Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Saugumo ekspertai: jūsų kompiuteris gali tapti kibernetinės atakos įrankiu

Publikuota: 2018-09-05 15:17
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kibernetinės atakos dažniausiai yra nukreiptos į stambų verslą ir valstybines institucijas – taip galvoja dažnas vartotojas. Tačiau, pasak saugumo ekspertų, manydami, jog esame neįdomūs kibernetiniams nusikaltėliams, darome didelę klaidą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kibernetinės atakos dažniausiai yra nukreiptos į stambų verslą ir valstybines institucijas – taip galvoja dažnas vartotojas. Tačiau, pasak saugumo ekspertų, manydami, jog esame neįdomūs kibernetiniams nusikaltėliams, darome didelę klaidą.

Pasak informacinių technologijų eksperto Mariaus Pareščiaus, Lietuva yra viena iš valstybių, prieš kurias nuolat išbandomi naujausi kibernetiniai įsilaužimo įrankiai ir kitos kenkėjiškos priemonės, kaip netikros naujienos (angl. fake news), propaganda, įvairūs įsilaužimai į svetaines, virusų platinimas ir kita.

Saugumo ekspertai: jūsų kompiuteris gali tapti kibernetinės atakos įrankiu

„Jei kalbame apie Rusiją, manau, Lietuva yra jos taikinių dešimtuke, kaip ir kitos Baltijos šalys. Esame panašioje padėtyje kaip Ukraina, Gruzija, kai kurios Balkanų, „Sovietų lagerio“ šalys. Tai reikia suprasti ir kasdien apie tai galvoti. Vis dėlto esame nepatogi šalis, todėl turime padidintą riziką, kad vieną gražią dieną mus vienaip ar kitaip atakuos – ar programiškai, ar techniškai, galbūt bandys išjungti elektros tiekimą kaip tai įvyko Ukrainoje ar tiesiog bandys užblokuoti interneto ryšio kanalus, kaip Estijoje. Pasiruošus tokioms ar panašioms atakoms galime be didesnių nuostolių jas atremti“, – komentuoja M. Pareščius.

Saugumo skylės – interneto svetainėse

Rugsėjo 6 d. konferencijoje „ESET Security Days 2018“ pranešimą apie virusus, daugiausiai pakenkusius Lietuvai, skaitysiantis M. Pareščius tikina, kad dažniausiai sulaukiame atakų, nukreiptų į internetines svetaines. Mažesnės atakos pakerta įmonių ir asmenų nedideles reprezentacines svetaines, kartais el. parduotuves. Tuo tarpu didelėms atakoms, kurios dažniausiai nukreiptos į valstybinių institucijų svetaines, naujienų portalus, pasitelkiama dešimt ar net šimtai tūkstančių užkrėstų kompiuterių. Neapsaugotų ir laiku neatnaujintų interneto svetainių, pasak M. Pareščiaus, Lietuvoje yra tikrai nemažai.

„Mes turime valstybinių įstaigų interneto svetainių, kurių sukūrimui kažkada buvo skirti nemaži pinigai, bet nebuvo numatyta lėšų jų palaikymui, atnaujinimui. Pavyzdžiui, vienu metu „Lietuvos pašto“ internetinė svetainė buvo neatnaujinta net 12 metų nuo jos sukūrimo – saugumo atžvilgiu tai buvo didelė spraga, galimybių įsilaužti ir panaudoti ją atakoms prieš kitas svetaines buvo išties daug“, – pasakoja pašnekovas.

Pagal saugumo specialistų rekomendacijas, interneto svetainės turinio valdymo sistema turi būti atnaujinama bent kartą per mėnesį, idealiausiu atveju – kasdien. Didelę kritinę masę turinčias svetaines atnaujinti reikėtų dar dažniau – kas keturias valandas arba nedelsiant išėjus turinio valdymo sistemos, ar operacinės sistemos atnaujinimams. Taip pat labai svarbu bent kartą per parą daryti svetainių ar serverių rezervines kopijas, kad po įsilaužimo būtų galima skubiai atstatyti svetainės darbą ir sumažinti patiriamus nuostolius.

