Skaitymas – vienas iš tų malonumų, kuris yra dar ir labai naudingas. Gaila, kad jaunoji karta vis mažiau ir mažiau skaito knygų, tačiau tie, kurie tai daro iki šiol, yra pakankamai protingi ir išsilavinę žmonės. Net ir skaitydamos meilės romanus namų šeimininkės sužino nemažai naudingų dalykų, ką jau kalbėti apie detektyvus ar motyvacinę literatūrą.
Seniau turtingi ir kilmingi asmenys puikuodavosi savo dvarais, meno kolekcijomis ir... bibliotekomis. Dabar biblioteka telpa į vieną knygos formos prietaisą el. skaitytuvą. Jis nedidelis, vos 6–7 colių įstrižainės ekranu, rodantis tik juodai baltus vaizdus. Tokį nešiotis galima rankinėje ir skaityti knygas autobuse, laukiant eilėje pas gydytoją, kieme prigulus ant šezlongo ir mėgaujantis saulės voniomis. Aišku, taip pat galima nešiotis ir planšetinį kompiuterį, kuris taip pat turi knygų skaitymo funkciją.
Kas geriau? El. skaitytuvas ar paprastas planšetinis kompiuteris? Į šį klausimą gali atsakyti tik tie, kurie skaitė knygas abiem prietaisais.
El. skaitytuvai turi savų pliusų, kurie tampa gana rimtais argumentais renkantis prietaisą knygų skaitymui. El. skaitytuvai turi itin patvarią bateriją. Tai reiškia, kad galima naudotis el. skaitytuvu apie mėnesį jos nekraunant. Planšetinio kompiuterio pakaks tik diena ir tai labai džiaugsitės, jei nereikės prijungti jo prie laido. Kodėl toks drastiškas skirtumas? Priežastis – skaitmeninio rašalo ekranas, kuris yra labai nereiklus elektrai. Jei planšetinių kompiuterių gamintojai iš kailio neriasi dėl ekrano kokybės ir spalvų kiekių (jau pradedami gaminti 4K raiškos ekranai), tai el. skaitytuvams to nereikia daryti. Jų ekranai yra juodai balti, todėl jiems nereikia šviesti visomis įmanomomis spalvomis ir taip eikvoti bateriją.
300 ppi raiška yra tokia pati, kokią turi ir atspausdintas popieriaus lapas. Daugiau raiškos nereikia, priešingai, nei planšetiniam kompiuteriui, kur daugiau reiškia geriau.
El. skaitytuvai neturi kameros, žaidimų, nors ir galima panaršyti internete prisijungus bevieliu Wi-Fi ryšiu. Tik naršymas atrodo gana keistai – visi vaizdai konvertuojami į juodai baltą vaizdą. Knygų skaitytojai sako, kad skaitant per el. skaitytuvą mažiau pavargsta akys. Ypač tai aktualu skaitant tamsiu paros metu. Nereiktų stebėtis, nes planšetinis kompiuteris skleidžia melsvas bangas, kurios ir gadina akis, ir lemia miego sutrikimus (smegenys traktuoja mėlynos šviesos šaltinius kaip saulės šviesos simbolius ir mano, kad net tamsiu paros metu yra dar diena).
Trumpas testas
Jei iš tikrųjų nežinote, kas jums tinka labiau, pabandykite atlikti paprastą testą. Atsakykite į šiuos klausimus Taip arba Ne ir juos suskaičiuokite.
- Ar knygas skaitote nuolatos?
- Ar skaityti spalvotą vaizdą yra svarbu?
- Ar skaitote vien tik tekstinę literatūrą (be paveikslėlių, grafikų ir kitų iliustracijų)?
- Ar būtų įdomu skaityti iliustracijomis praturtintas el. knygas?
- Ar be perstojo knygas skaitote daugiau nei valandą per dieną?
- Ar pagalvojate apie LCD ekranų daromą žalą akims?
- Ar skaitymo prietaisu naudosis kiti šeimos nariai?
- Ar skaitymo prietaisą naudosiu knygų vaikams skaitymui garsiai?
- Ar reikalingas priėjimas prie interneto?
- Ar prietaisas padeda susikoncentruoti tik skaitymui?
- Ar mano prietaise yra tik teksto skaitymo funkcijos?
- Ar norėtumėte el. knygas atsisiųsti iš skirtingų šaltinių internete?
Jei į 6 ir daugiau klausimų atsakėte Taip, jums tinka el. skaitytuvas. Tai individualus prietaisas. Jei surinkote mažiau, nei 6, tada jums tinkamiausias yra planšetinis kompiuteris, kuriuo galite ne tik skaityti, bet ir mokyti vaikus, linksmai praleisti su jais laiką.
El. skaitytuvų pasaulį laiko trys „drambliai“
Viduramžiais buvo manoma, kad žemė yra plokščia ir ją laiko trys milžiniški drambliai. Panašiai pavaizduoti būtų galima ir šiuolaikinių el. skaitytuvų pasaulį. Rinkoje skambiausiai groja trys el. skaitytuvų prekės ženklai: „Kindle“, „Nook“ ir „Kobo“. Kiti („PocketBook“, „Bookeen“, „Onyx“ ir t. t.) nesulaukia tiek daug dėmesio, nors techninėmis savybėmis ir nenusileidžia rinkos lyderiams. „Kindle“ ir „Nook“ leidėjai yra didžiausi pasaulyje knygų internetu pardavėjai – „Amazon“ ir „Barnes&Noble“. „Kobo“ el. skaityklės yra nepriklausomos.
El. skaitytuvai yra nišinis produktas, reikalingas tik knygų skaitymui, todėl jų pardavimai tikrai nėra tokie dideli, kaip planšetinių kompiuterių. Logiška klausti, ar ši technologija turi ateitį. Kol planšetiniai kompiuteriai nepateikia jokių alternatyvų elektroniniam rašalui, ši technologija yra saugi ir turi realias perspektyvas gyvuoti ir uždirbti. Šiuolaikinė literatūra yra leidžiama ne tik popieriniu, bet ir elektroniniu pavidalu. Lietuvoje apie 10 proc. knygų yra įsigyjama elektroniniu pavidalu, tad tobulėti yra kur. Knygos.lt duomenimis, Lietuvos skaitytojai gali įsigyti apie 600 000 elektroninių knygų. Tai įspūdingi skaičiai, juo labiau, kad el. knygos yra kur kas pigesnės nei popierinės. Be to nemažai knygų galima gauti ir nemokamai.
Jei knygas skaitote nuolatos, el. skaitytuvas gali tapti jūsų ištikimu draugu.