Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Ar būtina „civilizuotai“ išjungti USB kaupiklį prieš jį ištraukiant?

Publikuota: 2018-07-19 08:15
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Jeigu iš kompiuterio ištrauksite USB duomenų kaupiklį prieš tai nepaspaudę mygtuko „Eject“, kompiuteris su „MacOS“ sistema jus įspės: „Diskas pašalintas netinkamai“. Bet ar tikrai būtina tą kaupiklį šalinti „civilizuotu“ būdu prieš tai jį išjungiant programiškai?

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jeigu iš kompiuterio ištrauksite USB duomenų kaupiklį prieš tai nepaspaudę mygtuko „Eject“, kompiuteris su „MacOS“ sistema jus įspės: „Diskas pašalintas netinkamai“ („Disk Not Ejected Properly“). Bet ar tikrai būtina tą kaupiklį šalinti „civilizuotu“ būdu prieš tai jį išjungiant programiškai?

Veikiausiai ne. Svarbiausia – bent kelias sekundes luktelėti, kol bus užbaigti visi su kopijavimu iš kaupiklio ar į jį susiję veiksmai, o tuomet drąsiai traukite. Tiesa, geriau nebandyti to daryti su išoriniais diskiniais kaupikliais – ypač tais, kuriuose yra besisukantys diskai, rašo „The Verge“.

Ar būtina „civilizuotai“ išjungti USB kaupiklį prieš jį ištraukiant?

Tokia USB kaupiklio ištraukimo procedūra nėra oficiali ir jos tikrai negalima pavadinti konservatyvia bei absoliučiai saugia. Pačiu blogiausiu atveju kopijuojama rinkmena, o galbūt net ir visa laikmena gali būti sugadinta.

„USB kaupiklius iš kompiuterio ištraukiu jau penkerius pastaruosius metus ir niekada nesusidūriau su problemomis“, – sakė Masačusetso technologijų instituto kompiuterių mokslo doktorantas Frankas Wangas. Žinoma, tai nėra statistiškai pagrįsti, užtikrinti duomenys, tačiau doktorantas mano, kad beveik visais atvejais „įprastiniams vartotojams nieko blogo nenutiks“.

Bet pasigilinkime: kas vyksta kompiuteryje kai ištraukiate kaupiklį ir kodėl tikimybė ką nors sugadinti yra tokia maža?

Kas blogo gali nutikti?

Pradžiai pateiksime šiek tiek konteksto.

Tarkime, kopijuojate duomenis iš kompiuterio į USB kaupiklį. Jūsų kompiuteris gali naudoti spartinančiąją įrašymo atmintį (angl. write cache): jis ne tiesiogiai perrašo duomenis iš vienos rinkmenos į kitą, bet šio proceso efektyvumo padidinimui naudoja tarpinę spartinančiąją atmintį. Spartinančioji atmintis yra tiesiog tokia kompiuterio atminties sritis, kurią kompiuteris geba išnaudoti labai greitai.

„Rašant į kaupiklį iš tikrųjų kompiuteris pirmiausiai įrašo duomenis į savo atmintį, o tada pereina prie įrašymo į kitą kaupiklį ir praneša vartotojui: „štai, įrašiau“, nors iš tikrųjų duomenys dar nėra galutinai perkelti į kitą kaupiklį“, – aiškino Carnegie Mellon universiteto kompiuterių mokslo profesorius asistentas Andy Pavlo.

Kai naudojama spartinančioji rašymo atmintis, kompiuteris kopijavimo procesą užbaigs nematomai, foniniame režime. Visa tai, vertinant mums įprastu laiku, nutinka labai greitai. „Kalbama apie milisekundėmis skaičiuojamą laiką“, – sakė A. Pavlo. „MacOS“ operacinė sistema spartinančiąją atmintį naudoja visais atvejais, tačiau „Windows“ vartotojai turi galimybę pasirinkti, ar ją naudoti – pagal nutylėjimą ji yra išjungta.

Būtent duomenų spartinančiojoje atmintyje valdymui ir reikalinga „Eject“ funkcija. „Funkcija „Eject“ kompiuteriui iš esmės pasako: ketinu ištraukti kaupiklį, tai prašau ištuštinti įrašymo spartinančiąją atmintį“, – aiškino profesoriaus asistentas.

Žinoti apie spartinančiosios atminties naudojimą yra svarbu, nes teoriškai yra tikimybė, kad vartotojui atrodys, jog kompiuteris įrašymą jau baigė, nors iš tiesų taip nebus. Dėl šios priežasties A. Pavlo rekomenduoja bent jau „MacOS“ vartotojams visada naudoti „Eject“ funkciją: ši operacinė sistema nuolat naudoja spartinančiąją atmintį.