Pavojų kelia ir paprasti vartotojai

Anot M. Pareščiaus, Lietuvoje daug vartotojų yra per mažai išprusę tiek dirbti su kompiuteriu, tiek naršyti internete. „Šie vartotojai kelia didelę grėsmę mums, kaip interneto ir pažangių technologijų valstybei: jie tyčia ar netyčia įsidiegia programinę įrangą, kuri gali pridaryti žalos visiems. Virusais užkrėstas kompiuteris tampa kibernetiniu ginklu, kuris įtrauktas į užkrėstų kompiuterių tinklą gali būti panaudotas kaip stambios kibernetinės atakos įrankis“, – aiškina informacinių technologijų ekspertas.

Vienintelė išeitis – edukuoti vartotojus apie saugų darbą su kompiuteriais ir išmaniaisiais įrenginiais, interneto higieną, taip pat stiprinti gebėjimus atpažinti kibernetines grėsmes. Pasak „ESET Lietuva“ IT inžinieriaus Ramūno Liuberto, tai liečia ne vien pavienius vartotojus, bet ir įmonių darbuotojus.

„Vienos efektyviausių prevencinių priemonių įmonei yra darbuotojų kibernetinio saugumo mokymai. Darbuotojai, suvokiantys internetinius pavojus, padeda įmonei mažinti riziką patirti kibernetines atakas ir jų sukeltus finansinius nuostolius, neugdomi – atvirkščiai. Pavyzdžiui, buhalterė be jokių skrupulų el. pašte atsidarys šifravimo virusu užkrėstą sąskaitą ir taip pakenks įmonės svarbiems dokumentams – ar ji bus kalta, jei nebuvo apmokyta atpažinti tokias grėsmes? Jei darbuotojai nėra edukuojami, įvykus saugumo incidentui belieka kaltinti tik įmonės vadovą ar kitą asmenį, atsakingą už darbuotojų ugdymą“, – komentuoja R. Liubertas.

Pasak IT inžinieriaus, pavojingiausios kibernetinės grėsmės yra tos, kurių vartotojai nesitiki aptikti – el. laiškuose ir internetinėse svetainėse. Tad lengvabūdiškai bet kokius laiškus atidarinėjantys ar abejotinos reputacijos svetaines naršantys vartotojai yra didžiulis galvos skausmas už IT saugą atsakingiems administratoriams.

„Ypač didelį pavojų kelia vadinamosios nulinės dienos grėsmės, kuomet programišiai pasinaudoja programų kūrėjams dar nežinomais pažeidžiamumais. Jei įmonė nenaudoja pažangių saugumo sprendimų, neatsargūs darbuotojai gali užkrėsti ištisą įmonės kompiuterinį tinklą“, – teigia R. Liubertas.

Abu specialistai sutaria, kad tik kompleksiniai sprendimai – kibernetinių grėsmių suvokimo ugdymas ir prevencinės priemonės – gali užtikrinti pakankamą kibernetinio saugumo lygį Lietuvoje tiek įmonėms, tiek paprastiems vartotojams.

Daugiau apie kibernetinio saugumo galimybes, iššūkius ir saugumo priemonių pritaikymą praktiškai – jau šį ketvirtadienį vyksiančioje saugumo konferencijoje „ESET Security Days 2018“. Konferencijos metu pranešimus skaitys saugumo ekspertai, sprendimų atstovai ir konsultantai: Lietuvos Respublikos krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Raimondas Andrijauskas, LITNET CERT IT saugos grupės vadovas Šarūnas Grigaliūnas, informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius ir kiti.

Antrą „ESET Security Days“ dieną vyks IT inžinierių, saugumo sistemų administratorių ir už darbuotojų kvalifikacijos kėlimo mokymų organizavimą atsakingų specialistų mokymai, kaip vesti kibernetinio saugumo mokymus įmonių darbuotojams.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama