Išgirsti apie debesų kompiuterijos pagrindu plėtojamų ir kuriamų sprendimų naudą tikriausiai teko ne kartą. Tikėtina, kad ne kartą interneto platybėse girdėjote bei skaitėte ir apie tokius linksniuojamus terminus, kaip privatus, viešas ar hibridinis „debesis“. Vis dėlto dažniausiai visa pateikiama informacija būna daugiau teorinio pobūdžio, o realūs praktiniai pavyzdžiai vis lieka nuošalyje.
Kitaip sakant statistinis debesų kompiuterija besidomintis asmuo be pavadinimų „Dropbox“ ar „OneDrive“ nelabai daugiau turi ką ir pasakyti... Būtent šią spragą šį kartą „įDebesis“ tinklaraštis bandys šiek tiek sumažinti pristatydamas tinklines duomenų saugyklas NAS (angl. Network Access Server), kurios rinkoje tiek versle, tiek privačioje buityje įsitvirtinus „debesies“ sprendimams įgavo visiškai kitą vaidmenį.
Būtent dabar NAS serveriai ne tik primityvi duomenų saugykla, tačiau funkcionalus tinklinis įrenginys, leidžiantis lengvai, greitai ir optimaliai kurti debesų kompiuterijos sprendimus verslo segmente. Kad galėtumėte tuo įsitikinti praktine prasme, pateikiame penkis aiškius pavyzdžius.
1. Spausdinimo serveris
Verslas ir dokumentų spausdinimas yra tiesiog tarpusavyje neatsiejami veiksmai. Nors ir kaip kartais norėtųsi viską saugoti skaitmeniniu pavidalu, tam tikros informacijos kaupimas standartine popierine forma – neišvengiamas. Taigi kiekvienas verslo segmento atstovas sutiks, kad joks biuras be spausdintuvo tiesiog neįsivaizduojamas. Ir būtent čia dažniausiai priimamas sprendimas įsigyti vieną ar keletą gerų tinklinių spausdintuvų bei leisti jų resursais naudotis visiems įmonės darbuotojams. Vis dėlto toks sprendimas reikalauja serverio ar paprasto, nuolatos įjungto kompiuterio, kuris garantuotų prieigą prie spausdinimo resursų.
O kaip skambėtų pasiūlymas spausdinimo serverį realizuoti įsigytoje šiuolaikiškoje tinklinėje saugykloje, kuri tuo pačiu metu atlieka ir visą eilę kitų nepertraukiamų funkcijų? Būtent su tokia užduotimi susitvarko dauguma šiuolaikinių NAS serverių. Čia svarbu paminėti ir tai, kad prie NAS dažniausiai gali būti prijungiama daugiau nei vienas spausdintuvas ir visais jais naudotis bus galima tuo pačiu metu, todėl toks „debesies“ sprendimas padeda didinti tiek produktyvumą, tiek našumą.
2. Ryšių su klientais valdymo sistema CRM
Net neabejojame, kad kiekviena įmonė yra įgyvendinusi ir naudoja tam tikrą ryšių su klientais valdymo sistemą CRM (angl. Customer Relationship Management). Praktika rodo, kad dažniausiai tokie įrankiai yra perkami iš trečiųjų šalių. Vis dėlto tokiu atveju visą informaciją apie savo klientus taip pat tenka laikyti trečiųjų šalių serveriuose, o tai ne visada ir ne visiems kelia maksimalų pasitikėjimą. Žinoma, galimas ir toks atvejis, kad yra perkama tik CRM programinė įranga, kuri vėliau turi būti diegiama vidiniame įmonės serveryje.
O jeigu visgi šį neišvengiamą verslo sudedamąjį komponentą taip pat pasiūlysime realizuoti tame pačiame NAS serveryje, kuris atlieka ir spausdinimo serverio funkcijas? Ir taip, tai yra visiškai realu ir įmanoma, kadangi dauguma NAS gamintojų turi išskirtinius susitarimus su kai kuriais CRM kūrėjais, todėl, tikėtina, kad debesų kompiuterijos pagrindu veikiančioje tinklinėje duomenų saugykloje ryšių su klientų valdymo sistemą pavyks realizuoti ne tik paprasčiau, bet ir pigiau.
3. Vaizdo stebėjimo sistema
Vis dažniau ir dažniau atsiranda poreikis „turėti dar dvi papildomas akis“, t. y. skaitmenines kameras. Įmonės jau turinčios skaitmenines kameras, sutiks, kad tai tikrai ne maža investicija, kurios pilnavertiškam funkcionavimui reikalinga ir speciali programinė įranga, serveris ar dedikuotas vaizdo įrašymo įrenginys NVR (angl. Network Video Recorder). Bet čia į pagalbą vėl galima pasitelkti šiuolaikines tinklines duomenų saugyklas NAS, kurios puikiai atlieka ir šią funkciją greta kitų dviejų jau minėtų.
Žinoma, šiuo atveju svarbu pabrėžti tai, kad NAS serveriai labiau skirti realizuoti mėgėjiškoms ir vidutinį skaitmeninių kamerų kiekį turinčioms vaizdo stebėjimo sistemoms. Kitaip sakant, jeigu tik norite išbandyti vaizdo stebėjimo kamerų teikiamus privalumus arba planuojate turėti ne daugiau dešimties kamerų – NAS serveris taps tuo įrenginiu, kuris bus pats optimaliausias pasirinkimas tiek kainos, tiek funkcinių galimybių atžvilgiu.
4. Duomenų saugykla
Jau iš paties tinklinės duomenų saugyklos terminio tampa aišku, kad bazinė NAS serverių idėja susijusi su rinkmenų keitimosi paslaugos realizavimu. Vis dėlto „debesis“ šią sąvoką šiek tiek pertvarkė, todėl dabar paprasta rinkmenų keitimosi paslauga NAS serveriuose suprantama kaip sudėtingas hibridinis „debesis“. Būtent dabar visų gamintojų siūlomos šios tinklinės duomenų saugyklos pasižymi ne tik funkcionaliais vartotojų valdymo mechanizmais, tačiau per specialią integruotą vidinę programinę įrangą leidžia turėti susijungimą ir su tokiais debesų kompiuterijos tiekėjais, kaip „Dropbox“ ar „Drive“.
Taigi, įsigijus NAS serverį įmonė iš karto įgyja ne tik anksčiau minėtus pranašumus, tačiau taip pat gali džiaugtis lanksčia ir šiuolaikiška rinkmenų keitimosi sistema, kuri priešingai nei senieji FTP serveriai, pasižymi tiek patogiu vartotojų teisių valdymu, tiek paprastais atsarginių kopijų kūrimo įrankiais, tiek atveria galimybę darbuotojams dokumentus kurti, tvarkyti ir jais keistis taikant pilnavertiškus „debesies“ principus. Kitaip sakant nesuklysime pasakydami, kad NAS serveriai – bene pigiausias būdas realizuoti hibridinį „debesį“ versle.
5. Tinklalapiai ir kitos taikomosios programos
Jeigu visgi nusprendėte įsigyti ar jau turite NAS serverį, nepamirškite, kad tai puikus įrankis, kuris gali visiškai panaikinti įmonės tinklapio hostingui skiriamas išlaidas. Šiuolaikiniai NAS serveriai turi visus reikiamus įrankius, kurie būtini tinklalapių kūrimui, paleidimui ir funkcionavimui. Be to, kai kurie gamintojai netgi siūlo pakankamai aukšto lygio tokių veiksmų automatizavimą, kadangi viskas, ko reikia norint sukurti bazinę tinklalapio versiją – pasirinkti ir iš NAS taikomųjų programų parduotuvės įdiegti norimą turinio valdymo sistemą TVS.
Kadangi buvo užsiminta apie taikomąsias programas, tai pabaigai norime pabrėžti, kad būtent tai ir yra pagrindinis šiuolaikinių NAS serverių privalumas. Nuolatos augantis šių taikomųjų programų skaičius taip pat didina ir NAS serverių privalumus, todėl susipažinę su šiuo funkcijų penketuku, galbūt labai greitai atrasite ir daugiau patogių įrankių, tinkamų kurti įmonės pridėtinę vertę per tokio pobūdžio debesų kompiuterijos praktinius sprendimus.