Išmaniuoju telefonu darytas nuotraukas, kitą skaitmeninę informaciją vis drąsiau keliamės į „Google Drive“, „OneDrive“, „DropBox“ ir kitus gerai žinomus virtualius serverius. Tačiau BaCloud.com duomenų centro pardavimų vadovas Andrius Petkus atkreipia dėmesį – debesų kompiuterija pastaruoju metu aktyviau domisi ir lietuvių verslininkai. „Ypač populiarėja buhalterinei apskaitai skirti virtualūs privatūs serveriai (VPS)“, – pastebi serverių nuomos ir internetinių svetainių talpinimo paslaugas teikiančios įmonės specialistas.
Virtualus kompiuteris verslui – pagal poreikius ir galimybes
– Bent kartą bandęs „Google Drive“ virtualų „debesį“ žino, kaip patogu iš bet kurio įrenginio greitai ir saugiai pasiekti savo skaitmeninius duomenis. Ar tokiu pat principu veikia ir jūsų minėti virtualūs serveriai, skirti buhalterijai? – klausiame Andriaus.
– Taip, panašumo yra daug. Kalbant paprastai, serveriai buhalterijai – tai kompiuteris, kuris yra toli nuo jūsų, kartais net kitoje šalyje. Vartotojas prie jo iš bet kokio įrenginio, turinčio interneto prieigą, jungiasi su tik jam žinomais prisijungimo kodais. Panašiu principu veikia ir kitos debesų kompiuterijos technologijos.
Kita vertus, VPS turi ir nemažai pranašumo, pritaikyto verslui. Pavyzdžiui, nusprendę savo įmonės buhalterinę apskaitą perkelti į virtualų serverį, pagal savo poreikius jūs galite pasirinkti ir „debesų“ kompiuterio parametrus: procesorių, operatyviosios atminties (RAM) dydį, duomenų saugojimo disko (HDD) talpą, tinklo greitį. Visai kaip parduotuvėje renkantis asmeninį kompiuterį (juokiasi).
– Ar „Windows“ VPS serveriai tinka visoms buhalterinėms programoms?
– Taip, į „Windows“ VPS serverius gali būti perkelta beveik bet kuri buhalterinė programa, tokia kaip „Rivilė“, „Finvalda“, „EuroSkaita“, „Centas“, „Pragma“ ir pan. Be to, virtualiame serveryje galima suinstaliuoti ir kitas įmonės darbui reikalingas programas: „Adobe PDF Reader“, archyvavimo programas ZIP, RAR, biuro programų paketus „Libre Office“, „Open Office“ ir pan. Virtualiame serveryje galima išsinuomoti ir naujausią „Microsoft Office“ programų paketą.
Gerokai saugiau, patogiau ir ekonomiškiau
– Įvardinkite, kokie šių virtualių serverių pagrindiniai privalumai?
– Išskirčiau tris. Pirma – saugumas. Įmonės buhalteriniai duomenys yra svarbiausia įmonės arterija. Sugedus kompiuteriui, įvykus vagystei ar kitam nenumatytam incidentui, duomenų praradimas gali sukelti didelius nesklandumus, įmonės bankrotą. Tiesa, sugedus kompiuteriui, duomenis kartais galima atstatyti. Bet tai, greičiausiai, kainuos ne vieną tūkstantį eurų, užtruks ne vieną dieną. Virtualus serveris yra apsaugotas nuo perkaitimo, netikėto elektros dingimo, interneto ryšio sutrikimų, yra daromos automatinės atsargos kopijos, tad saugumas – garantuotas.
Antras privalumas – patogumas. Gyvename mobiliame pasaulyje, dažnai tenka keliauti, tad tikrai pasitaiko situacijų, kai savo įmonės buhalterines programas ir duomenis reikia pasiekti nesant įprastoje darbo vietoje. Juk negalime su savimi nuolat tąsytis stacionarų kompiuterį ar įdiegti programas į kelis nešiojamus kompiuterius – būtų nepatogu, nepraktiška (šypsosi).
