Gyvenimo neįsivaizduojame be interneto. Susikūrę paskyrą interneto puslapyje, patikite asmeninę informaciją prekiautojams, programišiams, jus gali sekti netgi vagys. Ar ne per daug informacijos apie save atskleidžiate? Ar turite teisę į privatumą? Ar „išsitrinti iš interneto“ įmanoma? Tokius klausimus užduoda portalas Time.com.
Informacijos nutekinimo pavojai
Jei jūs esate tarp tų, kurie naudoja vieną slaptažodį visoms paskyroms internete, ištrinkite nenaudojamas anketas. Jei programišius „nulauš“ jūsų slaptažodį, galite patirti domino efektą – bus galima lengvai įsibrauti ir į kitas jūsų naudojamas paskyras.
Dažniausiai užsiregistruodami internete sutinkame, kad mūsų asmeninė informacija būtų prieinama visiems. Taigi pašalinti tokią informaciją gana sudėtinga ir dauguma kompanijų visų duomenų neištrins.
Internetinių paskyrų pašalinimas
Deja, nėra tokio tinklalapio, kuris išnaršytų visą internetą ir rastų visas jūsų paskyras. Vis dėlto galite pradėti nuo socialinių portalų. Jums pasitarnaus JustDelete.me, kuris pateikia naudotų elektroninių paštų, socialinių paskyrų, pramogų tinklalapių sąrašą. JustDelete.me suteiks informaciją, kaip pašalinti asmeninę informaciją internete ir atras seniai nenaudojamus profilius.
Tinklalapiai, neleidžiantys visiškai ištrinti informacijos
2013-aisiais socialinis tinklalapis „Twitter“ pasirašė sutartį su JAV Kongreso biblioteka, suteikiančia teisę kaupti visus viešus pasisakymus nuo 2006-ųjų. Tai reiškia, kad jei jūs ištrynėte savo paskyrą, informacija vis tiek išliks archyve.
Norėdami, kad jūsų informacija nebūtų saugoma, pakeiskite paskyros nustatymus į privačius. Tada jūsų žinutes galės matyti tik draugai ir sekėjai.
Ištrinkite asmeninę socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą. Spauskite „Nustatymai“, „Apsauga“ ir tada – „Panaikinti paskyrą“. Visgi prieš registraciją jūs sutikote su „Facebook“ nustatymais ir sąlygomis, kad socialinis portalas turi teisę visiems laikams pasilikti jūsų asmeninę informaciją. Taigi likti nematomiems – neįmanoma.
Iš tokių svetainių kaip „eBay“ ar „Paypal“ išsiregistruosite be vargo.
Vis dėlto jūs turite teisę į visišką duomenų pašalinimą – tiesiog reikėtų susisiekti su paslaugų tiekėju.
Ištrinti – ne geriausia išeitis
Dauguma žmonių naudojasi savo socialinėmis paskyromis, norėdami prisijungti prie kitų tinklalapių. Pavyzdžiui, žinių portalas „Huffington Post“ reikalauja „Facebook“ prisijungimo kodo, o, norint prisijungti prie vaizdo įrašų portalo „YouTube“, reikia įvesti „Google“ prisijungimo duomenis.
Vis dėlto be socialinių tinklų bendrauti tampa vis sunkiau. Norėdami apsaugoti asmeninę informaciją, tiesiog protingai ją kontroliuokite, neviešinkite per daug duomenų apie save.