8 didžiausios technologijų kompanjos – „Google“, „Apple“, „Facebook“, „Twitter“, AOL, „Microsoft“, „Linkedin“ ir „Yahoo“ ragina Jungtinių Valstijų valdančiuosius imtis reformų dėl prastėjančios asmeninės informacijos apsaugos, rašo BBC.
Minėtos kompanijos atviru laišku kreipėsi į JAV prezidentą Baracką Obamą bei Kongresą, teigdamos, kad dabartinės piliečių stebėjimo taisyklės pažeidžia kertinius asmens laisvės principus. BBC teigimu, tokią iniciatyvą paskatino šnipinėjimo skandalų lavina, kenkianti žinomų korporacijų reputacijai.
„Mes puikiai suprantame, kad valdžia yra įpareigota visomis išgalėmis apsaugoti piliečius, tačiau vasarą viešumon iškilusi informacija tik įrodo poreikį efektyviau saugoti gyventojų privatumą“, – teigiama atvirame 8 kompanijų grupės laiške.
Laiške taip pat rašoma, kad demokratinėse valstybėse laisvės svarstyklės krypsta į valstybės pusę, dėl ko galiausiai kenčia individai ir, negana to, pažeidžiamos Konstitucijoje įtvirtintos teisės.
Žvalgyba su apynasriu
Šią vasarą Vakarų pasaulyje nuvilnijo pasipiktinimo banga, kuomet buvęs JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) darbuotojas Edwardas Snowdenas atskleidė informaciją apie valstybės šnipinėjimo mastą.
E. Snowdeno išplatintuose dokumentuose nurodoma, kaip įvairios agentūros seka telefoninius pokalbius, skanuoja elektroninius paštus bei socialiniuose tinkluose pateikiamus duomenis, rašo BBC.
„Tokie dokumentai parodė, kad neabejotinai egzistuoja poreikis nustatyti aiškias ribas, kiek valstybė gali kištis į asmens privatumą“, – laiške teigia didžiausio pasaulyje socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas.
Pastarasis priduria, kad šnipinėjimo skandalas yra puiki proga Jungtinėms Valstijoms imtis reikiamų reformų.
Svarbiausia – skaidrumas
Laišką išplatinusių kompanijų susirūpinimą paskatino tai, kad paaiškėjus, jog valstybinės agentūros naudojasi socialinių tinklų duomenimis, o vartotojai ėmė nerimauti dėl to, kiek daug informacijos gali naudoti technologinės įmonės.
Siekdamos išlaikyti gerą reputaciją, kompanijos pareikalavo leidimo viešai skelbti, kokių duomenų vyriausybės iš šių prašo, rašo BBC.
„Skaidrumas yra esminė sąlyga, kuomet kalbama apie privačių duomenų apsaugą, todėl manome, kad visuomenei turėtų būti žinoma, kiek ir kokių duomenų reikalauja sekančios agentūros“, – rašoma laiške.
Priduriama, kad asmeninė informacija kompanijoms yra būtina, tačiau šios visuomet pateikia kokiu tikslu ir kodėl privačių duomenų šioms reikia.