Kur kas praktiškiau turėti virtualų „Windows“ VPS serverį. Juo labiau, kad jį nuotoliniu būdu galima perkrauti, sutaisyti iškilusias problemas BaCloud.com paslaugų valdymo skyde ar portale, perrašyti operacinę sistemą.
Trečias akivaizdus privalumas – ekonomiškumas. Vienai buhalterinei darbo vietai įrengti įmonė turi investuoti nemažus pinigus tiek į galingą kompiuterį, tiek į legalią programinę įrangą. Pasirinkus VPS serverį, kaip minėjau, su buhalterine programa galima dirbti bet kokiu įrenginiu: asmeniniu kompiuteriu, planšetiniu kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ar net televizoriumi. Įrenginio našumas paprastai didelės įtakos neturi, kadangi visus darbus atlieka „Windows“ VPS serveris.
Nuosavam įmonės serveriui – kur kas didesnės investicijos
– Ar teisingai supratau, kad nuomoti virtualų serverį kur kas pigiau, nei įsirengti nuosavą?
– Galime paskaičiuoti (juokiasi). Plečianti savo veiklą, įmonė susiduria su „Windows“ serverio resursų trūkumais. Nuomojamo VPS serverio resursai gali būti padidinami per labai trumpą laiką – 5–15 minučių. Nereikės jokių didelių investicijų, pakaks pasikeisti virtualaus serverio nuomos planą. Jeigu reikėtų didinti nuosavo įmonės serverio aptarnavimo greitį, investicijos būtų nuo 150 Eur iki 1000 Eur. Nuosavam serveriui, kuris talpinamas ne duomenų centre, reikalingas nepertraukiamas elektros tiekimas, UPS sistema, apsauganti įrangą nuo elektros įtampos šuolių. Ilgai gali tekti laukti ir užsakytų atsarginių dalių, todėl nebus galima dirbti. Pasibaigus komponentų garantiniam laikotarpiui, gali brangiai kainuoti remonto darbai... Tad lyginant VPS serverį su serveriu, kuris yra įmonės nuosavybė, nuomojamas VPS serveris tikrai leis sutaupyti ir mažoms, ir vidutinio dydžio įmonėms.
Lietuvių įpročius koreguoja rinka ir kaina
– Turbūt pastebite, ar Lietuvoje šie virtualūs serveriai populiarūs? Gal vis dar esame įpratę viską saugoti kojinėje po pagalve, o gal tokių naujovių tiesiog neįperkame?
– Prieš kelerius metus buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti bendrą Lietuvos įmonių nuomonę apie debesų kompiuteriją ir požiūrį į informacinių bei komunikacinių technologijų svarbą. Paaiškėjo, kad beveik 50 proc. tyrime dalyvavusių įmonių nežinojo ir nenaudojo debesų kompiuterijos paslaugų. Tik maždaug trečdalis apklaustųjų buvo girdėję apie šias technologijas, o naudojo – vos keliolika procentų. Kadangi jau daugiau kaip dešimtmetį Šiauliuose veikiančio BaCloud.com duomenų centro didžioji dalis klientų yra užsienio įmonės, akivaizdžiai matome – už Lietuvos ribų tendencijos priešingos.
Kita vertus, pastaruoju metu „Windows“ VPS serveriais besidominčių įmonių skaičius pastebimai auga ir mūsų šalyje. Tai, matyt, lėmė besikeičiantis žmonių požiūris ir mažėjančios tokių paslaugų kainos. Jei prieš penkerius metus virtualūs serveriai ir jų paslaugos buvo brangios, sparčiai vystantis technologijoms ir išsiplėtus rinkai, debesų kompiuterijos paslaugų kainos tapo patrauklios net mažoms įmonėms.
Šiuo metu „Windows“ VPS serverio nuoma mėnesio laikotarpiui svyruoja nuo 12 Eur iki 100 Eur. Specialaus dedikuoto serverio nuoma gali būti šiek tiek brangesnė. Įmonėms paranku ir tai, kad nuomojamo serverio technine priežiūra rūpinasi duomenų centras, kuriame serveris yra talpinamas. Viską susumavus akivaizdu, kad virtualūs serveriai leidžia ženkliai sumažinti įmonės pirmines investicijas ir eksploatavimo išlaidas.