Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Didieji duomenys: kuo jie pavojingi?

Publikuota: 2017-02-18 13:25
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Per pastaruosius 15 metų kone kiekvienam prieinamų skaitmeninių duomenų spektras tapo nesuvokiamai platus. Duomenis galime gauti iš interneto svetainių, socialinių tinklų, tyrimams skirtos įrangos, išmaniųjų telefonų, stebėjimo kamerų ir daugelio kitų šaltinių. Gerokai pagausėjo ir visiems šiems duomenims tvarkyti skirtų kompiuterių technologijų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Per pastaruosius 15 metų kone kiekvienam prieinamų skaitmeninių duomenų spektras tapo nesuvokiamai platus. Duomenis galime gauti iš interneto svetainių, socialinių tinklų, tyrimams skirtos įrangos, išmaniųjų telefonų, stebėjimo kamerų ir daugelio kitų šaltinių. Gerokai pagausėjo ir visiems šiems duomenims tvarkyti skirtų kompiuterių technologijų. Nėra abejonės, kad didieji duomenys – būtent taip vadinama kaupiamų duomenų visuma – labai reikšmingi mokslinių tyrimų, technologijų ir medicinos srityse. Tačiau jei didieji duomenys būtų naudojami ne pagal paskirtį arba jei jais būtų piktnaudžiaujama, galėtų kilti nemažų grėsmių, portale project-syndicate.com rašo Niujorko universiteto Kuranto matematikos mokslų instituto kompiuterijos profesorius Ernestas Davisas.

Didieji duomenys: kuo jie pavojingi?

Tobulinant tokias technologijas kaip interneto paieškos varikliai, mašininis vertimas ar vaizdų ženklinimas, jau kurį laiką specialiomis programomis tvarkomi didžiuliai duomenų rinkiniai. Netolimoje ateityje didieji duomenys galėtų padėti tobulinti net ir tokias sritis kaip valdžios sprendimų priėmimo procesas, socialinės gerovės programų įgyvendinimas ar moksliniai tyrimai.

Kiekybė nelygu kokybė

Vis dėlto turėti daug duomenų dar nereiškia turėti kokybiškus duomenis. Pavyzdžiui, neseniai mokslo žurnale „Nature“ publikuotame straipsnyje rašoma, kad Jungtinėse Valstijose visuomenės nuomonės apklausų organizatoriai neriasi iš kailio, kad tik galėtų apklausti iš tiesų reprezentatyvią gyventojų imtį. Teisiškai jiems leidžiama naudotis tik laidiniu telefonu, nors vis daugiau amerikiečių renkasi mobilųjį ryšį. Ir nors begales nuomonių galima susirasti kad ir socialiniuose tinkluose, jų reiškėjai vis tiek neatspindi visų rinkėjų nuomonės. Beje, kaip pažymi E. Davisas, nemaža dalis tviterio ir feisbuko pranešimų politinėmis temomis yra sugeneruojama automatiškai.

Pastaraisiais metais dėl subjektyviais duomenimis pagrįstų automatizuotų programų yra kilę nemažai triukšmo. Štai praėjusį balandį vienai koledžo studentei „Google“ vaizdų paieškoje pateikus užklausą „neprofesionalios šukuosenos darbui“ (angl. unprofessional hairstyles for work), daugumoje pateiktų nuotraukų buvo vaizduojami juodaodžiai. Kai pirmąjį užklausos žodį studentė pakeitė į „profesionalios“ (angl. professional), daugumoje pateiktų nuotraukų jau buvo baltaodžiai. Tačiau tai lėmė ne „Google“ programų subjektyvumas, o tai, kokias etiketes nuotraukoms internete yra suteikę patys interneto naudotojai.

Gali būti, kad didžiųjų duomenų sistema, kuri šiuos paieškos rezultatus panaudoja sprendimų dėl darbuotojų samdymo ir paaukštinimo vertinimui, juodaodžius kandidatus nustumia į mažiau palankią padėtį, taip dar labiau įtvirtindama visuomenėje nusistovėjusius stereotipus. Ir tai nėra vien spėjimas. Pernai naujienų platformoje „ProPublica“ publikuotoje recidyvizmo rizikos modelių tyrimo ataskaitoje nurodoma, kad, taikant plačiai paplitusią metodiką, pagal kurią sprendžiama dėl bausmės nusikaltimus padariusiems asmenims, sistemiškai pervertinama tikimybė, kad juodaodžiai kaltinamieji bus linkę nusikalsti vėl, ir nuvertinama tikimybė, kad pakartotinai gali nusikalsti ir baltaodžiai.

