Nors dauguma su šiuolaikinių technologijų pagalba ne darbo vietose dirbančių specialistų tvirtina gerai žinantys apie gręsiančius pavojus informacijos saugumui, jų elgesys – pasijungimas prie kaimynų bevielio ryšio tinklų, darbo kompiuterio patikėjimas pašaliniams asmenims, įtartinų elektroninio pašto žinučių skaitymas ir panašūs neatsargūs veiksmai – rodo visai ką kitą.
Šis deklaruojamų tiesų ir elgesio neatitikimą nustatytas 10-yje pasaulio valstybių apklausus daugiau nei 1000 žmonių dažnai dirbančių ne kompanijų biuruose. Tyrimą, pasaulio interneto technologijų lyderio „Cisco Systems“ užsakymu, atliko rinkos tyrimų agentūra „InsightExpress“.
JAV, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Japonijoje, Kinijoje, Indijoje, Australijoje ir Brazilijoje atliktos apklausos duomenys leidžia konstatuoti, jog dirbdami namie, kavinėje ar viešbutyje žmonės paprasčiausiai praranda budrumo jausmą. Nors du trečdaliai (66 proc.) apklaustųjų sakė, kad neužmiršta saugumo, dirbdami ne biure, daugelis prisipažino darą tai, kas kelia didžiulį pavojų konfidencialiai ar tarnybinei informacijai.
Daugiau nei penktadalis ne biure dažniausiai dirbančių žmonių pripažino, jog leidžia savo draugams, šeimos nariams ir kitiems asmenims naršyti jų darbo kompiuteriu internete. Kinijoje 42 proc. apklaustųjų sakė leidžiantys naudotis savo tarnybiniu kompiuteriu pašaliniams asmenims. Japonijoje žmonės darbo kompiuteriu dalijosi noriau (13 proc.) nei asmeniniu kompiuteriu (12 proc.).
Kinijoje, Italijoje ir Brazilijoje beveik penktadalis apklaustųjų sakė pasinaudojantys kaimynų bevielių tinklu, kai dirba namuose. Tą patį darė 15 proc. vokiečių ir 12 proc. amerikiečių.
Ketvirtadalis apklaustųjų (25 proc.) teigė darbo kompiuteryje atidarantys nežinomų asmenų siųstus elektroninius laiškus. Kinijoje šis skaičius siekia net 57 proc. 20 proc. apklaustųjų Indijoje atidaro ne tik nežinomų siuntėjų laiškus, bet ir kartu atsiustus dokumentus. Taip pat elgiasi ir 12 proc. apklaustųjų Brazilijoje.
Vienas didžiausių neatitikimų tarp žodžių ir veiksmų nustatytas, kai respondentai buvo paklausti, ar jie naudoja darbo kompiuterį ne darbo reikalams. Tik 29 proc. apklaustųjų 10-yje šalių patvirtino, kad taip elgiasi, tačiau net 40 proc. jų (11 proc. daugiau) prisipažino, jog nevengia pirkti internete, naudodamiesi tarnybiniu kompiuteriu. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje tik 27 proc. apklaustųjų sakė darbo kompiuteriu kartais pasinaudojantys asmeniniais tikslais, tačiau net 53 proc. jų sakė apsiperkantys internete, kai dirba ne biure.
„Naudojimasis svetimais bevielio ryšio tinklais ar dalijimasis tarnybiniu kompiuteriu su pašaliniais asmenimis kelia nemažą grėsmę pasaulio IT bendruomenei, – sako Jeff Platon (Džefas Platonas), „Cisco“ viceprezidentas Saugumo sprendimams. – Imkime JAV pavyzdį: neatsargus 11-os iš 100 ne biure dirbančių žmonių elgesys gali sutrikdyti tinklo darbą ar sukelti informacijos praradimo bei nutekėjimo pavojų. Didelėm bendrovėm, turinčiom tūkstančius ar net dešimtis tūkstančių darbuotojų, šis pavojus yra dar didesnis.“
„Plečiantis bevielio ryšio galimybėms, vis daugiau lietuvių dirba ne biuruose, o ten, kur yra šiuo metu – namie, viešbutyje, automobilyje ar skvere. Bevielis ryšis ir šiuolaikines technologijos suteikia kur kas daugiau laisvės, tačiau kartu ir reikalauja iš darbuotoju didesnes atsakomybes. Saugumo problema ir tai, kaip ją supranta bendrovių darbuotojai, ateityje bus vis svarbesnė“, – sako „Cisco Lietuva“ vadovas Rimvydas Maskaliūnas.
Pasak J. Platon, apklausos duomenys parodė, kokį svarbų vaidmenį ateityje turėtų vaidinti IT saugumo specialistai, turintys ne tik reaguoti į problemas, bet ir sugebėti užbėgti joms už akių.
„IT kompanijos ir specialistai turi tapti strateginiais vartotojų partneriais, išlaikyti su jais pastovų dialogą, įgyvendinti mokymų programas ir bendrovėse įdiegti geriausius saugumo sistemų pavyzdžius. Tai ypač svarbu dabar, kai verslas tampa ypač mobilus“, – sako „Cisco“ viceprezidentas J. Platon.