Elektronika.lt
 2025 m. sausio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 18 d. 17:45
Dirbtinio intelekto agentė „Ana“ gelbės nuo informacinio pertekliaus
Sausio 18 d. 11:48
Išvardijo, ko šiemet tikėtis elektromobilių vairuotojams: 2025-ieji gali tapti lūžio metais
Sausio 17 d. 20:24
Kas yra dviejų žingsnių autentifikacija ir kaip tai gali apsaugoti nuo sukčių?
Sausio 17 d. 17:25
Kas keisis automobilių rinkoje 2025-aisiais ir ką tai reiškia pirkėjams?
Sausio 17 d. 14:24
„Samsung“ pristatė naujus „Knox Suite“ planus: užtikrins dar didesnį įrenginių saugumą
Sausio 17 d. 11:49
Paprasti triukai, kurie pagreitins jūsų „Android“ telefoną
Sausio 17 d. 08:27
Internete plintant vaizdo klastotėms, profesorius įspėja: taip jas atpažinsite lengviau
Sausio 16 d. 20:13
„Mercedes-Benz“ automobiliuose bus galima žiūrėti „IMAX Enchanced“ sistemos įtraukiančios patirties filmus
Sausio 16 d. 17:38
Kodėl subsidijomis elektromobilių rinkos Lietuvoje užauginti nepavyks?
Sausio 16 d. 14:36
Pristatyti naujieji „Poco X7“ serijos išmanieji telefonai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kibernetinė sauga: ko tikėtis ir kam ruoštis?

Publikuota: 2016-12-07 19:38
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Baigiantis metams, įprasta apžvelgti veiklos rezultatus. Kokie 2016–ieji buvo kibernetinės saugos požiūriu ir ko laukti 2017–aisiais? Kas mėnesį atremiame apie 100 000 įvairaus pobūdžio ir masto kibernetinių atakų. Kasmet jų intensyvumas dėsningai auga. Šių metų išskirtinis bruožas – taikiniais vis dažniau buvo pasirenkamos valstybės institucijos.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Kibernetinė sauga: ko tikėtis ir kam ruoštis?
VĮ „Infostruktūra“ vadovas Darius Didžgalvis

Baigiantis metams, įprasta apžvelgti veiklos rezultatus. Kokie 2016–ieji buvo kibernetinės saugos požiūriu ir ko laukti 2017–aisiais?

Kas mėnesį atremiame apie 100 000 įvairaus pobūdžio ir masto kibernetinių atakų. Kasmet jų intensyvumas dėsningai auga. Šių metų išskirtinis bruožas – taikiniais vis dažniau buvo pasirenkamos valstybės institucijos.

Vienas pasaulis – bendros grėsmės

Neseniai vykusi masyvi ataka į DNS serverius JAV, kurios atgarsiai pasiekė ir Lietuvą, parodė, kad sistemų integravimas (tarkim, „Facebook“ ar „Youtube“ įskiepiai kuriame nors lietuviškame tinklapyje) lemia atakos globalumą. Net turėdami, regis, uždaras sistemas, esame jautrūs pasaulinius tiekėjus ištinkančioms atakoms – ar kalbėsime apie verslo sprendimus, ar apie duomenų debesiją.

Pastarasis DNS serverių puolimas Amerikoje parodė, jog ne tik stiprėja profesionalios programišių kariuomenės, bet ir programuotojai vienišiai, pereinantys į tamsiąją pusę, gali pridaryti rimtos žalos.

Beje, kaip ir bet kuriame versle, taip ir programišių pasaulyje jau kuriamos ir „klientui draugiškos“ aptarnavimo struktūros: su ataką patyrusia organizacija civilizuotai susisiekiama ir mandagiai paaiškinama, kaip dabar reikėtų atsilyginti už tai, kad veikla būtų sklandžiai atstatyta.

Taikiniu tampa ir interneto paslaugų teikėjų klientų įranga. Atakos atveju (kaip neseniai nutiko su „Deutsche Telekom“) milijonams vartotojų sutrikdomos paslaugos, operatorius meta didžiules pajėgas problemos sprendimui, tačiau jis vis tiek užtrunka.

Kaip apsiginti nuo skrudintuvo?

Nauja reali grėsmė – išmanieji įrenginiai ir daiktai, jungiami prie interneto. Apie galimą daiktų sukilimą prieš žmogų prieš keliolika metų skaitėme fantastiniuose romanuose. Šiandien „daiktų internetas“ jau turi 18 milijardų potencialių karių, o prognozėse 2020-iesiems jau įvardijami ir 500 milijardų. Šie įrenginiai paplitę visuose žemynuose, kiekvienuose namuose. Internetas – tuos įrenginius vienijantis intelektas – yra visur. Tad kaip apsisaugoti nuo iš pažiūros nekalto, ligšiol tik patogesnį gyvenimą reiškusio įrenginio? Atsakymą į šį klausimą turime surasti kuo greičiau.

