IT bendrovės, siekdamos sumažinti galimas grėsmes, neretai derina skirtingas technologijas. „Debesys“– ne išimtis.
Įmonės yra itin atsargios dėl klientų ar verslo duomenų saugos, todėl stengiasi pačios prižiūrėti ir kontroliuoti svarbią informaciją, arba teisinasi, kad perkelti specifines aplikacijas į „debesis“ nėra paprasta. Kita vertus, IT vadovai pripažįsta, kad viešųjų „debesų“ paslaugos išties gali būti sėkmingai naudojamos kai kurių – ne tokių jautrių procesų – valdymui arba toms paslaugoms, kurios gali generuoti sunkiai prognozuojamą vartotojų srautą. Taigi, kaip elgtis IT organizacijai? Kaip suderinti informacijos privatumą ir saugumą su verslo augimu ir išlaidų valdymu? Išeitis – hibridiniai „debesų“ modeliai.
„Hibridiniai „debesų“ kompiuterijos sprendimai – puiki galimybė, neinvestuojant į įrangą, išplėsti savo resursus pagal poreikį ir taip suvaldyti padidėjusį duomenų srautą. Dalis Lietuvos bendrovių jau dabar naudoja ir savo, ir mūsų duomenų centrų infrastruktūrą. Manau, tokių sprendimų poreikis ateityje tik didės“, – prognozuoja TEO projektų valdymo komandos vadovas Modestas Tursa.
Hibridinių modelių įtaka paslaugų nuomai
Regis, hibridiniai „debesys“ daugeliui įmonių tampa vienu tinkamiausių sprendimų, tačiau vidinių ir išorinių „debesų“ derinys reikalauja didesnio dėmesio ir paslaugų, ir valdymo koordinavimui. „Debesų“ „mišinio“ santykis nuolat kinta, todėl privalo keistis ir paslaugų interakcija.
„Tenka keisti parametrus tuomet, kai bendrovei didesnių resursų reikia trumpam laikui ar specifiniams poreikiams. Tokį poreikį gali sukurti trumpalaikis įvykis, pavyzdžiui, Pasaulio futbolo čempionatas ar šalyje vykstantys rinkimai“, – vardija M. Tursa.
IT vadovui tenka išsiaiškinti, kokią įtaką hibridinis „debesis“ daro išorės teikėjų paslaugoms, kaip besikeičiančioje hibridinių „debesų“ aplinkoje visada užtikrinti paslaugų kokybės reikalavimus.
Hibridinis „debesų“ modelis leidžia pereiti nuo savarankiško dinaminio paslaugų teikimo ir talpinimo į visiškai kito lygio paslaugų valdymą. Sykiu jis priverčia paslaugų nuomos įmones ieškoti naujų sprendimų. Tarkime, aplikacija viešajame „debesyje“ turi pasiekti duomenis privačioje aplinkoje. Įprastai tai reiškia, kad IT paslaugų gavėjai turi įdiegti programas savo kompiuteriuose, užtikrinti techninę priežiūrą ir, kai kuriais atvejais, tolesnius programavimo darbus. O paslaugų nuomos partneriams poveikis gali būti daug didesnis:
- darbo krūvio įvertinimas;
- srauto į „debesis“ automatizavimas;
- licencijavimo klausimai;
- paslaugų standartizavimo perkėlimas į aukštesnį lygį;
- paslaugų teikimo garantijos;
- kliento verslo specifikos išmanymas.
Šie reikalavimai verčia paslaugų teikėjus vystyti naujus įgūdžius ir kurti naujoviškus modelių ir paslaugų sprendimus, tuo pat metu išlaikant klientui kaštų ir apimties naudas.
Patirtis rodo, kad prieš nusprendžiant pasirinkti hibridinį „debesies“ modelį, naudinga į planavimą įtraukti paslaugų teikėją ir kartu nuspręsti, kokios paslaugos ir procesai turi likti privačiame saugiame „debesyje“, o kokie gali būti perkeliami į viešąjį „debesį“.
„Bendrovės, rinkdamosis hibridinius „debesų“ kompiuterijos sprendimus, sprendžia, kokias sistemas patikėti IT paslaugų teikėjui. Pačias kritiškiausias sistemas galima palikti savo infrastruktūroje, o mažiau svarbias patikėti IT paslaugų teikėjui“, – pataria M. Tursa.
Hibridinių modelių poveikis inovacijoms
Hibridinis modelis reikalauja spręsti tarpusavio priklausomybių ir augančios veiklos kompleksiškumo klausimus. Vis dėlto kiekviena problema kartu yra ir galimybė: nauji klientų reikalavimai yra stiprus stimulas vystyti naujas „debesų“ kompiuterijos paslauga. Būtent todėl įmonės, kurios ketina nuomotis IT paslaugas, turi atkreipti dėmesį į partnerių gebėjimus:
- Ar paslaugų teikėjas turi pakankamos patirties, kuria galėtų pasidalinti? Ar padės sukurti tinkamą pusiausvyrą tarp privačių ir viešųjų „debesų“ paslaugų, planuoti apimtis ir sukurti reikalingus procesus?
- Ar partneris turi galimybę teikti tradicines infrastruktūros paslaugas ir valdyti srautus migruojant į „debesis“? Mat dažnai įmonės, ketinančios naudoti hibridinį modelį, naudoja labai unikalų tradicinės infrastruktūros, privačių ir viešųjų „debesų“ mišinį, tad joms pačioms gali būti sudėtinga nuspręsti, kur laikyti kokius duomenis, kur paleisti suktis kokias aplikacijas. Be to, partneris turi užtikrinti, kad visa dinaminė sistema veikia patikimai ir nepriekaištingai.
- Būtina įvertinti paslaugų teikėjo teikiamos virtualizacijos platformos suderinamumą ir patikimumą. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į teikėjo patikimumą, jo specialistų kompetenciją ir patirtį diegiant panašius hibridinės „debesų“ kompiuterijos sprendimus.
Taigi, IT paslaugų teikėjams reikės ieškoti naujų sprendimų, siekiant užtikrinti, kad paslaugos – nepriklausomai nuo to, kokiai „debesų“ ekosistemai jie priklauso ir su kuo sąveikauja – toliau veiks. Tai sudarys sąlygas jau artimiausiu metu imti naudotis geriausiomis abiejų „debesų“ pasaulių savybėmis.