Atrodo, kad jau dabar galima pasižiūrėti į nešiojamųjų kompiuterių ateitį. Tuo pasaulio IT bendruomenę baigia įtikinti „NexDock“ produkto kūrėjai, itin sparčiai renkantys finansavimą Indiegogo platformoje. Kaip šis produktas gali pakeisti nešiojamų kompiuterių ateitį?
Visų pirma, „NexDock“ yra tik nešiojamo kompiuterio „griaučiai“ – 14 colių įstrižainės monitorius, 10 000 mAh baterija ir klaviatūra. Viduje nieko daugiau nėra. Tam, kad šis įrenginys veiktų kaip visavertis nešiojamas kompiuteris, reikalingas... išmanusis telefonas. HDMI kabeliu jis prijungiamas prie „NexDock“ „griaučių“, klaviatūra prijungiama per „Bluetooth“ ir viskas – turite nešiojamą kompiuterį iš telefono. Jo kaina – 149 JAV doleriai (apie 132 Eur). Tai kur kas didesnė kaina, nei planšetinio kompiuterio dėkliukas su klaviatūra, kurį galima įsigyti bet kurioje didesnėje Lietuvos internetinėje parduotuvėje už keliolika eurų. Ar toks produktas iš tikrųjų gali pakeisti nešiojamų kompiuterių ateitį? Kūrėjai tuo įsitikinę.
Nešiojamas kompiuteris iš „griaučių“ ir išmaniojo telefono skamba keistai? Tik ne šiais metais, kai HP pristatė savo naują telefoną „Elite x3“, kuris veikia su „Windows 10“ operacine sistema, o resursais nenusileidžia senesniems nešiojamiems kompiuteriams. Tokių telefonų yra ir daugiau. Atrodo, kad šiuo produktu itin džiaugsis ir „Microsoft“, kuri jau seniau deklaravo, kad „Windows 10“ operacinė sistema turi būti ir telefone, ir kituose įrenginiuose, nes kompiuteriu gali būti bet kuris įrenginys. Tuo taip pat džiaugiasi ir minikompiuterių kūrėjai. „Mini-PC“ – tai delne telpantis visavertis stacionarus kompiuteris, kurį prijungus prie klaviatūros ir monitoriaus nebereikalinga po stalu įprastai statoma didelė kompiuterio dėžė. Viskas sukišta į nedidelę 15x15 cm „plytelę“, kurią USB-C arba HDMI kabeliu galima prijungti prie „NexDock“ prietaiso. Taip pat prie jo galima jungti planšetinius kompiuterius.
Ar netrukdo telefonas dirbti tokiu „nešiojamu kompiuteriu“, kai viskas veikia iš telefono? Nė kiek. Viskas veikia taip pat, kaip ir kompiuteris su dviem monitoriais – galima pasidaryti tą patį ekraną, jį išplėsti ir naudoti kaip du atskirus. Tokiu būdu skambučius galima priimti telefonu tuo pačiu metu žiūrint į ekrane esančias programas. Tai galima tik „Windows 10“ operacinėje sistemoje. „Android“ ir „iOS“ išmaniųjų telefonų savininkams teks pasitenkinti tuo pačiu ekranu, kaip ir telefone.
Tiesa, „NexDock“ yra ne pirmasis tokio tipo įrenginys. „Microsoft“ jau kurį laiką už 99 JAV dolerius (88 Eur) siūlo nedidelį prietaisą „Microsoft Display Dock“, kurį galima prijungti prie bet kurio monitoriaus ir taip dirbti iš savo telefono (aišku, su „Windows“ operacine sistema). „NexDock“ turi savo 14 colių įstrižainės ekraną, todėl tai palengvina dirbančiųjų savo išmaniuoju telefonu dalią.
Ekspertai, įvertinę „NexDock“ įrenginį vienbalsiai sutinka, kad ateityje tokie įrenginiai ras savo pirkėją, tačiau nešiojamieji kompiuteriai su savo galingais procesoriais, nuimamais ekranais, talpiais SSD diskais ir įrašymo įrenginiais tikrai neturėtų išnykti.