektyviai išnaudoti energetinius resursus. Projektuojant duomenų centrą, didelis dėmesys buvo skiriamas ekologijai ir siekiui turėti pažangiausią įrangą, kuri maksimaliai tausotų gamtą, buvo sėkmingai įgyvendintas. Tikslios kontrolės kondicionavimo sistema ne tik sukuria reikiamą aplinką serveriams ir visai tinklo įrangai, tačiau didžiąją metų dalį aušinimui panaudoja lauko orą, tokiu būdu maksimaliai efektyviai išnaudodama elektros energiją.
Saugumui užtikrinti – originaliausi metodai
Savaime suprantama, kad visi duomenų centruose laikomi duomenys turi būti saugūs. Vienas įdomiausių nestandartinių sprendimų saugumui užtikrinti – biometrinė įeigos kontrolė, kuri atpažįsta darbuotojus pagal akių rainelę. Šis įrenginys aktyvuoja magnetinės praėjimo kortelės teises norintiems patekti į bet kurias duomenų centro patalpas. Kiekvienas duomenų centro komandos narys turi tik jam individualiai suteiktas teises, o tai leidžia užtikrintai valdyti praėjimo galimybę visose vidaus patalpose.
Sumažinti galimų veikimo sutrikimų tikimybę padeda ne tik pažangi įranga, tačiau ir ją dubliuojantys mechanizmai. Kiekvienas duomenų centro technologinis elementas yra dubliuotas. Tai reiškia, kad, įvykus avarijai ir sutrikus kažkurio įrenginio veikimui, suveikia jį dubliuojančios sistemos. Prižiūrinčios tarnybos rūpinasi gedimo sutvarkymu, o paslaugos neturi nustoti veikti bet kuriame gedimo šalinimo etape.