Prieš mėnesį dalinomės tyrimų kompanijos „Gartner“ informacinių technologijų sričiai taikomomis tendencijomis. Šįkart „Gartner“ sudarė sąrašą IT prognozių, kurios prasidės jau nuo ateinančių 2014 metų. Kai kurios prognozės apibrėžia ne vien tik naujas technologijas, pavyzdžiui, jau dabar mums puikiai pažįstamą debesų kompiuteriją ar vadinamąjį „daiktų internetą“ (angl. – Internet of Things). O štai daiktų spausdinimas 3D spausdintuvais dar tik turės šansą įrodyti pasauliui savo vertę ir reikšmę.
Taigi, dalinamės įdomiausiomis ir reikšmingiausiomis „Gartner“ prognozėmis 2014 metams.
Mobiliųjų įrenginių įvairovė ir jų valdymas. Nors iki šiol dauguma kompanijų riboja tik darbuotojų naudojimąsi darbdavio įranga, BYOD (Bring Your Own Device) būdas, kai leidžiama į darbą atsinešti savo nuosavą įrenginį ir naudotis juos prisijungiant prie įmonės tinklų, nėra ribojamas. Kompanijos turi peržiūrėti šio būdo taisykles, nes mobiliųjų įrenginių skaičius ir toliu nenumaldomai augs.
Mobiliosios programos. „Gartner“ spėja, kad 2014 metais ištobulinta „JavaScript“ programavimo kalba suduos stiprų smūgį „HTML5“ ir interneto naršyklėms, kurios vis dar yra populiarios kaip kompanijų programų kūrimo aplinka. „Gartner“ pataria programuotojams kurti platesnes programėlių naudotojų sąsajas. Programėlių populiarumas ir toliau augs, kuomet įprastų programų – mažės. Taip yra dėl to, kad programėlės yra paprastesnės naudoti ir tikslingesnės, o programos – sunkios ir užimančios daug vietos. Programuotojai turėtų ieškoti būdų, kaip sujungti kelias programėles į vieną programą.
Protingos mašinos. Iki 2020 metų protingosios mašinos pasieks neregėtas aukštumas. Bus sukurti virtualūs, intelektą turintys asistentai, išmanūs patarėjai (panašūs į „IBM Vatsoną“), pažangios pramonės sistemos ir pirmieji autonominiai automobiliai. Protingų mašinų era taps pavojingiausia per visą IT istoriją. Šios sistemos sugebės atlikti tai, kas anksčiau buvo tik vizija – protingosios mašinos gebės atlikti žmogaus darbus, kurių anksčiau negalėjo įvykdyti. „Gartner“ prognozuoja, kad žmonės pirks tokias sistemas tam, kad pagerintų savo gyvenimą.
3D spausdintuvai. Tikimasi, kad jau kitąmet 3D spausdintuvų pardavimai augs 75 procentais, o 2015 metais – dvigubai. Nors šios technologijos brangūs spausdintuvai, sugebantys atspausdinti naudotojo norimą daiktą, yra kuriami jau 20 metų, tokių įrenginių, kurių kaina svyruoja nuo 50 tūkstančių iki 500 JAV dolerių, rinka dar tik formuojasi ir nenumaldomai plečiasi. Pirkėjų susidomėjimas 3D spausdintuvais privertė organizacijas pripažinti, kad 3D spausdinimas yra reali, perspektyvi ir nebrangi technologija, kuri geba tobulinti daiktų dizainus ir kurti paprastesnius prototipus.
„Visko“ internetas. Atėjo toks metas, kuomet internetas neapsiriboja vien mobiliaisiais įrenginiais ar asmeniniais kompiuteriais. Jis keliasi ir į automobilius bei televiziją. Tačiau sulėtėjusios interneto „migracijos“ į naudotojo daiktus priežastis yra tai, kad dar daugelis įmonių nepritaikė savo kuriamos produkcijos internetui. Šią problemą gamintojai turi pradėti spręsti jau artimiausiu metu. Įsivaizduokite, jei viskas aplink jus turėtų interneto ryšį...
Hibridiniai „debesys“. Sujungti asmeninius „debesis“ ir išorinius privačius „debesis“ yra būtinybė. Įmonės turi ruoštis ateičiai ir pritaikyti savo privačius „debesis“ perėjimui link hibridinio modelio. Tam, kad kokybiškai valdyti šį susijungimą, būtinas paslaugos brokeris (CSB – cloud service broker), kuris užtikrintų harmoningą sistemų veikimą. Įmonės, kurios nuspręs imtis hibridinio „debesies“ technologijos įgyvendinimo, turės prisiimti pareigą turėti ir brokerį (daugiau apie hibridinį „debesį“ skaitykite kitame straipsnyje).
„Debesies“ kliento architektūra. „Debesies“ kliento kompiuterijos veikimo modelis keičiasi. Šioje architektūroje klientas naudojasi prie interneto prijungtu įrenginiu, o serveris, prie kurio jungiasi naudotojas per įrenginį internetu, turi gausybę „debesų“ platformoje patalpintų programėlių ir duomenų. „Debesis“ kontroliuoja sistemos įrašus ir programas, todėl vartotojas juos gali pasiekti iš bet kurio įrenginio. Dėl didelės paklausos ir augančio vartotojų skaičiaus, prognozuojamas debesų kompiuterijos poreikis ir juose esančios virtualios atminties plėtra.
Asmeninio „debesies“ era. Kuo toliau, tuo vis mažiau dėmesio bus skiriama įrenginiams, kuriais naudojamasi jungiantis prie „debesies“. Įrenginių pajėgumas ir techninės specifikacijos taps nebe tokios svarbios, nors įrenginiai išlaikys didžiulę svarbą „debesų“ procese. Žmonės naudosis vis įvairesniais įrenginiais, nes debesų kompiuterija neprikausto prie vienos specifikacijos prietaisų. Duomenų valdymas ir saugumas išliks tokiame pačiame lygyje, todėl dėl įrenginių įvairovės jaudintis neverta.