Algoritmai nėra apsaugoti nuo manipuliacijų

Pasak E. Daviso, dar vienas didžiųjų duomenų trūkumas yra tai, kad juos galima apžaisti. Kai žmonės žino, kad duomenys naudojami priimant jiems svarbius sprendimus, jie gali neatsispirti pagundai nusverti svarstykles savo pusėn. Pavyzdžiui, mokytojai, kurie yra vertinami pagal moksleivių testų rezultatus, galėtų į šiuos testus orientuoti visą mokymo procesą ar net imtis sukčiavimo.

Net ir „Google“ paieškos variklis šiuo požiūriu nėra visiškai saugus. Nors yra varomas milžiniškos apimties geriausių pasaulio mokslininkų prižiūrimo duomenų srauto, šio variklio rezultatai yra imlūs paieškos optimizavimo, įvairių manipuliacijų, pavyzdžiui, vadinamųjų „Google“ bombų ar paieškos brukalo, ir kitų siauro rato interesams parankių priemonių įtakai.

Trečiasis trūkumas – privatumo pažeidimai. Straipsnio autorius atkreipia dėmesį, kad šiais laikais itin daug duomenų, be kita ko, apima ir asmeninę informaciją. Pastaraisiais metais nuskambėjo ne vienas atvejis, kai iš komercinių ir vyriausybinių svetainių buvo pavogti didžiuliai kiekiai konfidencialių duomenų. Tyrėjai jau yra ne sykį yra pademonstravę, kaip iš, atrodytų, visiškai nekaltų komentarų ar pasisakymų internete, net kai jie skelbiami anonimiškai, galima labai tiksliai įvardyti žmonių politinius įsitikinimus ar net seksualines preferencijas.

Kiekvienas turi teisę gauti paaiškinimą

Pagaliau, rašo E. Davisas, kalbant apie didžiuosius duomenis, labai keblus yra atskaitomybės klausimas. Jei žmogui atrodo, kad algoritmo sugeneruotas sprendimas buvo jam kokiu nors požiūriu kenksmingas, jis net neturi kam pasiskųsti. Taip nutinka arba todėl, kad nėra galimybės konkrečių rezultatų interpretuoti, arba todėl, kad algoritmo autoriai atsisako atskleisti algoritmo veikimo principą. Ir nors vyriausybės ir korporacijos kiekvienam, kuris skųsis, gali atrėžti, kad jų naudojami algoritmai yra grynai matematiniai arba moksliniai, jų „sutvėrimų“ elgesys neretai ir joms pačioms tampa galvos skausmu. Europos Sąjunga neseniai sutarė dėl priemonės, kuria algoritmų sprendimais nepatenkintiems žmonėms užtikrinama teisė gauti paaiškinimą, tačiau tik laikas parodys, ar ši priemonė bus veiksminga praktiškai.

Jei tokio pobūdžio žalos patyrę žmonės neturės į ką kreiptis, galima tikėtis nemalonių ir ilgalaikių padarinių. Apie tai savo neseniai išleistoje knygoje „Matematinio naikinimo ginklai“ (angl. Weapons of Math Destruction) rašo duomenų analitikė Cathy O’Neil.

Vis dėlto, pasak E. Daviso, yra ir paguodžiančių naujienų – į didžiųjų duomenų pinkles galima ir neįkliūti. Tačiau to padaryti nepavyks, jei pastangos užtikrinti žmonių privatumą taip ir liks tik paviršutiniškos, jei nebus stengiamasi aptikti ir pašalinti pažeidimų, jei algoritminėmis rekomendacijomis nebus naudojamasi išmintingai ir jei algoritmų veikimo principai ir tai, kaip duomenys nulemia jų elgesį, liks neįsisąmoninti.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama