Naudotis pele, kuri būna komplekte perkant kompiuterį, yra tas pats, kas naudotis mažomis baltomis ausinėmis, įdėtomis į naujai įsigyto „iPod“ dėžutę. Veikia, atlieka savo funkciją, tačiau ir taip aišku, kad gali būti ir kur kas geriau. Žinoma, kalbant apie kompiuterinę pelę, sunku pamatuoti, kas yra kokybiška pelė, tačiau yra tam tikrų aspektų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis naują įrenginį. Juolab, kad pelė yra dažniausiai naudojamas kompiuterio priedas, tad neabejotinai reikėtų skirti bent šiek tiek laiko, norint įsigyti kokybišką prekę.
Pajungimo tipas – bevielės ar ne?
Nėra geresnio ar tinkamesnio varianto – tai asmeninis pasirinkimas. Bevielė pelė daugumai yra patogesnė, kadangi nesusipina ir po rankomis nesimaišo susiraizgę laidai, tačiau pelės baterija gali išsikrauti pačiu netinkamiausiu metu. Kai kurios bevielės pelės neturi baterijų, bet turi viduje įmontuotus kraunamus akumuliatorius. Tokios pelės parduodamos kartu su krovimo stotele, taigi nereikia rūpintis papildomų AAA tipo baterijų įsigijimu. Tačiau vėlgi, tai ne visada idealus variantas. Mat išvykus į kelionę ir krovimo stotelę palikus namuose išsikrovusi pelė gali pridaryti didelių nemalonumų. Tokiu atveju derėtų rinktis pelę, kuri turi papildomą įjungimo ir išjungimo mygtuką. Jo naudojimas leidžia taupyti elektros energiją, tačiau svarbu nepamiršti po naudojimo ją išjungti.
Belaidžių pelių pranašumas neginčytinas
Bevielės pelės būna parduodamos komplekte kartu su imtuvu, statomu į nešiojamojo ar stacionaraus kompiuterio USB lizdą. Imtuvai būna dviejų tipų – nano ir įprasti. Nano imtuvai yra itin maži ir kompaktiški, puikiai telpa į USB laidą ir turi tik nedidelį galiuką, už kurio jį patogu ištraukti. Kitos pelės būna parduodamos su įprasto dydžio (dideliu) imtuvu, kuris išsikiša iš kompiuterio net per 5 centimetrus. Tokio tipo pelės būna pigesnės, tačiau tiems, kurie vertina patogumą ir dažnai keliauja, vis tik derėtų investuoti į pelę su nano imtuvu. Būtent dėl patogumo vis labiau įprasta tampa įsigyti belaidę pelę. Mat laidinės pelės leidžia atsitraukti nuo kompiuterio tik per laido ilgį. O pele galima valgyti net ir išmanųjį televizorių, nutolusį per keletą metrų. Taigi, apsispręsti derėtų patiems.
Optinės pelės nenusileidžia lazerinėms
Pelės veikia sekdamos taškus, o pelės jautrumas yra žymimas dpi („dots per inch“ arba „taškų kiekis viename colyje“). Optinės pelės jautrumas gali būti nuo 400 iki 800 dpi, kai lazerinės pelės jautrumas būna daugiau nei 2000 dpi. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad jautrumo rodiklis pilnai nusako pelės kokybę. Įprastam kompiuterio naudojimui, tai yra naršymui internete ir darbui įvairiomis programomis, pilnai pakaks optinės pelės jautrumo. Tuo tarpu žaidžiantieji kompiuterinius žaidimus ar dirbantys su kompiuterinės grafikos programomis veikiausiai rinksis lazerinę pelę, mat jiems pelės jautrumas yra be galo svarbus. Tačiau derėtų prisiminti, jog lazerinės pelės yra brangesnės už optines, tad svarbu įsivertinti, kam pelė bus naudojama.
Ergonomiškos pelės – džiaugsmas riešams ir pirštams
Naudotis kompiuteriu turi būti ne tik paprasta, bet ir patogu. Ergonomija leidžia apsisaugoti nuo įvairių nervinių sunegalavimų, kuriuos sukelia galūnių laikymas nepatogioje padėtyje. Tačiau nereikia manyti, kad gamintojo užrašas ant pakuotės garantuoja, jog pelė bus išties patogi – ją reikėtų išmėginti patiems ir nuspręsti, ar ji tinkama šiuo konkrečiu atveju. Deja, bet pasinaudojus pele vos keletą minučių (kaip tai pasiūlytų kompiuterinės technikos pardavėjai) tikrai neįmanoma nuspręsti apie jos ergonomiją. Dėl šios priežasties reikėtų ne tik perskaityti naudotojų atsiliepimus apie konkretaus modelio pelę, bet ir ją įsigyti tokioje parduotuvėje, kuri sudaro lanksčias grąžinimo sąlygas. Kone kiekviena internetinė parduotuvė, prekiaujanti kompiuteriais, jų komponentais ir kompiuterių priedais, suteikia galimybę per tam tikrą laiką grąžinti nepatikusią prekę. Pasinaudojus pele keletą dienų tikrai bus paprasta priimti teisingą sprendimą. Juolab, kad grožis tikrai neturi įtakos įrenginio patogumui.
Kai pelės dydis išties svarbus...
Nors skirtingų gamintojų kompiuterinės pelės nėra universalios ir skiriasi savo išmatavimais, tačiau yra išskiriamos dvi pagrindinės pelių grupės – įprastosios ir kelioninės. Vis tik į šiuos pavadinimus derėtų žiūrėti kiek atsargiai, mat nebūtina pirkti dviejų skirtingų pelių skirtingam naudojimui. Net jei pelė niekad nėra atjungiama nuo kompiuterio, kelioninio tipo pelė bus kur kas patogesnė žmonėms, turintiems mažesnius delnus. Taigi, pelės dydį reikėtų rinktis ne pagal jos tipą ar išmatavimus, bet pagal tai, ar ji yra patogi (ne per maža ar ne per didelė) vartotojo delnui. Netinkamo dydžio pelė bus ne tik nepatogi, bet gali sukelti ir plaštakos skausmus. Kalbant apie pelės formą, svarbus ir mygtukų išdėstymas.
Žaidžiantieji kompiuterinius žaidimus veikiausiai teiks pirmenybę didesnėms pelėms, turinčioms papildomus programuojamus mygtukus. Tačiau naudojantieji kompiuterį darbui veikiausiai tenkinsis ir įprasta pele su dviem mygtukais ir valdymo ratuku. Egzistuoja galybė skirtingų pelių, tačiau apsikrauti keliomis skirtingomis tikrai neverta – geriau investuoti į vieną gerą ir kokybišką prietaisą.