Šiuo straipsniu norėčiau atkreipti dėmesį į problemą, kuri dažnai lieka nepastebėta svarstant debesų kompiuterijos panaudojimo galimybes (arba apskritai – inovatyvių technologijų diegimą įmonėse).
Problema susijusi su gana racionaliu sprendimu išnaudoti turimas technologijas, jas tobulinant arba didinant esamus pajėgumus.
Tarkime, kavinė, kuri turi įsigijusi sulčių spaudimo įrenginį, pastebi išaugusią sveikuoliškų gėrimų paklausą ir nori išspausti daugiau sulčių. Jie svarsto:
- Primontuoti papildomą talpą vaisiams ir padidinti variklio apsukas;
- Įsigyti naują įrenginį, kuris ekologiškai spaudžia ir maišo sultis iš kelių vaisių.
Sulyginus šių alternatyvų investicijas greičiausiai paaiškės, kad pirmas variantas yra daug pigesnis negu antras. Ir gana aišku, kodėl: pirmu atveju investuosite tik į papildomą talpą ir variklio pakeitimą, o antru atveju teks įsigyti visą įrenginį! Rinksimės pirmą variantą.
Racionalu? 100 proc. taip. Tai, kad įmonė yra jau „paskandinusi kaštus“ (sunk costs) ir įsigijusi sulčių spaudimo įrenginį reiškia, kad ji bus linkusi ir toliau palaikyti finansiškai racionalų sprendimą, t. y. tobulinti turimą įrenginį kiek įmanoma ilgiau. Tačiau toks kelias gali tapti spąstais, į kuriuos neapsižiūrėjus lengva pakliūti.
Kaimynystėje įsikūrę nauji konkurentai neturi „paskandintų kaštų“, todėl jiems bus lengviau priimti sprendimą investuoti į naujo tipo sulčiaspaudę ir pasiūlyti įvairesnių, sveikesnių ar greičiau pateikiamų sulčių klientams! Ne kokios naujienos pradžioje minėtai kavinei...
Tendencija, kurią aptariau pavyzdyje, būdinga daugeliui verslo ir administravimo sričių, pradedant interneto tiekėjais ir baigiant plieno pramone. Tai, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose Interneto ryšio kokybė – siaubinga, yra vienas šios tendencijos pavyzdžių: Lietuvoje neturėjome „paskandintų kaštų“ ir galėjome beveik iš karto pradėti nuo šviesolaidžio. Verslo literatūroje aprašytas atvejis, kai plieno pramonės gigantas USX pralaimėjo rinkos naujokui „Nucor“, kuris naudojo inovatyvią plieno lydymo technologiją. Nors USX buvo puikiai informuotas apie šią technologiją, finansų analizė kiekvieną kartą parodydavo, jog išplėsti senos gamyklos pajėgumus yra pigiau, negu pastatyti gamyklą, naudojančią naujas technologijas.
Panašūs spąstai įmonėms gali slypėti ir renkantis IT ūkio vystymo alternatyvas – kaip beskaičiuotum, išplėsti turimą įrangos bazę visada yra pigiau, negu pradėti naudoti kokybiškai naujas debesų kompiuterijos technologijas. Todėl, jeigu eilinio projekto analizė parodė, kad nusipirkti du papildomus serverius yra pigiau, negu naudoti IT paslaugas – nenustebkite, nes tai, greičiausiai, pakankamai tipinė situacija.
Jokiu būdu nemanau, kad debesų kompiuterija, kuri pati sparčiai vystosi, yra panacėja nuo visų bėdų, taip pat neagituoju daryti finansiškai nepamatuotų sprendimų, tačiau nevertėtų pamiršti, kad „paskandinti kaštai“ gali daryti įtaką sprendimus bei tapti „inkaru“, kuris trukdo ir plaukti visu pajėgumu priekin!