Šiuo metu duomenų centrus įsivaizduojame kaip dideles patalpas su daugybe ūžiančių serverių. Ar gali būti, kad ateityje ūžimą pakeis tylus verdančio skysčio burbuliavimas? Didelė JAV gamybos bendrovių grupė 3M savo Mineapolio tyrimų centre balandį pristatė prototipinį skystyje panardinto serverio modelį, praneša „Data Center Knowledge“.
Vietoje įprastinių blokų, serverių komponentai panardinti į 3M gaminamą dielektrinį skystį „Novec“. Ši pasyvi atviro panardinimo (angl. Open Bath Immersion, OBI) technologija naudoja verdantį skystį, kuris padeda išsklaidyti serverių kuriamą šilumos perteklių. Išgaravęs skystis kondensuojasi ir yra vėl panaudojamas – kad ši technologija veiktų, nereikia skystį varinėjančio siurblio.
3M teigia, kad ši sistema – tinkamas sprendimas itin dideles apkrovas patiriantiems serveriams, kuriuos sunku atvėsinti tradicinėmis oro kondicionavimo sistemomis. Anot įmonės specialistų, jų sukurta atviro panardinimo sistema sumažina energijos sąnaudas iki 95 proc., nes nereikia aušinti visos erdvės, kurioje yra serveriai. Be to, dėl kondensacijos sutaupoma naudojamo skysčio.
Pristatytas veikiantis prototipas – dalis bendrovės plano komercializuoti plėtojamą atviro panardinimo technologiją. Prie projekto prisidėjo ir SGI (su dideliais kiekiais duomenų dirbančios kompiuterijos gamintojai) bei „Intel“ (procesorių gamintojai). Prototipe buvo panaudoti „Intel“ mikroprocesoriai „E5-2600 Xeon“.
TEO LT, AB IT valdymo komandos vadovas Vakaris Stakauskas atkreipia dėmesį, kad skysčio panaudojimas duomenų centruose nėra nauja idėja – skiriasi tik jos įgyvendinimo būdai.
„Ir šiuo metu mūsų duomenų centruose cirkuliuoja skystis, tik jis naudojamas viso duomenų centro oro aušinimui. Ši nauja technologija galėtų būti taikoma daug energijos suvartojantiems ir daug šilumos išskiriantiems serveriams mažoje erdvėje“, – komentuoja V. Stakauskas.
„Intel“ technologiją plėtoja jau seniai
„Intel“ jau ne pirmą kartą domisi aušinimo, kai skystis tiesiogiai liečia serverio detales, galimybėmis. 2012 m. mikroprocesorių gamintoja plėtojo technologiją serveriams, kurie veikia panardinti alyvoje. Nors 3M pasiūlytas būdas kiek kitoks, nėra abejonių, kad „Intel“ mato šiuo principu veikiančio aušinimo perspektyvą.
„Nuolat ieškome sprendimų, kaip padidinti duomenų centrų efektyvumą nekeliant tam reikalingų sąnaudų. Duomenų centrai yra šiuolaikinės informacinės visuomenės pamatas, tad jie privalo veikti vis geriau ir su mažesnėmis išlaidomis“, – sakė Charlesas Wuishpardas, „Intel“ viceprezidentas ir duomenų centrų padalinio vadovas.
Kol kas atviro panardinimo principu veikia tik minėtasis prototipas ir keli serveriai, pritaikyti bitkoinų išgavimui (vituali valiuta „Bitcoin“ yra gaunama atliekant eilę sudėtingų skaičiavimų, tad jos išgavimas yra itin daug kompiuterio resursų reikalaujantis procesas). 3M pranešė dirbanti su JAV jūros tyrimų laboratorija, „Schneider Electric“ ir „Lawrence Berkeley National Labs“, kad ateityje atvirojo panardinimo technologija galėtų būti pritaikyta bet kokio dydžio ar galingumo sistemoms.
Anot V. Stakausko, tokie bandymai įdomūs, tačiau naudingiau būtų pašalinti serverių perkaitimo priežastį – tobulinti įrangą, kad ji išskirtų mažiau šilumos ir vartotų mažiau energijos.
Investicijas reikėtų kreipti į tyrimus, kaip pagaminti galingesnius ir mažiau energijos vartojančius procesorius. Aušinimo technologijos kovoja su pasekmėmis, tačiau nepašalina perkaitimo priežasties. Manau, kad ši aušinimo technologija yra nišinė ir nebus plačiai pritaikoma“, – prognozuoja V. Stakauskas.