Kalbant apie kompiuterinius žaidimus ir jiems reikalingą įrangą, dažniausiai būtina apsirūpinti pakankamai pajėgiu kompiuteriu ir aukštos raiškos monitoriumi. Visa tai tam, kad būtų galima pasiekti maksimalų komfortą kaskart prisėdus prie kompiuterio. Tačiau ne tik kompiuteris ar monitorius daro įtaką pojūčiams. Dėl šios priežasties derėtų investuoti ir į specialiai kompiuteriniams žaidimams pritaikytą pelę ir klaviatūrą. Mat investicija sąlyginai nedidelė, o komfortas – aukščiausio lygio. Juolab, kad žaidimams skirtą klaviatūrą galima naudoti ir įprastiems darbams kompiuteriu atlikti.
Klaviatūros kokybės įtaka skaitmeniniame pasaulyje
Kompiuterinių žaidimų entuziastai dažniausiai skiria pakankamai daug dėmesio visai įrangai, kurią naudoja žaidžiant. Klaviatūra tampa ne tik rašymo prietaisu, bet ir žaidimo valdikliu, kuris turi būti itin patogus naudoti bei turėti puikų reakcijos greitį. Gera klaviatūra žaidimų mėgėjui yra tarsi geras kardas samurajui – pagalba valdant skaitmeninį pasaulį. Todėl žaidžiant ar norint pradėti žaisti kompiuterinius žaidimus tikrai apsimoka žinoti, kas yra gera klaviatūra, kuo jos skiriasi viena nuo kitos bei kokius geriausius variantus galima rasti parduotuvių lentynose.
Svarbiausia – tinkamas klaviatūros klavišų mechanizmas
Klavišų mechanizmai būna dviejų tipų – mechaniniai ir optiniai. Tai yra skirtingi klaviatūros mechanizmo ir klavišų sujungimo būdai. Dauguma kompiuteriniams žaidimams skirtų klaviatūrų turi mechaninius mechanizmus, kurie klavišą su klaviatūros pagrindu jungia nedidele spyruokle. Tokio tipo klaviatūros suteikia puikų garsą ir mygtuko paspaudimo jautrumą. Dauguma tokių mechanizmų yra „Cherry MX“ gamintojo ir skiriasi pagrinde pavadinimais („Black“, „Brown“, „Red“, „Blue“) ir šiek tiek skirtingu dizainu bei veikimo principu. Taip pat išbandžius visų keturių tipų klavišų mechanizmus tikrai lengva pajusti skirtumą. Priklausomai nuo to, kokius žaidimus planuojama žaisti, pagal juos reikėtų rinktis ir klaviatūros mechanizmo tipą.
Egzistuoja ir kitokios klaviatūros, turinčios silikoninius klavišų tvirtinimo elementus. Tačiau pastarieji būna itin minkšti ir reikalauja smarkaus spaudimo, o kartais užstringa ir neatšoka, todėl žaidimams tokios klaviatūros tikrai nėra pačios tinkamiausios. O dauguma nešiojamų kompiuterių klaviatūrų turi žirklių tipo tvirtinimo elementus, derinamus su silikonine membrana. Tokie klavišai yra gerokai stabilesni nei įprasti silikoniniai, tačiau vistiek neatstos specialiai žaidimams skurtos klaviatūros.
„Cherry MX“ – vardas, kurį turi žinoti kiekvienas
„Cherry MX Black“ klaviatūros mechanizmas yra itin tvirtas, o norint aktyvuoti klavišą, jį reikia spausti su didesne jėga. Tokio tipo klaviatūra labiausiai tiks žaidimams, kuriuose nesinori jaudintis dėl netyčia paspausto nereikalingo mygtuko. Tačiau ji nebus pats geriausias pasirinkimas žaidimams, kuriems reikalingas aukštas jautrumas. Tokiu atveju labiau tinkama „Cherry MX Red“ tipo mechanizmas. Tačiau tiems, kurie kompiuterinę klaviatūrą naudoja ne tik žaidimams, bet ir darbui, reikėtų rinktis tarpinį „Cherry MX Brown“ variantą, kuris suteiks ne tik ganėtinai aukštą jautrumą, tačiau ir bus maloniai valdomas.
Papildomos funkcijos
Darbui naudojamos klaviatūros įprastai neturi papildomų funkcijų ar turi jų nedaug (tokių, kaip garso, apšvietimo reguliavimas ir kitos). Tuo tarpu tikrai kokybiška klaviatūra, skirta kompiuteriniams žaidimams, turės begalę papildomų funkcijų, prie kurių įpratus paprasta klaviatūra atrodys tiesiog bevertė. Vienas iš tokių patobulinimų – klaviatūros klavišų apšvietimas. Atrodo, jog tai tiesiog smulkmena, tačiau ilgą laiką žaidžiant žaidimus tamsiame kambaryje papildomas klaviatūros apšvietimas leidžia taip pat gerai kontroliuoti žaidimą.
Įprastai skirtingos klaviatūros dalys būna apšviestos skirtingomis spalvomis, o taip būna dar paprasčiau matyti, kuriuos klavišus reikia spausti. Per tam tikrą laiką atsiranda kone intuityvus klaviatūros naudojimas – nebereikia žiūrėti, kas parašyta, o smegenys pasirenka spaudžiamus mygtukus pagal jų spalvą. Taip pat kai kurios klaviatūros turi keičiamus klavišus, o tai praverčia nenorint investuoti į naują klaviatūrą. Tokias klaviatūras taip pat itin patogu valyti, o tai reikėtų daryti profilaktiškai, kad dulkėmis ir purvu apsinešęs prietaisas neprarastų savo funkcionalumo.
Klaviatūros ergonomija – pirmoje vietoje
Kompiuteriniams žaidimams skirtos klaviatūros taip pat turi ir nuo 10 iki 20 specialių mygtukų, kuriuos galima suprogramuoti pagal poreikį. Taip vienas klavišas gali atstoti net kelių klavišų kombinaciją, o tai padeda pagerinti reakcijos laiką bei užtikrina neeilinį patogumą. Jie įprastai būna išdėstyti itin ergonomiškoje vietoje, todėl riešai ir rankos nepavargsta net po pusdienio žaidimų. Kokybiška klaviatūra yra ne šiaip sau prasimanymas – jos specialiai gaminamos, kad atitiktų naudotojų poreikius ir suteiktų maksimalų komfortą, todėl dažnai apsaugo ir nuo pirštų ar riešų nervų užspaudimo. Tai jau kurį laiką tapo dažniausiais programuotojų ir kompiuterinių žaidimų mėgėjų susirgimais, mat ilgą laiką praleidžiant prie nepatogios klaviatūros sulėtėja kraujotaka.
Dėl šios priežasties būtina išbandyti perkamą klaviatūrą į ją investuojant savo pinigus. Ji turi tarnauti ilgus metus ir būti išties patogi ne tik žaidžiant kompiuterinius žaidimus, bet ir dirbant ar naršant internete. Juk patogumas ir sveikata – pirmoje vietoje, o nepakeičiamų klaviatūrų tiesiog nėra. Juolab, kad laikui bėgant jos susidėvi kaip ir visi kiti prietaisai.