Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Sukurta technologija, nebeleisianti pasikliauti tuo, ką matome savomis akimis

Publikuota: 2017-07-19 09:09
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Plika akimi atskirti, ar ekrane kalba tikras žmogus, ar tai tėra kompiuterio sugeneruota tarpusavyje nesusijusių garsų ir vaizdų samplaika, netrukus gali tapti praktiškai nebeįmanoma. Su neseniai amerikiečių tyrėjų sukurta technologija supažindina žurnalo „The Atlantic“ žurnalistė Adrienne LaFrance.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Sukurta technologija, nebeleisianti pasikliauti tuo, ką matome savomis akimis Plika akimi atskirti, ar ekrane kalba tikras žmogus, ar tai tėra kompiuterio sugeneruota tarpusavyje nesusijusių garsų ir vaizdų samplaika, netrukus gali tapti praktiškai nebeįmanoma. Su neseniai amerikiečių tyrėjų sukurta technologija supažindina žurnalo „The Atlantic“ žurnalistė Adrienne LaFrance.

Technologijos ir istorija

Prezidentas buvo tiesiog įsiutęs. Problemų kėlė ne tik žiniasklaida – jį labiau erzino technologija, kuria ta žiniasklaida naudojosi. Elektroninė žiniasklaida viską pakeitė. Žmonės buvo prikaustyti prie ekranų.

„Dar niekada negirdėjau ir nemačiau tokių žeidžiančių, pagiežingų, tiesą iškraipančių reportažų“, – sakė jis spaudos konferencijoje.

Kaip anuomet, vieną 1973-iųjų spalio dieną, žurnalistams sakė JAV prezidentas Richardas Nixonas, televizijos naujienų amžius kėsinasi sugriauti amerikiečių pasitikėjimą. Tada jis dar nežinojo, kaip katastrofiškai pasibaigs jo prezidentavimo era. 1974 m. rugpjūtį pranešdamas apie savo atsistatydinimą, R. Nixonas kalbėjo tiesiai į televizijos kamerą. Net ir po pusšimčio metų įrašas palieka didžiulį įspūdį – ne vien dėl to, kad jame užfiksuotas svarbus istorinis momentas, tačiau dar ir dėl galios, kurią spinduliuoja televizijos transliacija.

Net ir šiais laikais, kai informacijos amžius yra gerokai paveiktas interneto, vaizdo įrašas – vis dar itin įtraukus formatas. A. LaFrance teigimu, tikralaikių naujienų jovale pamatyti kažką savomis akimis – didelis džiaugsmas ir vertybė.

Bent jau taip buvo.

Vieno žodžiai – kito burnoje

Nepasitikėjimui žiniasklaida ir taip jau sparčiai didėjant, kelią aktyviai skinasi nauja technologija, priversianti dar labiau suabejoti, ar tai, ką matome, yra tiesa ar išsigalvojimas. Įtaigaus retušavimo priemonės, jau įprastos fotografijoje, atkeliauja ir į video pasaulį. Ir tai yra kartu ir nuostabu, ir baugu.

Kompiuterių inžinieriai jau geba sukurti nuo tikrovės beveik nesiskiriančius vaizdo įrašus, kuriuose, pavyzdžiui, vieno asmens žodžiai „įdedami“ į kito asmens lūpas.

Ar jau peržiūrėjote video, kuriame kalba Barackas Obama? Tiesą pasakius, ten kalba visai ne tas Obama, kurį matote. Vaizdas susintetintas: garso įrašas vienas, o vaizdo – kitas. Čia jie sujungti į viena.

Šį vaizdo klipą parengė Vašingtono universiteto (JAV) tyrėjai. Tam jie panaudojo savo pačių sukurtą algoritmą, kuris iš kalbančiojo „paima“ garsą ir paverčia jį tikrovišku vaizdu. Rezultatas – matome žmogų, kalbantį tai, ko jis iš tikrųjų nekalbėjo. Toliau įraše pateikiamas palyginimas, kaip iš tikrųjų nufilmuota tai, ką kalbėjo B. Obama, ir kaip ta pati kalba atrodo dirbtinai sugeneruotame klipe.

Tokio pobūdžio eksperimentui B. Obama pasirinktas neatsitiktinai – viešojoje erdvėje yra apstu aukštos kokybės jo vaizdo įrašų, o bandymams būtent to ir reikėjo. Kad sukurtų nuo tikrovės mažai besiskiriančią kalbančiojo burnos tekstūrą, tyrėjai turėjo į sistemą įvesti daugybę B. Obamos veido vaizdų. Šie vaizdai buvo sluoksniais dedami ant pasirinktos bazinės burnos formos. Kad pagal garso medžiagą susintetintų judančią burną, tyrėjai naudojo vadinamąjį pasikartojantį neuroninį tinklą (pasikartojantys neuroniniai tinklai dar naudojami veido ir kalbos atpažinimui). Panaudota milijonai video kadrų. Pagaliau tam, kad viskas atrodytų glotnu ir tikroviška ir kad sugeneruotas vaizdas gražiai žiūrėtųsi bendrame fone, pritaikyta speciali įkomponavimo technika, – taip sintetinio vaizdo kūrimo principą glaustai paaiškina A. LaFrance.

