Tyrūnas Jokubauskas |
---|
Naujausios informacinės technologijos (IT) ir internetas tiesiogiai veikia kiekvieno mūsų gyvenimą. Viena vertus, atsiranda naujų galimybių, kita vertus, tai kelia įvairių grėsmių. Duomenų saugumas šiuolaikiniame pasaulyje – viena opiausių problemų. Tai svarbu ne tik valstybinėms institucijoms ar verslui, bet ir kiekvienam skaitmeninio įrenginio vartotojui. Informacinių paslaugų valdymo ir informacijos saugos bendrovės „Synergy Consulting“ vadovo Tyrūno Jokubausko teigimu, asmeninių ar profesinių duomenų saugojimu turi pasirūpinti kiekvienas.
„Saugant duomenis kompiuteryje, pirmiausia reikėtų vadovautis sveika nuovoka. Antra, nederėtų visus svarbius duomenis patikėti vienam įrenginiui. Šiuolaikinės technologijos siūlo ne vieną patikimą duomenų apsaugos ir saugojimo galimybę“, – sako T. Jokubauskas.
Duomenų saugos ir jų technologijų ekspertas taip pat įvardijo didžiausias kompiuterių savininkų ir naudotojų klaidas.
Didžiausios IT vartotojų klaidos
1. Visas gyvenimas – viename asmeniniame kompiuteryje. Laikyti asmeniniame kompiuteryje daug svarbių, niekur nedubliuotų duomenų yra didžiausia klaida. Kompiuteriai genda, lūžta, nukrenta, juos taip pat lengva pavogti. Duomenis gali sunaikinti ir į kompiuterį patekęs virusas ar netgi kompiuteriu besinaudojantys vaikai. Pagalvokite, ar verta prarasti savo vaiko nuo kūdikystės, dešimtmečiais kauptas nuotraukas? O gal savo kompiuteriui patikėjote ne vienerius metus kurtą knygą, verslo planą? Bet kuriuo atveju tikrai neverta nešioti viso gyvenimo viename įrenginyje.
2. Antivirusinė programa neįdiegta arba neatnaujinta. Atsakingai naudodamiesi kompiuteriu, turėtume vengti virusų, kurie gali sunaikinti duomenis. Nuo šių virusų gali apsaugoti antivirusinė programa. Jei jos neįsidiegėte ar neatnaujinote, pasirūpinkite tai padaryti nieko nelaukdami. Antivirusinių apsaugos programų kūrėjai nuolat stebi elektroninę erdvę ir operatyviai pateikia atnaujinimus. Nors antivirusinė programa ir nėra panacėja, kuri apsaugotų duomenis nuo visų grėsmių, ji yra privaloma. Tai yra programa „minimum“, kuria privalote pasirūpinti patys.
3. Neatsakingai elgiamasi internete. Naudojantis kompiuteriu reikėtų laikytis elementarių saugumo taisyklių, kurias nuolat primena ekspertai. Pagrindinės tokios taisyklės: nesiųsti duomenų tam, ko nepažįsti, neatsakinėti į keistus elektroninius laiškus, neatidarinėti prie gaunamų laiškų prisegtų nežinomų priedų. Rekomenduojama taip pat neskelbti socialiniuose tinklalapiuose informacijos, kuri galėtų būti panaudota prieš kompiuterio savininką, padėtų surinkti jo asmeninius duomenis ir vėliau jam pakenkti. Privačią informacija ir kontaktinius duomenis ten skelbti itin rizikinga. Socialinių tinklalapių vartotojams, kuriems rūpi asmeninių duomenų saugumas, rekomenduotina susipažinti su konkretaus socialinio tinklalapio privatumo nustatymais.
4. Nė minutės nepalikite kompiuterio be priežiūros. Tai ypač nesaugu tiek jūsų kompiuteriui, tiek jame esantiems duomenims. Dažniausiai kompiuteriai, nors ir trumpam, bet vis dėlto paliekami oro uostuose, kavinėse ar automobilyje. Jeigu jau esate priverstas palikti kompiuterį automobilyje, tai bent jau nelaikykite jo ant sėdynės – įsidėkite jį į automobilio bagažinę. Priešingu atveju kompiuteris bus jaukas vagims. Grįžę galite neberasti ir automobilio stiklo, ir savo nešiojamojo kompiuterio.
Neužtenka saugoti kompiuterį – pasirūpinkite duomenų kopijomis
Kompiuterio ir to, kas jame sudėta, apsaugos priemonės, pasak T. Jokubausko, dar neapdraudžia nuo rizikos prarasti labai svarbius duomenis. Dėl to kitas žingsnis būtų pasirūpinti svarbių duomenų kopijomis, itin svarbius duomenis laikyti ne vienoje vietoje.
„Niekas nedraudžia duomenų laikyti kompiuteryje, tačiau svarbius dalykus reikėtų nusikopijuoti ir laikyti kitur. Yra įvairių patikimų saugyklų, duomenų centrų, juose duomenys įvairiais būdais dubliuojami, tikimybė juos prarasti – labai maža“, – teigia T. Jokubauskas.
