Automobilis ir šiuolaikinis žmogus – du kone neatskiriami segmentai. Automobilį daugelis vertina ne kaip vien tik priemonę nuvykti iš taško A į tašką B, bet kaip kur kas svarbesnį savo gyvenimo komponentą. Koks svarbus automobilis mums buvo, suvokiame tada, kai jis sugenda. Kad automobilio gedimai būtų kuo retesni, prieš perkant, pravartu pasidomėti automobilio istorija: juk daugiau nei 90 proc. lietuvių perka naudotus automobilius, dauguma – senesnius nei 10 m. Kaip sužinoti kuo daugiau svarbios bei patikimos informacijos apie ketinamą įsigyti transporto priemonę? Kaip blockchain čia galėtų mums padėti?
Pirkdami automobilį, nenorime gauti „katės maiše“. Vieša paslaptis, bet iš Vakarų Europos ir kitų šalių į Lietuvą atvežami automobiliai pereina per kelias rankas, tad pardavėjas žino tik mažą dalį informacijos, o ir tą pačią neretai pagražina. Tad kuo tikėti ir apskritai iš kur gauti patikimos informacijos apie į Lietuvą ką tik atvežtą automobilį?
Pastaraisiais metais vis dažniau automobilių versle minima VIN patikra, o prieš kiek daugiau nei metus dienos šviesą išvydo startuolis „CarVertical“, apie kurį daugiau informacijos galima rasi ir VIN ataskaitą užsisakyti užėjus į svetainę carvertical.com/lt. Tarptautinė patikros sistema veikia blockchain pagrindu. Blockchain technologija – tai IT inovacija, apibūdinama kaip viešoji transakcijų saugojimo sistema. Pirmiausia ji buvo panaudota atliekant sandorius su bitkoinais, o vėliau pritaikyta ir kitose srityse.
VIN kodas anksčiau ir dabar
Tačiau grįžkime prie VIN patikros. VIN kodas – tai unikalus 17 simbolių (raidžių ir skaičių) numeris, suteikiamas gamintojo bet kokios rūšies transporto priemonei. Tačiau kartais VIN kodas gali būti sudarytas iš vos 12 simbolių, nes 1954–1981 m. gamintų automobilių VIN kodai galėjo būti ir ilgesni, ir trumpesni – nebuvo vieno visuotinai numatyto formato. Taip pat tais atvejais, kai dėl tam tikrų priežasčių VIN kodai buvo pažeisti arba nebeįskaitomi, automobilių savininkai tam tikroms institucijoms galėjo teikti prašymą pakeisti VIN kodą, ir jis buvo išduotas trumpesnis.
Kokios informacijos galime gauti atlikdami VIN patikrą?
Yra ir kitų būdų gauti informacijos apie automobilį, tačiau VIN kodas padeda gauti itin tikslios ir patikimos informacijos. VIN kodas potencialiam automobilio pirkėjui ar kitam suinteresuotam asmeniui gali suteikti žinių apie tikrąją automobilio ridą ar ne savininkų skaičių. Nerastumėte dviejų transporto priemonių, kurių unikalūs VIN kodai (kėbulo numeriai) būtų vienodi, todėl tai neginčijamas būdas nustatyti automobilio ar bet kurios kitos transporto priemonės tapatybę. Atliekant VIN patikrą, dalis informacijos pateikiama iš karto, dalis – vėliau. Bazinę informaciją apie automobilį galima gauti nemokamai: tai automobilio gamintojas, modelis, gamyklinės įrangos sąrašas, kitos techninės charakteristikos. Tačiau norint gauti specifinės informacijos, susijusios su to automobilio eksploatacija, savininkais, techninėmis apžiūromis, patirtais eismo įvykiais ir pan., reikės rinktis mokamas paslaugas.
Išsamios ataskaitos potencialiam automobilio pirkėjui ar savininkui yra naudingos, nes 10 balų sistemoje įvertinama žala automobiliui autoįvykių metu (ar ji didelė, o gal žalos apskritai nebuvo užfiksuota), rida (didesnė arba mažesnė nei vidutinė), pats modelis (ar gedimai dažni, ar trūkumų neužfiksuota). Vėliau pateikiamos automobilio nuotraukos: galima rasti ir nuotraukų iš avarijų, jei automobilis į jas buvo patekęs. Toliau analizuojama, ar konkretus automobilis buvo daužtas, ar ne. Pateikiami apytikriai remonto kaštai. Po to pateikiamos šalys, kuriose automobilis buvo eksploatuotas (automobilio naudojimo geografija), duomenys, ar automobilis nėra/nebuvo ieškomas (ar nėra vogtas), pateikiamas buvusių ir būsimų aptarnavimų tvarkaraštis, rida (suklastota ji ar tikra), VIN kodo vietos ir, galiausiai, konkretaus automobilio silpnosios vietos ir dažniausi gedimai.
Taigi viskas, ką jums reikės pateikti – tai VIN kodą, kurį rasite statramsčio apačioje, variklio skyriuje arba dešinėje pusėje apačioje ant priekinio automobilio stiklo. Kai kuriuose automobiliuose VIN kodai pateikiami greta atsarginio rato, ant variklio gaubto ar net tiesiai po kilimėliu ties vairuotojo kojų vieta. „CarVertical“ įspėja, kad VIN kodą gamintojas užrašo nuo 1 iki 3 vietų, todėl svarbu patikrinti, ar visi esami VIN kodai sutampa. Jei kažkuris iš VIN numerių suklastotas, galima įtarti, kad automobilis galėjo būti vogtas, padarytas iš dviejų automobilių ar pan. Taigi būtina būti budriems.