Šį vaizdo sintetinimo būdą ir atliktų eksperimentų išvadas tyrėjai ketina pristatyti ateinantį mėnesį vyksiančioje kompiuterinės grafikos ir interaktyviųjų technologijų konferencijoje.

„Mūsų idėja – šią technologiją panaudoti tam, kad pagerėtų komunikacija tarp žmonių“, – sako ataskaitos bendraautorė, Vašingtono universiteto kompiuterijos ir kompiuterių inžinerijos katedros dėstytoja Ira Kemelmacher-Shlizerman. Jos nuomone, šią technologiją būtų galima panaudoti vaizdo konferencijose. Pavyzdžiui, jei dėl ryšio problemų vaizdo transliacija būtų negalima, vaizdas galėtų būti sugeneruojamas pagal garsą. Ši technika, pasak specialistės, dar galėtų būti naudojama virtualiojoje ar vadinamojoje išplėstinėje realybėje, sudarant įspūdį, kad, žmogus, kurio iš tikrųjų šalia nėra, yra visai čia pat.

„Mes aiškinamės ne tik tai, kaip „Siri“ suteikti žmogiškąjį veidą arba kaip GPS imtuvą priversti prabilti B. Obamos balsu, – sako ataskaitos bendraautoris Supasornas Suwajanakornas. – Mes siekiame išmokti fiksuoti asmenybes.“ Tad nenuostabu, teigia straipsnio autorė A. LaFrance, kad šiais eksperimentais susidomėjo ir kai kurios stambios technologijų bendrovės, kaip antai „Samsung“, „Google“, „Facebook“ ir „Intel“. Jų interesai, žinoma, susiję su galimybėmis patobulinti dirbtinio intelekto, išplėstinės realybės ir robotikos sritis. „Tikiuosi, kad mums pavyks ištirti šias žmogiškąsias savybes ir perkelti jas robotams – taip jie taptų panašesni į žmones“, – viliasi pašnekovas.

Patys tyrėjai pripažįsta šiek tiek nerimaujantys

Vis dėlto, pasak A. LaFrance, ši technologija gali būti panaudota ir kitu tikslu – siekiant apgauti. Jau ir taip neretai susiduriama su suklastotomis nuotraukomis, netikromis paskyromis socialiniuose tinkluose ir įvairiomis kitokiomis apgaulėmis. Įsivaizduokite, sako ji, kokia kiltų painiava, jei išplistų vaizdo įrašas, kuriame prezidentas sako tai, ko iš tikrųjų niekada nesakė.

„Nerimo yra“, – pripažįsta I. Kemelmacher-Shlizerman. Tačiau ji įsitikinusi, kad geroji pusė nusveria blogąją, ir mano, kad šios technikos sukūrimas – svarbus žingsnis į priekį.

Nustatyti, ar įrašas tikras, ar suklastotas panaudojant minėtą techniką, specialistams šiuo atveju nebūtų sudėtinga. Sintetindami B. Obamos kalbos vaizdo įrašą, tyrėjai naudojo tikrą filmuotą medžiagą, todėl priemonių, kurios padėtų atpažinti originalų įrašą, yra.

„Turėdami internete esančių vaizdo įrašų duomenų bazę, galime joje panaršę pagal galvą ir foną identifikuoti suklastotus vaizdo klipus, – sako S. Suwajanakornas. – Dar vienas artefaktas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, yra kalbančiojo burnos [ir] dantų zonos ryškumo stoka. Tai gali būti nepastebima plika akimi, tačiau būtų galima nesunkiai sukurti pakankamai patikimą programą, kuri palygintų burnos zonos ryškumą su likusios vaizdo medžiagos ryškumu.“

Taigi, priemonių apsisaugoti yra, tačiau, technologijoms tobulėjant, rizikos bus visada. Ne kiekvienas mokės pasinaudoti duomenų bazėmis ir programomis, kad išsiaiškintų, ar vaizdo įrašas tikras, ar ne. Daugeliui gal net į galvą neateis, kad autentiškai atrodantis vaizdo įrašas gali būti netikras. Na, o tie, kurie nieko bloga neįtardami dalysis suklastotais įrašais, tiesiog dar labiau padidins nepasitikėjimą specialistais, kurie galėtų šiems dalykams suteikti prasmės.

„Manau, kad žmonės nebetikės vaizdo įrašais – lygiai taip, kaip netiki nuotraukomis, jei žino, kad egzistuoja tokios priemonės kaip „Photoshopas“, – sako S. Suwajanakornas. – Tai gali būti ir gerai, ir blogai, o mes turime stengtis atrasti patikimesnių įrodymų šaltinių.“

Tačiau ką reiškia duomenų patikimumas, jei nebegalima tikėti tuo, ką matai savomis akimis, klausia straipsnio autorė A. LaFrance. Pasak jos, realybė jau gerokai iškraipyta, todėl darosi labai sunku atskirti, kas tikra, o kas – ne.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama