Trečiąjį šių metų ketvirtį „Kaspersky Lab“ specialistai užfiksavo nestandartinius virusinių programų kūrėjų metodus, taikomus mobiliosioms platformoms. Atsirado inovatyvus virusas „Svpeng“, tiesiogiai iš aukos išmaniojo telefono gaunantis prieigą prie banko sąskaitos, taip pat pirmą kartą buvo panaudotas kompiuterių zombių tinklas (ang. botnet) platinti šiuo metu sudėtingiausią „Trojos“ virusą „Obad“ (operacinėje sistemoje „Android“). Taip pat trečiąjį ketvirtį vyko daug tikslinių kibernetinio šnipinėjimo kampanijų. Per šį laikotarpį „Kaspersky Lab“ produktai padarė nekenksmingus 978 628 817 kenkėjiškų objektų.
„Kaspersky Lab“ duomenimis, 97,5 proc. visų atakų į mobiliąsias platformas trečiąjį ketvirtį buvo taikomi „Android“ operacinei sistemai. Tarp naujų grėsmių verta paminėti „Trojos“ virusą „Svpeng“, kuris, skirtingai nei kitos šio tipo kenkėjiškos programos, suteikia apgavikams galimybę vogti pinigus iš banko sąskaitos užkrėtus tik vieną vartotojo išmanųjį telefoną. Virusas siuntė užklausą dėl balanso į mobiliosios bankininkystės sistemą ir gaudavo SMS pranešimą su pasiūlymu papildyti mobiliojo telefono balansą, vėliau virusas pervesdavo pinigus iš vartotojo banko sąskaitos į mobiliąją apgavikų sąskaitą ir išvengdavo tradicinės šiose vagystėse „išmanusis – kompiuteris“ sąsajos.
Nuo 2013 m. liepos iki rugsėjo Lietuvoje užfiksuoti 493 146 kenkėjiški incidentai, susiję su internetinėmis grėsmėmis, ir 493 784 užkrėtimo atvejai su įvairiomis duomenų nešyklėmis (USB, CD, DVD ir kt.). Iš viso 29,5 proc. vartotojų buvo atakuojami internete, tad Lietuva atsidūrė 30 vietoje tarp internete atakuojamų šalių. Šalių, kurių vartotojai buvo užkrėsti kenkėjiškomis programomis su atminties nešyklėmis, sąraše Lietuva yra 152 vietoje – 23,6 proc. užkrėstų vartotojų.
Taip pat šį ketvirtį atsirado naujų mobiliųjų įrenginių zombių kūrėjų gudrybių. Užpuolikai rado galimybę operatyviau valdyti „Trojos“ virusus užkrėstuose išmaniuosiuose telefonuose ir pradėjo naudotis paslauga „Google Cloud Messaging“ (GCM) kaip papildomą komandinį centrą, suteikianti galimybę siųsti neilgus pranešimus į mobiliuosius įrenginius. Be to, „Kaspersky Lab“ ekspertai pirmą kartą užfiksavo trečiųjų šalių mobiliųjų įrenginių, užkrėstų kitų užpuolikų valdomomis kenkėjiškomis programomis, naudojimą.
„Didžioji kenkėjiškų priedų „Android“ įrenginiams dalis nukreipta į pinigų vagystes. Tik antroje vietoje – į asmenines informacijos vagystes. Taip visi užkrėtimo, plėtros ir pėdsakų slėpimo mechanizmai žaibišku greičiu migruoja iš klasikinių operacinių sistemų. Dabar užpuolikai daro viską, kad pavogtų kuo daugiau, ir greičiausiai virusų kūrėjai ir toliau didins kompiuterių zombių skaičių ir „Android“ sistemų užkrėtimo tempą“, – savo įžvalgomis dalijasi Viktoras Čebyševas (Victor Chebyshev), „Kaspersky Lab“ antivirusų ekspertas. v Mobiliosioms platformoms skirtų virusų kūrėjų gudrybės labai įmantrios, o internetinių atakų rengėjai stebina mastais. Trečiąjį šių metų ketvirtį „Kaspersky Lab“ produktai aptiko 500 284 715 atakų, iš jų 45,2 proc. internetinių resursų kenkėjiškoms programoms platinti buvo dislokuoti JAV ir Rusijoje.
„Kaspersky Lab“ ekspertai taip pat užfiksavo naują „NetTraveler“ atakų kryptį – taikant „Watering Hole“ technologiją užkrėsti internetinių tinklalapių lankytojus. Atskirai reikėtų paminėti rugsėjį aptiktas kibernetinio šnipinėjimo kampanijas „Kimsuky“ ir „Icefog“. Abi buvo nukreiptos į stambiąsias įmones ir bendroves Pietų Korėjoje. „Kimsuky“ atveju „Kaspersky Lab“ ekspertai aptiko Šiaurės Korėjos veiklos pėdsakų.