O kas gi blogo gali nutikti, jei ištrauksite, kol vyksta kopijavimas į ją arba kol spartinančioji atmintis apskritai yra naudojama?

Pirma – bus sugadinta kopijuojama rinkmena (bet labai tikėtina, kad originalioji rinkmena, iš kurios kopijuojama, liks sveika). Taip pat yra tikimybė, kad bus sugadintos ir kitos tame pačiame kaupiklyje esančios rinkmenos.

Pati didžiausia bėda, galinti nutikti – jeigu būtų sugadinta pati USB laikmena: egzistuoja nedidelė tikimybė, kad grubus ištraukimas sugadins sisteminius metaduomenis, o tuomet kompiuteris negalėtų nustatyti, kur kokie duomenys yra saugomi.

Reikėtų paminėti ir tai, kad išorinius duomenų kaupiklius (taip pat – USB laikmenas) gaminanti įmonė „SanDisk“ rekomenduoja laikytis oficialaus protokolo visais atvejais. „Ar tai būtų USB laikmena, ar išorinis diskinis kaupiklis, ar SD atminties kortelė, visuomet rekomenduojame pirmiausiai ją saugiai programiškai išjungti ir tik tuomet atjungti nuo kompiuterio, kameros ar telefono. Neatlikus saugaus programinio atjungimo gali būti netikėtai nutraukti vartotojui nematomi sisteminiai procesai, vykstantys foniniame režime, dėl ko įmanomas duomenų sugadinimas“, – sakė įmonės produktų rinkodarininkas Brianas Pridgeonas.

Kokie optimistiniai variantai?

Tai ar verta vargintis ir sugaišti tą sekundę savo laiko norint paspausti mygtuką „Eject“? „Iš esmės tai jokio didelio skirtumo nebus. Katastrofiniu atveju – jeigu ištrauktumėte laikmeną kaip tik tą akimirką, kai buvo vykdomas rašymo veiksmas ir kai kurie bitai jau buvo įrašyti, o kai kurie dar ne – galėtumėte sugadinti USB laikmeną. Tačiau to tikimybė yra tokia maža, kad aš niekada asmeniškai to nemačiau ir niekada negirdėjau, kad kam nors tai būtų nutikę“, – sakė Havardo universiteto Johno A. Paulsono inžinerijos ir taikomųjų mokslų mokyklos technologijų vadovas Jimas Waldo.

Kitaip tariant, USB laikmenos sugadinimo tikimybė yra labai maža.

Taigi jeigu nerimaujate, kad galite sutrikdyti kokius nors nematomus procesus, vykstančius spartinančiojoje atmintyje po įrašinėjimo, tai be reikalo: šis procesas užsibaigia taip greitai, kad žmonės, neturintys kokių nors pagreitėjusio suvokimo ir judėjimo supergalių, tikrai nieko nesugadins.

Doktorantas F. Wangas sutinka, kad šiuo atveju esminė savybė yra šiuolaikinių USB kaupiklių įrašymo sparta. „Tą akimirką, kai jau atrodo, kad įrašymas baigtas ir jau galima laikmeną ištraukti, procesas iš tiesų būna baigtas“, – sakė jis.

Trumpai tariant, jeigu nenorite gaišti laiko ir nenorite sugadinti laikmenos ar duomenų, tai laikykitės šių taisyklių: netraukite laikmenos kol vyksta įrašinėjimo procesas ir dar milisekundę po to, kai įrašinėjimas baigėsi. Prisiminkite, kad „MacOS“ kompiuteris tikrai naudos spartinančiąją atmintį, o „Windows“ – veikiausiai ne. Kuo įranga šiuolaikiškesnė, tuo didesnė tikimybė, kad nieko blogo nenutiks.

Galų gale, jeigu dirbate su išoriniu diskiniu kaupikliu, galioja visai kitos taisyklės (nors šiuolaikišką SSD kaupiklį taip pat nelengva sugadinti). Pavyzdžiui, jeigu su „Time Machine“ darote atsargines kompiuterio su „MacOS“ duomenų kopijas, tai „Eject“ mygtuko paspaudimas tikrai nepatrukdys. Dar griežčiau ši taisyklė galioja jeigu naudojate senoviškesnius kaupiklius su besisukančiais diskais: informacijos įrašymas į juos trunka gerokai ilgiau nei į SSD, be to, juose yra judančių detalių, todėl negalima atmesti ir mechaninio pažeidimo tikimybės.

„Jeigu kalbėtume apie grėsmę USB laikmenai, tai kokių nors problemų tikimybė dėl ištraukimo be „Eject“ mygtuko paspaudimo yra minimali“, – sakė J.Waldo. Didesnė grėsmė būna tokią laikmeną įkišant: kas žino, ko joje prirašyta ir kas dėl jos turinio gali nutikti kompiuteryje.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama