„Debesys“ dengia vis daugiau įmonių kompiuterinių technologijų, tačiau norint pajusti tikruosius debesijos pranašumus, verslas privalo atrasti aukso viduriuką balansuojant tarp privataus ir viešo sektoriaus, nenukreipiant dėmesio nuo saugumo.
IT paslaugas teikiantys specialistai šiuo metu patiria didžiausią spaudimą nei bet kada anksčiau. Priežastis paprasta – technologijos tobulėja itin sparčiai, o IT paslaugas teikiančios įmonės privalo pasiūlyti sprendimus, patenkinsiančius darbuotojų, partnerių ir klientų lūkesčius.
Kartu užsakovai tikisi inovatyvių taikomųjų programų (angl. application) ir sprendimų, pritaikomų naujausiai kompiuterinei įrangai. Šias tendencijas pastūmėjo įmonių vadovų supratimas, kad tinkami IT sprendimai nėra tik išlaidos kompiuterių ir jų tinklų aptarnavimui. Tai, taip pat yra faktorius, lemiantis pranašumą prieš konkurentus.
„Debesų“ technologijos leidžia šias paslaugas teikiančiam, ir kliento kompiuterinę infrastruktūrą prižiūrinčiam specialistui spręsti problemas itin sparčiai, o pats klientas sutaupo ne tik išlaidas, bet ir neturi sukti galvos dėl iškilusių problemų. Žinoma, didžiausias debesijos pranašumas – galimybė operatyviai pristatyti naujus produktus ar paslaugas, leisiančias veikti dar efektyviau, pagerinti klientų aptarnavimą ir dar aktyviau konkuruoti su rinkos lyderiais.
Reikia atidžiau pažiūrėti į „debesį“, mat yra kelios paslaugų rūšys: viešasis „debesis“, naudojamas tarp kelių įmonių ar organizacijų; privatus „debesis“, naudojamas tik vienos organizacijos; ir hibridinis „debesis“, kuomet naudojami viešojo ir privataus „debesies“ resursai, siekiant sumažinti išlaidas ir optimizuoti debesijos veiklą, tuo pačiu išlaikant būtinus saugumo reikalavimus ir kontrolę.
Viešojo „debesies“ technologija – debesijos varomasis varikliukas, itin patrauklus dėl savo lankstumo, ir dėl galimybės mokėti-pasinaudojus. Tačiau pagrindiniai minusai – saugumo spragos ir iššūkiai siekiant sužiūrėti išlaidas. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, skatinančių įmonių vadovus rinktis privatų „debesį“.
Šią teoriją patvirtina tyrimas, atliktas PennSchoen Berland (PSB) tyrimų instituto „Alcatel-Lucent“ užsakymu. Rezultatai parodė, kad trys iš penkių tarptautinių įmonių jau naudojasi tam tikromis debesijos technologijomis, o didžioji dauguma (74 %) integravo privataus „debesies“ paslaugas. Dauguma privačią debesiją pasirinkusių įmonių yra tokie klientai kaip finansų ar sveikatos apsaugos srityse dirbančios įmonės. Jų pasirinkimą lėmė tai, kad yra dirbama su jautriais duomenimis, kuriems viešajame „debesyje“ gali kilti pavojus. Tačiau tokių įmonių atstovai pabrėžė, kad privatus „debesis“ patenkina tik kai kuriuos jų poreikius, o ypatingai tik tuo atveju, kai akcentuojamas duomenų saugumas ir privatumas. Viešosios ar hibridinės debesų technologijos, atmetus saugumo klausimą, yra kur kas patrauklesnės dėl lankstumo jomis naudojantis.
Ką daryti, siekiant užtikrinti privačių duomenų saugumą „debesų“ serveriuose? Pirmiausia kreipkitės į paslaugos teikėją – išsiaiškinkite, ar paslaugos teikėjas sutinka dirbti su jums aktualiomis saugumo sąlygomis, ir ar jam apskritai priimtinos jūsų keliamos duomenų apsaugos sąlygos. Taip pat išsamiai pasidomėkite kur duomenys saugomi, ir kokios apsaugos priemonės taikomos jūsų aktualiai informacijai. Taip pat galite kreiptis į audito paslaugas teikiančius specialistus, galinčius patikrinti jūsų „debesies“ saugumą. Visuomet domėkitės kaip tvarkomi slaptažodžiai – kas ir kokius juos sukuria, kaip jie apsaugoti bei kaip dažnai keičiami. Kartu sekite visus kitus atnaujinimus bei domėkitės ar darbuotojai negauna informacijos ir priėjimo prie duomenų, kurie tiems darbuotojams neturėtų būti aktualūs. Ir žinoma, išsiaiškinkite su kokiomis trečiosiomis šalimis paslaugos teikėjas bendradarbiauja, ar tie partneriai neturi galimybės pasiekti jūsų duomenų.
Per kelerius metus debesijos kompiuterija išaugo nuo daug žadančios iki vienos sparčiausiai besivystančių technologijos. Tačiau kartu su augančia paslaugų pasiūla, auga ir grėsmės duomenų saugumui. Renkantis tarp privačių ar viešų debesijos paslaugų svarbu įvertinti žalą, kuri gali būti padaryta jūsų informacijai. Jei dirbate ne su tokiais jautriais ar ypatingai svarbiais duomenimis, galbūt vertėtų rinktis viešuosius „debesis“ dėl jų panaudojimo galimybių ir lankstumo. Jei esate atstovas įmonės, atsakingos už privačius ir itin svarbius duomenis bei didelius informacijos kiekius, vertėtų įvertinti privataus „debesies“ pasirinkimo galimybes. Tokiu būdu galėsite labiau susikoncentruoti ties duomenų saugumu. Kokią paslaugą rinktis, visgi geriausiai patars savo srities specialistai. Svarbu klausti, domėtis, ir gauti aiškius atsakymus į jums rūpimus klausimus.