Bet kokiame versle pagrindinis IT infrastruktūros tikslas – kiek įmanoma mažinti išlaidas sukuriant kuo didesnę pridedamąją vertę. Tačiau didelėse įmonėse su keliais padaliniais kartais sudėtinga pamatyti bendrą vaizdą – dėl to neišnaudojamas visas duomenų centro potencialas. O sprendimai būna tiesiog gluminančiai paprasti.
Pavyzdžiui, žiemą galima matyti įdomų dalyką: IT padalinių vadovai, specialistai ir technikai rūpinasi, kaip išlaikyti vėsą duomenų centre – tam skiriama daug lėšų ir energijos. Kita vertus, duomenų centrui į aplinką išmetant daugybę šilumos, tos pačios įmonės darbuotojai žiemą biure įsijungia šildytuvus, kad nesušaltų. Ar jau supratote, ką čia būtų galima pakeisti?
Išnaudokite duomenų centro sukuriamą šilumą naudingai – panaudokite ją įmonės pastatui šildyti. Tai nėra unikali ar nauja idėja. IBM duomenų centras Uitikone (Šveicarija) apšildo miestelio baseiną, taip sutaupydamas šilumos, kurios pakaktų maždaug 80 gyvenamųjų namų apšildyti. Sietle (JAV) šiuo metu sprendžiama, kaip dviejų duomenų centrų šilumą panaudoti beveik 900 tūkst. kv. metrų biurams šildyti. Noterdamo universitetas (JAV) duomenų centrą patalpino savo botanikos sode – jo šiluma panaudojama sukurti tinkamas sąlygas egzotiškiems augalams. 2011 metais „Microsoft“ tyrimų padalinys pasiūlė neįprastą individualių namų šildymo idėją – kiekviename pastate reiktų patalpinti po 1–2 serverius, kurie šildytų būstą šaltuoju metų laiku.
Šie pavyzdžiai rodo, kad panaudoti duomenų centrų sukuriamą šilumą įmanoma, tam net nereikia įspūdingų investicijų: užtenka šilumos perdavimo vamzdžių, ventiliatorių ir kelių termostatų. Tai ne tik paprasta, tačiau ir labai naudinga. Be to, gerokai sumažinamos sąskaitos už šildymą, o sutaupytus pinigus galima investuoti į to pačio duomenų centro priežiūrą. Kas sustabdo IT padalinių vadovus nuo tokių sprendimų įdiegimo?
Nors tokio projekto įdiegimas palyginti nesudėtingas ir nebrangus, IT padaliniui gali trūkti iniciatyvos, nes darbas tenka jiems, o naudą (sutaupytus pinigus) pajunta kiti padaliniai. Todėl sprendimą dėl tokio projekto turi priimti ne IT padalinys, bet bendrovės vadovai. O šildymui sutaupytos lėšos turi būti laikomos pridėtine duomenų centro sukurta verte.
„Įgyvendinti tokį projektą gana paprasta, jei duomenų centras iš anksto projektuojamas kaip galimas šilumos tiekėjas. Projektuojant duomenų centrą numatomi šilumos atidavimo taškai: šilto oro arba skysčio perdavimo būdai ir parametrai. Karšto oro ar skysčio kiekis ir temperatūra priklauso nuo to, kiek duomenų centre yra šilumą išskiriančios įrangos. Šilumos gavėjas gali iškart priimti šilumą ir ją naudoti, jei to reikia – šildytis ir papildomai. Jei leidžia techninės galimybės, tokį projektą galima įgyvendinti ir jau pastatytame duomenų centre. Taip buvo padaryta TEO įmonių grupės valdomame „Kyoto Cooling“ duomenų centre, kurio perteklinė šiluma naudojama šildyti tarnybines ir biuro patalpas“, – sako TEO Paslaugų valdymo padalinio vadovas Vakaris Stakauskas.