IT pasaulis svaigsta nuo naujų terminų. Kas dieną sugalvojami vis nauji paslaugų pavadinimai, pavyzdžiui, „vyriausias buhalteris kaip paslauga“ (angl. Chief CFO as a Service – CCFOaaS). Nieko čia keisto, nes tokia paslauga iš tikrųjų egzistuoja, ir, matomai, ateityje dar labiau vystysis. „Cloud CFO“ įrankis leidžia smulkiajam ir vidutiniam verslui suvesti finansinius duomenis ir juos analizuoti.
Tai ypač patogu sprendžiant tokias dilemas, kaip investicijos ir jų ilgalaikis atsipirkimas. Paprastai tokie skaičiavimai reikalauja matematikos daktaro, na, gal magistro, laipsnį turinčio vyr. finansininko. Tačiau tokie ant kiekvieno kampo nesimėto, todėl analitinis darbas buvo perkeltas į „debesį“, kuris įrodė ne kartą, kad susidoroti su didžiuliais duomenų srautais ir analize – vienas juokas. „Unleash“ sukūrė programėlę planšetiniams kompiuteriams, kuri visa tai daro. Kam tai reikalinga? Kiekvienas įmonės vadovas turėtų tokia naudotis, jei nori gauti „plikus“ statistinius duomenis, kaip iš tikrųjų sekasi verslas.
Jei jau pradėjome su naujais terminais, tai toliau su jais ir tęskime. Debesų kompiuterijos verslas dar tik įsibėgėja, tačiau jau dabar vyksta mokslininkų, verslininkų, politikų ir ekonomistų diskusijos apie ateities technologijas. Čia minimi du nauji terminai, kuriuos artimiausius penkerius metus turėtume girdėti gal net dažniau, nei jau kiek pabodęs „debesis“. IoT ir M2M yra naujieji terminai. Tai mūsų ateitis.
IoT yra sutrumpintas „Internet of Things“ terminas. Jo koncepcija gana paprasta – kiekvienas daiktas gali turėti internetą ir būti valdomas internetu. Tai ne naujovė, nes pats terminas sugalvotas dar 1999 metais. Beje, jau turime technologinius sprendimus šiam reikalui – šaldytuvas su internetu, rodantis, kiek pieno liko ir kada reikia pirkti naują, išmanusis laikrodis, kuris rodo ne tik laiką, bet ir kas skambina, bei SMS žinutes bei kitą informaciją, namų apsaugos sistemos, įjungiamos ir išjungiamos internetu ir t. t.
Tuo tarpu „Cisco“ kelių šimtų specialistų komanda sukūrė ir pristatė „Cisco NCS“ maršrutizatorių, kuris turi sujungti visus tuos daiktus su internetu ir lengvai juos valdyti. Čia prasideda M2M – „Machine to Machine“ sritis, kuri apima dviejų skirtingų mašinų santykius internetu. Mokslinė fantastika? Visai ne.
Dar pernai „Google“ pristatė automobilį be vairuotojo. Automobilį vairuoja ne žmogus, o kompiuteris. Pristatomajame vaizdo klipe matomas inžinierius, kuris automobilyje laiko kompiuterį. Kas trukdo automobiliui naudotis viešais bevielio ryšio taškais ir komandas priimti per atstumą, ar mobiliuoju ryšiu? Reiškia jau turime realiai veikiančius M2M prototipus. Visada turėjome, nes kompiuteris gali valdyti kitas mašinas, pats būdamas mašina.
Kyborgų era artėja sparčiau, nei manėte (dar kartą pasižiūrėkite visas 4 „Terminatoriaus“ dalis, taip pat sulaukite naujos „Roboto policininko“ versijos). Kuo čia dėtas „debesis“? Visi daiktai, turintys internetą renka tam tikrus duomenis ir siunčia juos kitai mašinai – kompiuteriui, kuris juos analizuoja, o tada nusprendžia, kokią komandą duoti. Įsivaizduokite, milijonas šaldytuvų su internetu. Per valandą jie pateiks informaciją apie trūkstamus produktus, besibaigiančius galiojimo laikus, pasikeitusias oro sąlygas šaldytuve, ar namuose likusio šuns pravertas duris ir išverstą lentyną, ieškant dešrigalio... Tai milijonai megabaitų informacijos per valandą. Kur visi tie duomenys bus apdorojami ir fiksuojami? Aišku, kad „debesyje“... Štai jums ir atsakymas, kodėl „kyborgai atrieda, atidunda...“ bus nauja Anties dainos versija.
Tęskime žaidimą terminais. Naujas terminas, kuris galėtų prigyti ir Lietuvoje – „žemėlapizavosi“. Tai reiškia, kad tam tikra įmonė ar struktūra sukūrė interaktyvų savo paslaugų žemėlapį. Tokia mintis kilo po to, kai JAV žiniasklaida pranešė apie Amerikos geležinkelių kompanijos „Amtrak“ bendradarbiavimą su „Google Maps“. Bendradarbiavimas toks, kad dabar amerikiečiai galės matyti, kur ir kada važiuoja traukiniai, kokie atstumai tarp stotelių, traukinių greičiai, jau nekalbant apie pagrindinių maršrutų pavaizdavimą. Šis bendradarbiavimas turi geras perspektyvas, nes panašių žemėlapių reiktų ir Europos, Indijos, Kinijos ir visos Azijos rinkai, kur traukinių eismas yra intensyvus.
Pabaikime žemiškesne gaidele, o ne kokiais neaiškiais terminais. Tegul tai būna svetimi pinigai. „Microsoft“ paskelbė, kad debesies tarnyba „Office 365“ dirbo įspūdingai. Per šiuos metus jau pasiekta 1,5 milijardo JAV dolerių apyvarta. Metai dar nesibaigė, o „Wall Street“ šią informaciją labai stebi, nes vis dar tęsiasi „Microsoft“ vadovų drama, kuri gali lemti net „Microsoft“ mirtį. Aišku, tai tik tam tikrų žmonių nuomonė, tačiau jos įtaka gali turėti tiesioginės ir realios įtakos akcijų vertei.