Absoliuti dauguma lietuvių žino, kas yra kriptovaliutos, beveik kas trečias norėtų jų turėti, bet tik maža dalis iš tiesų turi ir naudojasi virtualiais pinigais, tokiais kaip bitkoinai. Anot kriptovaliutų prekybos platformos „Luno“ vadovės Rytų Europos regione Magdalenos Gołębiewskos, tai rodo didžiulį Lietuvos potencialą skaitmeninių valiutų srityje.
„Tuo, kad kriptovaliutos lietuviams yra gerai pažįstama sritis, spėjome įsitikinti vos pradėję veiklą Lietuvoje. Prie mūsų platformos kasdien prisijungia per šimtą naujų vartotojų iš Lietuvos, kriptovaliutoms jie vidutiniškai išleidžia apie 200 eurų. Lietuvos potencialas išties didelis ir, kadangi esame vieni pirmųjų kriptovaliutų pardavėjų, esame pasiruošę jį išpildyti“, – sako M. Gołębiewska.
Remiantis „Luno“ užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, apie kriptovaliutas žino net 81,9 proc. lietuvių. Toks žinomumo lygis yra išties didelis: pavyzdžiui, kaimyninėje Lenkijoje apie kriptovaliutas yra girdėjęs maždaug kas antras gyventojas. Visgi Lietuvoje tik 3,8 proc. žinančių apie kriptovaliutas patys jomis disponuoja, o štai Lenkijoje – net 17 proc.
Absoliuti dauguma, 87 proc., kriptovaliutų naudotojų Lietuvoje jas įsigijo kaip investiciją, ir tik kiek daugiau nei dešimtadalis jomis atsiskaito internetu ar atlieka smulkius mokėjimus. Populiariausi Lietuvoje – bitkoinai („Bitcoin“) ir eteris („Ethereum“), jų turi atitinkamai 77 proc. ir 48 proc. kriptovaliutų savininkų. Šiomis dviem valiutomis prekiaujama ir „Luno“ platformoje, kadangi jos šiuo metu laikomos patikimiausiomis ir stabiliausiomis.
Nesinaudoja, nes sudėtinga
Apklausos dalyviai nurodo, kad kriptovaliutos yra greičiau pelninga, bet ne itin saugi investicija. Kaip pagrindinį trikdį įsigyti ir naudotis kriptovaliutomis lietuviai įvardija tai, kad jiems tai yra pernelyg sudėtinga. Tiesa, tokios tendencijos pastebimos ir kitose šalyse.
„Šio nepatogumo pašalinimą laikome prioritetiniu. Esame sukūrę tarptautinę prekybos platformą, kurioje įsigyti bitkoinų ar eterio kriptovaliutos taip pat paprasta, kaip apsipirkti tradicinėje internetinėje parduotuvėje. Be to, suprantame žmonių baimes ir nepasitikėjimą naujove, todėl didelį dėmesį skiriame jų edukacijai. Viską apie bitkoinus jie gali sužinoti specialiame „YouTube“ kanale lietuvių kalba „Luno Lietuva“, – teigia M. Gołębiewska.
Patys lietuviai nurodo, kad žinių apie kriptovaliutas dažniausiai semiasi iš žiniasklaidos (71 proc.), pažįstamų ir draugų (32 proc.) ar per socialinius tinklus (29 proc.).
Paklausti, kas galėtų paveikti jų pasitikėjimą skaitmeninėmis valiutomis, apklausoje dalyvavę lietuviai įvardija oficialią valdžios ar finansų įstaigų poziciją (56 proc.), stabilesnę kriptovaliutų kainą (35 proc.), mažesnę riziką jas prarasti (34 proc.) ir galimybę jų įsigyti iš patikimo tiekėjo (29 proc.). Tokias pat keturias priežastis kaip svarbiausias įvardijo ir apklaustieji Lenkijoje.
2018 m. birželį vykusioje internetinėje apklausoje, kurią atliko „Norstat“ dalyvavo tūkstantis Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 74 metų.