Vasaris – pats geriausias mėnuo susipažinti su keletu naujų terminų, kuriuos girdėsime visus ateinančius metus, o gal ir ilgiau. Arba nebegirdėsime. Nežinia, nes viskas priklauso nuo tų terminų skambumo ir svarbumo. Vieni tai vertina kaip dar porą gražių rinkodaros specialistų sugalvotų žodžių, kitiems atrodo, kad aplink juos suksis visas „debesies“ pasaulis.
Taigi, pristatome du šviežiausius „debesies“ rinkos terminus:
1. Šešėlinės IT. Kas yra šešėlinė ekonomika, šešėlinė vyriausybė ir pan. tikrai žinome. Bet kas yra šešėlinės IT? Pasirodo, tai tos informacinės technologijos ir sprendimai, kuriais naudojasi įmonių darbuotojai, nesuderinę to su įmonės IT skyriumi. Tai visų „Dropbox“ ir kitų talpyklų naudojimas asmeniniais tikslais, darbinio ir asmeninio pašto tikrinimas per tą pačią programėlę, socialinių tinklų naudojimasis ne darbo reikalais. Žodžiu viskas, kuo įmonės darbuotojai naudojasi darbo metu, darbo priemonėmis, bet ne darbo tikslais. Lietuvoje tai itin opi problema, nes nekreipiamas dėmesys į saugumą, o daugelis įmonių neturi „debesies“ sprendimų naudojimosi strategijos. Kai kurios neturi net IT skyrių, kurie tas strategijas užrašytų... Žodžiu, šešėlinės IT yra didelė grėsmė įmonės duomenų saugumui ir „debesies“ technologijų patikimumui. Ar tai nauja? Tikrai ne, nes darbe asmeninius reikalus žmonės pradėjo tvarkytis jau tada, kai prisėdo prie pirmųjų kompiuterių septintajame dešimtmetyje.
2. Mikroservisai. Tai nedidelės apimties ir resursų programos, turinčios savo API ir atliekančios gana paprastus veiksmus. Jos veikia nepriklausomai viena nuo kitos, jei tam tikriems procesams integruojami keli mikroservisai. Su „Docker“ atsiradimu ši tema labai smarkiai eskaluojama, nors tokių mikroservisų visada buvo labai daug. Reikia dar paprastesnio paaiškinimo? Tuomet įsivaizduokite jums gerai žinomą „Word“ programą, kuria naudojatės kiekvieną dieną. Kas būtų, jei įdiegti reikėtų ne vieną „Word‘ą“, bet kelias atskiras programas? Viena jų rašytų tekstą ir jį saugotų, kita – tekstą formatuotų, keistų šriftą, spalvą ir t.t., trečia – tekstą paruoštų spausdinimui nustatydama paraštes, suskaldydama į puslapius, ketvirta sukurtų vien tik turinį, penkta įterptų ir apdorotų iliustracijas ir taip be galo. „Word“ turi tiek daug „mikroservisų“, kad jų veikimas vienu metu pareikalautų labai didelių resursų. Dabartiniai „debesies“ mikroservisai yra sukurti taip, kad galima sukurti savo „wordą“ nesijaudinant apie resursus. Ar tai nauja? Ne, nes programų integracija per API ir kitokias prieigas vyksta jau porą dešimtmečių, tačiau tik dabar atsirado galimybės smarkiai sumažinti jų resursų sąnaudas.
Ar šie terminai prilygs SaaS, PaaS, DaaS ir kitų populiarumui? Parodys laikas...
Pamenate, rašėme, kad „Microsoft“ „SharePoint‘e“ nebepalaikys viešų svetainių kūrimo? Dar prieš Naujuosius „Microsoft“ nusprendė atsisakyti šio projekto, nes juo mažai kas naudojosi ir paskelbė, kad šią „spragą“ užtaisys trečiosios šalies programos. Dėmesio! Ta trečioji šalis yra Wix.com, prie kurios svetainių kūrimo sprendimų prisideda ir lietuviai, nes „Wix“ pas mus turi gana nemažą biurą, pilną programuotojų. „Microsoft“ nusprendė, kad su „Wix“ jų klientai gaus kur kas geresnius įrankius savoms svetainėms kurti.
Elektroninis paštas verslui – svarbus „debesies“ produktas. „Microsoft“ ir „Google“ labai daug investavo, investuoja ir investuos artimiausiu metu tam, kad jų „Outlook“ ir „Gmail“ tarnybos veiktų puikiai ir verslas jomis naudotųsi visur ir visada. Lyg tarpusavio rietenų neužtektų, šiems dviem milžinams pagalius į ratus pradės kaišioti... „Amazon“, kuri neseniai pradėjo siūlyti programą WorkMail. Tiesa, ji dar tik pradeda žengti pirmuosius žingsnius, tačiau turint omenyje tai, kad „Amazon“ „debesies“ rinkoje pirmauja, „WorkMail“ programa gali smarkiai pabloginti „Gmail“ ir „Outlook“ bei „Microsoft Exchange“ padėtį rinkoje.
Netrukus iš „Microsoft“ atskriejo žinios apie galimai „kontratakuojančius“ veiksmus. „Microsoft“ už 100 milijonų dolerių perka kalendoriaus programėlės kūrėjus Sunrise. Kam? Juk „Exchange“ turi visai neblogą kalendorių, konkuruojantį su „Google“ ir „Apple“ kalendoriais bei „iCal“ formatu. Pasirodo, „Microsoft“ turi planų ne tik pagerinti savo programėlių „parką“, bet ir prasiskverbti pas konkurentus į „Android“ bei „iOS“ platformas. Tai jau išbandyta su kitais produktais, tad nieko nuostabaus, kad „Microsoft“ perka konkurentus ne tam, kad juos uždarytų ar integruotų į savo projektus, o užsidirbtų iš konkurentų „daržo“. Klastingas tas „debesies“ verslas, tiesa?
Viena iš labiausiai eskaluojamų naujienų yra Box.net akcijų prekyba Niujorko akcijų biržoje. Kodėl? Kompanijos kas dieną parduoda savo akcijas šioje ir kitose biržose, bet kodėl „Box“ susilaukė tiek daug dėmesio? Pasirodo, tai jau nebe pirmas šios „debesies“ kompanijos bandymas prekiauti viešomis akcijomis. Pirmasis bandymas nepasisekė, todėl po ilgos pertraukos, daugybės popierizmo ir pasiruošimo, buvo bandoma prasmukti į Niujorko biržą dar kartą. Šį kartą sėkmingai, tad artimiausiu metu paaiškės, ar ši kompanija gali konkuruoti su kitomis šios srities milžinėmis.
Tiek tų naujienų šiandien. Greitu laiku pateiksime šūsnį kitų naujienų, kurios vienaip ar kitaip įdomios Lietuvai.