Dažname versle duomenys nuolat gaunami ir atnaujinami. Kartais atskiri verslo padaliniai kaupia savo duomenis. Tokiu atveju, siekiant sklandaus bendrovės darbo, tampa itin svarbu laiku pasidalinti duomenimis, rašo tinklapis midsizeinsider.com. Anksčiau ar vėliau susiduriama su problemomis – išsaugomų duomenų formatai dažnai skirtingi, o visus juos apdoroti ganėtinai brangu.
Bene lengviausias ir greičiausias būdas pasidalinti duomenimis – sukurti „duomenų ežerą“ (angl. „data lake“), į kurį perkeliami visi įmonės duomenys. Į bendrą erdvę sudedami duomenys nėra specialiai apdorojami, taip sutaupoma laiko ir pinigų. „Duomenų ežere“ esančius duomenis pasiekti ir analizuoti gali visi įmonės darbuotojai.
Tačiau neprižiūrimas „duomenų ežeras“ gali paaštrinti tas problemas, kurioms spręsti buvo sukurtas. Pateikiame kelis patarimus, kaip suvaldyti duomenų sankaupas bendrovės viduje, kad jos netaptų informacijos sąvartynu.
Venkite šlamšto. Duomenys originaliu formatu gali būti išsamesni, tačiau analizuojant juos kitų duomenų kontekste jie gali būti ne tokie naudingi. Dar blogiau tokie duomenys, kurie yra nepilni, sugadinti ar veikiantys tik tam tikromis aplinkybėmis. Kuo daugiau tokių duomenų yra jūsų „duomenų ežere“, tuo klaidingesnius rezultatus duos jų analizė.
Apsvarstykite saugumo iššūkius. Kadangi „duomenų ežere“ yra daugybė skirtingų formatų duomenų, visais jais sugebės naudotis tik specialistai. Jei prieiga prie „duomenų ežero“ bus suteikta visiems be išimties, galimi keli scenarijai. Geriausiu atveju darbuotojai tiesiog nesugebės analizuoti jiems pateiktų duomenų, blogiausiu – juos nepataisomai sugadins ar ištrins.
Investuokite į duomenų apdorojimą. Nors iš pirmo žvilgsnio ir atrodo patraukliai, „duomenų ežeras“ greičiausiai neišspręs jūsų verslo duomenų saugojimo ir analizavimo problemų. Geresnis sprendimas – investuoti didesnę pinigų sumą ir sukurti ne „duomenų ežerą“, o „duomenų sandėlį“.
Jo veikimo principas panašus, tačiau „duomenų sandėlyje“ talpinami duomenys yra apdorojami ir suvienodinami. Tai pareikalauja daugiau lėšų ir laiko, tačiau galutinis rezultatas – gerokai patrauklesnis. Visų pirma, duomenų analizė tampa spartesnė ir išsamesnė. Antra, suvienodintą sistemą lengviau apsaugoti nuo įvairių nesklandumų. Trečia, „duomenų sandėliui“ naršyti galima sukurti draugišką vartotojo sąsają, kuria galės naudotis visi įmonės darbuotojai.
Apibendrinus galima pasakyti, kad „duomenų ežeras“ gali tapti puikiu sprendimu bendrovei, kurios darbuotojai yra duomenų ekspertai. O visiems kitiems verčiau pasirinkti „duomenų sandėlį“.