Duomenų kopijavimas ir saugojimas tapo daug paprastesnis atsiradus debesų kopmpiuterijai. Didžioji dauguma debesų kompiuterijos naudotojų renkasi „Microsoft One Drive“ saugyklą. Kita populiari yra kompanijos „Apple“ saugykla „Drop box“. Dalis mūsų šalies interneto vartotojų naudojasi ir Lietuvos bendrovės „Teo“ saugyklomis. „Patarčiau naudotis keliomis duomenų saugos priemonėmis. Duomenis saugoti ir kompiuteryje, ir, pavyzdžiui, diskinėje namų saugykloje. Kopijas galima daryti ir nešiojamuose išoriniuose USB diskuose. Tačiau reikia atsiminti, kad kuo daugiau duomenų kopijų, tuo sunkiau juos apsaugoti, saugant konfidencialumą“, – aiškina ekspertas.
Geriausia duomenų saugojimo alternatyva yra debesų saugykla. Ją T. Jokubauskas vadina galimybe savo duomenis saugoti ir virtualius reikalus tvarkyti vien internete. „Tai pats geriausias ir pats pigiausias būdas“, – tvirtina duomenų saugos ir jos technologijų ekspertas. Jis taip pat apgailestavo, kad ši priemonė, nors ir nėra nežinoma, daugeliui interneto vartotojų vis dar siejama su įvairiais mitais. Pasak bendrovės „Synergy Consulting“ vadovo, tokių klaidinančių įsitikinimų yra ne vienas.
Pagrindiniai su debesų kompiuterija siejami mitai
1. Debesų kompiuterija kelia pavojų prarasti konfidencialumą. Šiuo mitu patikėję interneto vartotojai, pasak T. Jokubausko, turėtų prisiminti, kad namų IT infrastruktūra yra daug labiau pažeidžiama nei sertifikuoti ir nuolat specialistų prižiūrimi duomenų centrai.
2. Debesų kompiuterijos paslaugos siūlytojai nėra patikimos, žinomos kompanijos. Tai visiškai niekuo nepagrįstas mitas. Tiesa yra ta, kad šiais laikais tokią paslaugą siūlo pasaulyje žinomi didieji paslaugų tiekėjai, kaip pavyzdžiui „Microsoft“, „Google“, „Apple“ ar „Amazon“. Šiais laikais populiariausių operacinių sistemų gamintojai pasirūpina, kad jų naudotojai turėtų ir savo privatų kampelį šių gamintojų debesyje. Antai „Microsoft“ siūlo „One drive“ paslaugą, „Apple“ – „iCloud“. Ir nesvarbu, ar kompiuteryje perinstaliuojamas, iš naujo įdiegiama programinė įranga, ar jis sugenda, ar įsigyjamas naujas kompiuteris, prie „One drive“ ir „iCloud“ saugomų duomenų visada galima prieiti.
3. Nėra būtinybės mokėti už debesų kompiuterijos paslaugą, jei nesi prikaupęs daug duomenų. Taip, daugelis žmonių neprikaupia labai daug duomenų. Išskirtinė grupė – profesionalūs fotografai arba daug fotografuojantys fotografijos mėgėjai. Šiems reikėtų susirūpinti, kaip saugiau laikyti duomenis ir galbūt susimokėti už galimybę saugoti didesnį duomenų kiekį. Tuo tarpu daug duomenų nekaupiančiam žmogui šiuolaikiniai tiekėjai suteikia pakankamai vietos duomenims debesyje.
4. Lietuviški debesys patikimesni nei tarptautinių tiekėjų siūloma debesų kompiuterijos paslauga. Šis mitas kartais pateikiamas atvirkščiai: patikimesni yra tarptautiniai debesys. Tuo tarpu tiesa yra ta, kad nėra skirtumo, kokiame – lietuviškame ar tarptautiniame – debesyje saugoti savo duomenis.
5. Debesyse veikiančios duomenų saugyklos gali sugriūti. „Tokių atvejų labai reta. Pasaulinių duomenų praradimų, susijusių su panašiu atveju, jau nebepamenu. Pasitaiko nebent įsilaužimų, duomenų vagysčių, tačiau ir tai nėra dažni atvejai: daug paprasčiau apvogti butą, negu „Google“, „Apple“ ar „Microsoft“ duomenų centrą“, – sako T. Jokubauskas.
Duomenų, kurių atkurti jau nebegalima, praradimai, anot duomenų saugos eksperto, yra skaudžiausi. Nebenufotografuosi ir nebenufilmuosi savo jau užaugusių vaikų vaikystės akimirkų, šeimos ar bendradarbių švenčių. Nepavyks parašyti tokią pačią knygą ar tokį patį detalizuotą verslo planą. „O juk net visiems pažįstamas „Google“ teikia paslaugą fotoalbumams ir kitokiems dokumentams saugoti. Ten galima susikelti visas šeimos nuotraukas, ir tai nieko tau nekainuos. Paslaugų pasiūla yra didžiulė, tereikia jomis naudotis. Deja, tenka susidurti su tokiais, kurie jomis nesinaudoja iš keistų baimių“, – teigia T. Jokubauskas.