IT specialistai ir toliau išlieka vieni geidžiamiausių darbuotojų rinkoje, o šiuo metu šalyje ypač jaučiama išaugusi programinės įrangos testuotojų paklausa. Kuo šis iš pirmo žvilgsnio monotoniškas ir visai nekūrybiškas darbas gali būti įdomus šiuolaikiniam jaunam žmogui?
Nors programinės įrangos testavimas savo mitų gausa konkuruoja su programavimu, ekspertai skuba juos paneigti – šioje srityje netrūksta dinamikos, o siekiant sėkmingos karjeros neišvengiamai tenka pasitelkti kūrybiškumą. Dėl įdomaus darbo turinio, motyvuojančio atlyginimo ir galimybės greitai kilti karjeros laiptais, testuotojo profesiją renkasi vis daugiau IT naujokų, tarp kurių – ir norintys persikvalifikuoti kitų industrijų atstovai.
Patiks naujoves mėgstantiems perfekcionistams
Kiekvienam programinės įrangos kūrėjui šiandien reikalingi testuotojai – specialistai, kurie tikrina, ar kompiuterinė programa arba informacinė sistema gerai veikia, identifikuoja jos trūkumus ir klaidas.
Bendrovės „Tieto Lietuva“ Konsultacijų skyriaus vadovės Renatos Čičman teigimu, testavimas ypač patiks tiems, kurie mėgsta išbandyti naujus produktus ir sprendimus pirmieji bei visuomet yra naujausių technologijų priešakyje.
„Testuotojai turi galimybę anksčiau už kitus prisiliesti prie visiškai naujų sprendimų, išbandyti juos, surasti trūkumus ir grąžinti produktą tolesniam tobulinimui. Todėl šis darbas puikiai tinka mėgstantiems spręsti problemas ir pasižymintiems kritiniu mąstymu bei vertinimu. Šiame darbe reikia mokėti aiškiai dėstyti savo mintis, gebėti tinkamai išsakyti abejones ir rizikas, susijusias su produkto kokybe“, – pasakoja R. Čičman, pati ilgus metus dirbusi testuotoja.
Daugiau kūrybos nei atrodo
Kaip svarbiausias savybes, dažnai nulemiančias naujoko sėkmę, R. Čičman įvardija entuziazmą ir norą siekti naujovių.
„Labiausiai vertinama gero testuotojo savybė – natūralus „alkis“ kokybiškesnei programinei įrangai. Geras savo srities specialistas visada domisi tos srities naujovėmis, bando jas pritaikyti savo darbe, dalyvauja įvairiose papildomose veiklose. Gali susidaryti įspūdis, kad rinka ieško patyrusių darbuotojų, turinčių praktikos testavimo srityje, bet neretai sėkmę lemia būtent žingeidumas“, – pasakoja testavimo specialistė.
Nors visuomenėje vyrauja nuomonė, kad programinės įrangos testavimas yra mechaniškas ir visiškai nekūrybiškas darbas, R. Čičman teigia, kad ši profesija turi kuo nustebinti ir yra gana universali.
„Testavimas puikiai tinka ir mėgstantiems kūrybinį darbą, ir tiems, kuriems arčiau širdies yra konkrečios užduotys bei analitinis darbas. Mano nuomone, rutinos šiame darbe išvis nėra. Testavimo metu atliekama nemažai monotoniškų užduočių, tenka vykdyti daug pasikartojančių testų, tačiau ši „rutina“ yra sprendžiama testavimo automatizavimo priemonėmis. Kiekvienas projektas yra unikalus, todėl testuotojo rolės ir atsakomybės gali nežymiai skirtis, priklausomai nuo projekto specifikos“, – įsitikinusi R. Čičman.
Vieni geidžiamiausių rinkoje
Šiuo metu darbo paieškos portalai mirga nuo pasiūlymų IT srities, o tarp jų – ir testavimo specialistams. Asociacijos INFOBALT inovacijų vadovo Andriaus Plečkaičio teigimu, Lietuvoje šiuo metu itin jaučiamas padidėjęs programinės įrangos testuotojų poreikis.
„Iki šiol Lietuvoje programinės įrangos testavimo specialistai nebuvo rengiami, baigę IT studijas rinkdavosi iš daugybės galimų pozicijų, todėl testuotojais tapdavo tik nedidelė jų dalis. Testuotojus dažniausiai „užsiaugindavo“ pačios įmonės jau darbo metu, todėl nenuostabu, kad jų trūkumas rinkoje nuolat jaučiamas“, – teigia A. Plečkaitis.
Pasak jo, daugeliui pasirinkusių šį kelią patraukli ir kita pusė – norint pradėti dirbti testuotoju taip vadinamo rankinio testavimo srityje, specifinių žinių reikia palyginti nedaug, jos įgyjamos greitai, o vėliau galima tobulintis testavimo srityje arba rinktis programuotojo kelią.
Testuotojas – vos per 10 mėnesių
Atsižvelgdamas į nuolat augantį IT specialistų poreikį, verslas vis dažniau prisideda prie įvairių IT srities specialistų rengimo, todėl norintiems greitai įgyti kvalifikaciją ir įsilieti į darbo rinką šiandien atsiveria daugybė galimybių.
Anksčiau rengusi tik programuotojus, „INFOBALT Tech City“ akademija nuo šio rugsėjo siūlo nemokamai įgyti ir programinės įrangos testuotojo specialybę. Asociacijos INFOBALT ir privataus verslo inicijuota bei partneryste su Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centru paremta akademija jau trečius metus leidžia gauti kvalifikaciją ir patekti į darbo rinką vos po 10 mėnesių intensyvių mokslų ir apmokamos praktikos įmonėse–partnerėse: „Tieto Lietuva“, „EIS Group Lietuva“, „Baltic Amadeus“, „Metasite Business Solutions“ bei „Forbis“.
Praktiniais įgūdžiais ir šiuolaikinėmis technologijomis paremtą programą studijuosianti pirmoji testuotojų grupė turės galimybę mokytis programų sistemų testavimo, testų automatizavimo, IT pagrindų. Akademijoje mokoma ir automatinio testavimo, todėl besimokantiems testuotojo programoje taip pat teks išmokti programuoti. Priėmimo į programinės įrangos testuotojo programą konkurse gali dalyvauti visi asmenys, turintys vidurinį išsilavinimą, o dokumentai Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre gali būti teikiami iki rugpjūčio pabaigos.