Kiekvieną pavasarį tūkstančiai abiturientų susiduria su dilema – kokią specialybę pasirinkti, kad darbas būtų ir įdomus, ir pelningas, o karjeros galimybės laikui bėgant tik augtų. Ne vienerius metus perspektyviausių profesijų sąraše išlieka IT sritis. Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) specialistų skaičius Lietuvoje per pastaruosius trejus metus augo 10 kartų sparčiau nei bendras samdomų darbuotojų skaičius, bet specialistų trūkumas ir toliau išlieka vienu opiausių iššūkių.
Prognozuojama, kad per ateinančius 3 metus įmonėms papildomai reikės apie 13,3 tūkst. įvairių IRT specialistų. Pasak asociacijos „INFOBALT“ švietimo ekspertės Monikos Simaškaitės, labiausiai trūks programuotojų. Įmonės planuoja, kad jų poreikis išaugs 69 proc., o iki 2020 m. bus įdarbinama apie 4450 jaunesniųjų, vyresniųjų, vadovaujančių ir kitų programuotojų. Vieni paklausiausių – JAVA srities specialistai. Šia programavimo kalba paremtos ir daugelis didžiųjų kompanijų – „Google“, „Amazon“, „Neflix“ ir kitos.
Padeda išmokti kitas programavimo kalbas
Nors apie programuotojo darbą galvojantiems jaunuoliams ar specialybe nepatenkintiems ir veiklos sritį norintiems keisti žmonėms dažnai atrodo paprasčiau pradėti nuo paprastesnių programavimo kalbų, kurios leidžia greitai įsisavinti žinias ir imti „kepti“ puslapius, šios srities senbuviai tikina, kad JAVA kalba, nors ir reikalauja daugiau laiko bei įdirbio, suteikia gerokai platesnes galimybes dirbti prie sudėtingesnių, įdomesnių, geriau apmokamų projektų. Be to, perpratus JAVA, labai paprasta perprasti ir kitas, jos pagrindu sukurtas programavimo kalbas.
„Darbdaviai išreiškia JAVA programuotojų poreikį, tačiau šia kalba labiau domėtis linkę jau su programavimu šiek tiek susipažinę žmonės“, – pastebi „Baltic Talents“ akademijos vadovė Reda Pazdrazdytė.
Pasak IT sistemų kūrėjų komandos „Insoft“ programinės įrangos architekto Pavelo Jakovlevo, jei vertintume vien sintaksę, JAVA nėra sudėtinga, tačiau tai – ne skriptų rašymo, o griežtai tipizuota kalba, tad norint pradėti programuoti reikia turėti šiek tiek daugiau pirminių žinių.
„Didžiausias JAVA privalumas – ekosistema. Įrankiai, papildomos bibliotekos, karkasai – visa tai, kas padeda ir įgalina naudojant JAVA kurti įvairius produktus ir/ar spręsti netrivialias problemas – šią kalbą paverčia viena iš populiariausių pasaulyje“, – akcentuoja P. Jakovlevas.
Daugiau nei 20 metų programavimo patirtį sukaupęs JAVA programavimo kalbos dėstytojas Valdas Žiemys atkreipia dėmesį, kad JAVA parašytas programas, neperkompiliavus iš naujo, galima vykdyti bet kokiame kompiuteryje, kuris palaiko JAVA programas. Be to, kadangi tai sena programavimo kalba, galima rasti tonas dokumentacijos, mokymosi medžiagos bei puikių nemokamų bei mokamų įrankių darbui su JAVA, taip pat labai lengva po to išmokti C#, JavaScript kalbas, kurios kurtos pagal JAVA.
Platus mokymų ir studijų pasirinkimas
Nors kiekvienas programuotojas išmano nuo kelių iki keliolikos programavimo kalbų ir tik dalis naudoja JAVA problemų sprendimui didžiąją laiko dalį, V. Žiemys pabrėžia, kad JAVA specialistų nuolat reikia visame pasaulyje, o jų darbas – gerai apmokamas.
P. Jakovlevo nuomone, gerų programuotojų bei jaunų, gabių ir motyvuotų žmonių paklausa išlieka didelė dėl į Lietuvos rinką ateinančio ir čia besiplečiančio užsienio verslo bei talentų migravimo. Pasak M. Simaškaitės, įmonės šiandien pasiruošusios apmokyt darbuotojus, tačiau ieško specialistų, kurie turėtų stiprius pagrindus, bent bazines žinias ir nors truputį patirties.
Norintiems išmokti JAVA programavimo kalbos, švietimo ekspertė siūlo gerai panagrinėti rinką, pasiklausinėti žmonių, kurie baigė tam tikrus kursus, atsiliepimų, o pradėjus mokytis, skirti daug laiko papildomam įgūdžių lavinimui, asmeniškai praktikuotis. „Rinkoje gerai vertinami „Baltic Talents Academy“, „Code Academy“, „Vilnius coding school“ rengiami kursai. Šias akademijas bendrai baigia daugiau žmonių nei IT srities aukštųjų mokyklų studijas“, – atskleidžia M. Simaškaitė.
Programinės įrangos architektas P. Jakovlevas mano, kad universitetinės studijos – ne blogiausia programuotojo karjeros pradžia, tačiau galimas ir savarankiško mokymosi kelias. Mokantis programuotojo amato pačiam – labai svarbi motyvacija, sugebėjimas mąstyti algoritmiškai bei analitiškai (dėl šios priežasties universitetuose šalia programavimo yra mokoma papildomų tiksliųjų dalykų – aukštosios matematikos ar fizikos) bei bent minimalūs kompiuterių mokslo pagrindai (pagrindinės duomenų struktūros, algoritmai).
Galimybė dirbti visame pasaulyje
„Programavime svarbiausia yra sugebėjimas kokybiškai programuoti, išsiugdžius šį sugebėjimą galima tą daryti bet kokia kita kalba ir sprendžiant bet kokias problemas. Motyvuotas žmogus sugebės ir išsiugdyti algoritminį mąstymą, ir savarankiškai susipažinti su programavimo teorijos pradžiamoksliu. Atitinkant šiuos tris reikalavimus derėtų koncentruotis į kažkokią sritį, kurioje norisi pradėti karjerą. JAVA atveju šalia pačios kalbos sintaksės reikėtų susipažinti su objektinio programavimo paradigma“, – pataria P. Jakovlevas.
Visi pašnekovai pabrėžia plačias karjeros galimybes naudojant JAVA kalbą. Ji daugiausia naudojama „back-end“ servisų/sistemų kūrimui bei „Android“ programavimui, tad atsiveria mobiliųjų aplikacijų kūrimo bei korporacinio (angl. enterprise) lygio sistemų (bankinių sistemų, viešojo bei privataus sektorių projektų, produktų) kūrimo rinkos bei galimybės dirbti įvairiomis programavimo kalbomis.
„Sugebantiems logiškai galvoti JAVA kalba yra įveikiama, kaip ir kitos programavimo kalbos. Pačios kalbos nėra sudėtingos – sudėtingi tik uždaviniai, kuriuos reikia su tomis kalbomis išspręsti, t. y. suprogramuoti. Reikia nesustoti mokytis – IT pasaulis labai greitai keičiasi“, – akcentuoja programavimo dėstytojas V. Žiemys.