Tamsiosios pusės ginklais įrenginiai dažniausiai tampa sudiegus programas iš nepatikimų šaltinių. Kita dažna klaida – asmeninės ir verslo zonos samplaika, kad ir mobiliajame telefone. Jei kompiuterių apsaugai įmonės įpratę skirti dėmesį, mobilieji telefonai paprastai lieka tos apsaugos užribyje, jų turinys ir aplikacijos lieka nesaugomos.

Visas šis sparčiai augantis arsenalas netolimoje ateityje taps jau nebe teoriniu žvalgybos įrenginiu. Jau dabar yra galimybės „nulaužti“ išmanųjį televizorių. Jei nebesiginčijame, kad verta saugoti įrangą su aplinkos sensoriais, kompiuterio vaizdo kamerą – laikas pagalvoti ir apie buities prietaisus bei įrangą, telefonus.

Tikslas – žvalgyti ir užvaldyti

Atsirandant dirbtinio intelekto sprendimams, jais taip pat naudosis ne tik geranoriški analitikai. Tai reiškia, kad atakos ateityje bus tikslinės, vartotojai atsirenkami, siekiant surinkti specializuotą informaciją. Pavyzdžiui, gausite laišką nuo realaus draugo su įtarimo nekeliančia informacija, judviejų nagrinėtos temos tęsinį, o iš tiesų įsileisite virusą į savo kompiuterį. Beje, kol kas Lietuva yra šiek tiek saugesnė dėl kalbos barjero – labiausiai pažeidžiamos yra anglakalbių IT sistemos. Dirbtinis intelektas netruks įveikti ir šią kliūtį.

Kibernetinės atakos persimeta ir į tiesiogiai pinigus generuojančią veiklą. Šiais metais suaktyvėjo duomenis „užrakinantys“ virusai, neapsiribojant gyventojais, užpultos ir kelios valstybės valdomos įmonės, kurios parado duomenis.

Didelė kibernetinių nusikaltimų dalis ne atvirai gadina veiklas, bet siekia rinkti informaciją. Kenkėjiškų programų paskirtis – likti nepastebėtoms, ne griauti jūsų sistemas, bet žvalgyti ir užvaldyti. Aiškiai atskirti vidines sistemas nuo išorinių, kritines bei vidines maksimaliai apsaugoti nuo grėsmių iš viešųjų tinklų – svarbiausia sistemų kūrėjų užduotis.

Ateitį galime padaryti saugesne

Jei įvykių raidos 2017-aisiais nesutrikdys kokie nors regioniniai konfliktai, tendencijos išliks panašios: atakų skaičius augs, jos darysis vis sudėtingesnės, sunkiau suvaldomos.

Tai, žinoma, skatina nuolatinį gynybos stiprinimą, visų pirma, kvalifikuotų specialistų rengimą ir tobulinimą. Tai – ir pasaulio, ir Lietuvos problema: nelengva rasti ne tik gerą kibernetinės saugos žinovą, bet ir tikrai gerą IT specialistą – prieš ketverius ar penkerius metus buvęs daug žadančiu šviesuliu, bet pokyčių ir tendencijų nesekęs darbuotojas jau, galima sakyti, stovi prie neperšokamo griovio krašto. Visgi aukštosios šalies mokyklos keičia tendenciją į gerąją pusę, pradėdamos jei ne tiesiogiai rengti būsimus kibernetinės saugos ekspertus, tai bent jau į mokymo programas įtraukdamos specializuotas temas.

Visos kibernetinės atakos turėtų mus – nuo piliečio iki didžiulės korporacijos – visų pirma išmokyti teisingai tvarkyti duomenis, saugoti atsargines jų kopijas. Didesnės įmonės, žinoma, tą supranta greičiau ir tvarkosi efektyviau. Itin svarbus yra nuolatinis informacinių sistemų savininkų ir operatorių bendradarbiavimas. Ir dar – būtinas pokytis mąstyme: jau sunkiai beatmename laikus, kai telefono skambučiai bemaž nieko nekainavo, ne kažkiek temokėjome už komunalines paslaugas; lygiai taip pat turėtų tapti priimtina logika, kad kad kibernetinė sauga negali būti nemokama.

O ką kiekvienas mūsų galime padaryti, saugodamiesi nuo kibernetinių grėsmių? Visų pirma, suvokti, kad šiandien visi esame potencialūs taikiniai, todėl kibernetinė sauga irgi yra ne kas kita, kaip asmens higiena. Įpraskime nuolat pasitikrinti, kaip laikomės šių paprastų punktų:

  • Antivirusinės programos: ar jos veikia, ar laiku atnaujintos.
  • Nelegali programinė įranga: vienareikšmiškai nesaugu.
  • Nemokama programinė įranga: ką žinome apie jos tiekėją? Visada pagalvokime, kas iš to uždirbs – nemokamo sūrio būna, tačiau už jo visada stovi pelėkautai.
  • Darbas kompiuteriu ir administratoriaus teisės: nesuderinama. Jei tikrai reikia, susikurkime atskirą vartotojo vardą su šiomis teisėmis, ir naudokime jį tik esant būtinybei.



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama