„Windows 10“ bus paskutinė „Windowsų“ versija! Tai ne kokie gandai ar futuristiniai plepalai iš itin optimistiškai nusiteikusių, pasaulį bandančių keisti, verslo angelų ir investuotojų. Tai oficiali „Microsoft“ pozicija. Viskas! Daugiau „Windowsų“ versijų nebebus!
Pamenu, kai dar 1997 metais pradėjau dirbti žiniasklaidoje, straipsnius tekdavo rašyti „Windows 3.2“ operacinėje sistemoje su „WordPad“. Jau tada visa tai buvo atgyvena, todėl ieškodavau kompiuterių su „Windows 95“, kiek vėliau – „Windows 98“, paskui „Windows NT“ karaliavo mūsų mokslo įstaigų bibliotekose kartu su „Windows 2000“. Dar vėliau susipažinome su tokiu dalyku, kaip „Windows XP“, kurio iki šiol negalime užmiršti... „Windows Vista“ kažkaip dažnai nulūždavo, pamenu. „Windows 7“ buvo nerealus dalykas, ypač jo besikeičiantis darbalaukis, kurį automatiškai atsisiųsdavo pati OS iš interneto, tad vos ne kiekvieną dieną jis būdavo kitoks. Su šia operacine sistema jau pajaučiau, ką reiškia „normaliai dirbti“. Toliau sekė šokas – „Windows 8“ su savo lietimui pritaikytomis funkcijos iki šiol veda iš proto ne tik mane, bet ir mano šeimos narius, kurie jau buvo bepriprantą prie „Windows 7“. „Windows 8.1“ kiek sušvelnino tą šoką, tačiau esmės nepakeitė. Nieko, jau baigiu priprasti...
Per pastarąjį dvidešimtmetį pasaulis regėjo mažiausiai 9 versijas, o kitais metais pamatys paskutiniąją – „Windows 10“.
Operacinė sistema yra programinė įranga, kurią „Microsoft“ parduoda milžiniškais tiražais. Tai vienas iš svarbiausių šios kompanijos pajamų šaltinių. Kas nutiko, kad staiga nuspręsta ją „pribaigti“? Nutiko „debesis“...
„Microsoft“ nusprendė galutinai atsisakyti programinės įrangos modulio ir pereiti prie puikiai išbandyto „debesies“ arba SaaS modulio, kai programinė įranga, įskaitant ir operacinės sistemos, yra diegiama debesyje, nuolatos atnaujinama, o ne leidžiami milijonai naujų versijų pristatymams ir prekybai. Toks modelis jau pasiteisino – tai „Office365“, kurią įsidiegti gali net ir septynmetis.
„Windows 10“ veikimo principai bus panašūs į „Office365“ – registruojamės „Microsoft“ svetainėje, diegiame programą į savo įrenginį (nebūtinai kompiuterį!), bandome 30 dienų ir susimokame. Jokių kompaktinių diskų, jokių unikalių licencijų kodų, jokių lipdukų ant kompiuterio šono.
Kas bus, kai atsiras „Windows 11“? Tokia versija paprasčiausiai neatsiras. Tiesiog vieną dieną pati OS atsisiųs iš debesies tam tikrus reikalingus atnaujinamus ir viskas. Naujos versijos neprireiks. Apmokėjimas? Tai mažiausia problema, nes jau dabar galima mokėti kas mėnesį ir vieną kartą per metus. Verslui gali būti pasiūlyta galimybė mokėti ir kas ketvirtį, arba pusmetį – pagal poreikius. Nemokėsite? Kur dėsitės, kai pasibaigs apmokėtas laikotarpis ir visos programos tiesiog nefunkcionuos? Liks tik susimokėti. Ir nebereiks „Microsoftui“ „remti“ įvairių baudžiamųjų organizacijų, kurios dar prieš penkerius metus buvo naudojamos konkurentų šalinimui.
Atrodo pasaka? Jei būtumėte sistemų administratorius, nuolatos dirbantis su „Linux“, „OpenStack“, „VMware“ ir kitokiomis debesies programomis, to tikrai nelaikytumėte pasaka. „Linux“ jau senokai debesyje turi savo operacines sistemas, tačiau iki šių laikų jos buvo skirtos naudotis tik profesionalams, o ne trimečiams vaikams, nusitvėrusiems tėvelio planšetinį ir jau pasileidžiantį „Tomą ir Džerį“ per „YouTube“. Nuo kitų metų net ir vaikai oficialiai pradės naudotis debesiu nuo pat pradžių. Tai „Microsoft“ vizijos įgyvendinimas. Ir jis prasidėjo dabar.
Ne, griebtis už galvos tikrai nereikia. „Microsoft“ šį kartą, panašu, nesuklups, nes vos tik užgimusią OS iš karto atidavė aktyviausiems naudotojams į rankas. Patys „Microsoft“ inžinieriai kviečia visus įsidiegti „Windows 10“ bandomąją versiją ir ją išbandyti bei parašyti savo atsiliepimus, pasiūlymus, pastabas. Atsižvelgdami į milijonų vartotojų pageidavimus, inžinieriai toliau šlifuos „Windows 10“ iki pažaliavimo, kol produktas bus išbaigtas ir paruoštas plačiosioms masėms. Neseniai rašėme, kad už „Office365“ „bugų“ išgaudymą siūlomi pinigai, tad panaši taktika gali būti panaudota ir su naujausiais „windowsais“, kad tik būtų užtikrinamas stabilumas ir saugumas.
Taip „Microsoft“ taps tikra „debesies“ kompanija.
Kuo tai naudinga verslui?
Akivaizdu, kad „Windows 10“ turės ne tik „Home“ ar „Student“ planus, bet ir „Business“, „Business Premium“, „Enterprise“ planus, kurie suteiks priėjimą prie tam tikrų verslui pritaikytų savybių ir galimybių. Tai gali būti lankstesnis apmokėjimas, papildomas diegimas į daugiau įrenginių ir t. t. Esmė ta, kad tai leis verslui taupyti ir gana nemažomis sumomis.
„Office365“ jau dabar yra vienas iš labiausiai taupančių IT sprendimų kiekvienoje įmonėje, kai vietoje 1500 Lt už kompaktinį diską su „Office 2013“ programomis galima sumokėti vos 380 Lt už metinį prisijungimą ir prieigą prie visų „Office“ programų. Naujosios OS kainodaros „Microsoft“ dar neatskleidžia, bet paskaičiavus išlaidas kompiuterinės įrangos atnaujinimams per 10 metų taptų akivaizdu, kad „debesies“ „planas“ kur kas labiau apsimoka.
Nebereikia instaliuoti. Įsivaizduokite 50–100 darbo vietų turinčią įmonę, kurioje reikia perinstaliuoti „Windows XP“ į „Windows 7“. Tai pragariškas darbas bet kuriam IT administratoriui, o gal įmonė net turės samdyti specialiai įmonę, kad toji su savo 10 žmonių komanda viską perinstaliuotų. Su „Windows 10“ to nebereikės. Debesies programas valdyti yra paprasta, tai dažniausiai daro vienas žmogus.
Verslas darosi mobilesnis, „planšetiškesnis“. Labai daug žmonių dirba ir namuose, pakeliui į darbą, komandiruotėse. Visa tai bus galima padaryti kiekviename išmaniajame įrenginyje – darbalaukis juk visur toks pats!
Jau kitais metais verslas susidurs su naujais iššūkiais, kuriuos „Microsoft“ laiko naujos debesies eros pradžia. Eros, kurioje programinei įrangai vietos nebelieka. „Windows 10“ bus paskutinė operacinė sistema, kurios pasikeitimą mums reikės pergyventi. Po to „langus“ varstysime tik į debesį.