Duomenų perkėlimas į „debesį“ įmonėms vis dar kelia baimę dėl saugumo. Nors lyg grybai po lietaus kuriasi kompanijos, siūlančios duomenų saugyklos paslaugas, o ir tokios IT rinkos „senbuvės“ kaip „DropBox“, „Google Drive“ ar „SkyDrive“ turėtų sumažinti verslo nepasitikėjimą, tačiau svarstymų, ar debesų kompiuterijos sprendimai yra geriausias būdas saugoti duomenis, išlieka.
Kad situacija taptų aiškesnė, paanalizuokime, kur vis dėlto mūsų duomenims yra saugiau – kompiuterio laikmenoje, ar „debesyje“, kuomet visi įmonės failai saugomi centralizuotai? Prieš pradedant atsakyti į šį klausimą reikėtų pabrėžti, kad kiekvienam verslui šalia saugumo aspekto svarbi ir galimybė dirbti efektyviau.
Pasitelkime statistiką – vien oro uostuose kasmet pavagiama apie 800 tūkst. nešiojamųjų kompiuterių. Žinoma, galite save nuraminti, teigdami, kad keliaujate retai ir tikimybė susidurti su tokiu nemalonumu yra labai minimali. Tačiau, kaip žinia, ilgapirščiai gali tykoti įvairiose vietose. Be to, nepamirškime, jog įranga genda, kartais, deja, – nepataisomai. Manote, šių argumentų maža įžvelgti riziką jūsų duomenų saugumui? Tuomet skirkite bent 5 minutes ir įvertinkite savo kompiuteryje saugomos informacijos kainą. Ar vis dar sakysite, kad duomenims saugiau jūsų kompiuterio diske nei „debesyje“?
„Nasuni“ atliktas tyrimas parodė, kad vienas iš penkių darbuotojų darbinius dokumentus talpina „DropBox“, net jei kompanijos konfidencialumo politika ir duomenų apsaugos taisyklės tai draudžia. Be to, paaiškėjo, kad „DropBox“ yra populiari ir tarp aukščiausio lygio kompanijų vadovų. Nors šis tyrimas atliktas JAV, tačiau nesuklysime teigdami, kad tokia tendencija būdinga ir Lietuvos įmonėms. Iš vienos pusės, tai nusižengimas kompanijos taisyklėms. Tačiau iš kitos pusės – galimybė išnaudoti jau susiformavusius darbuotojų įpročius, papraščiau užtikrinant duomenų saugumą.
Kaip pradžioje ir buvo minėta, duomenis perkeliant į „debesį“ yra užtikrinamas ne tik didesnis jų saugumas, tačiau ir didesnis darbuotojų darbo efektyvumas. Tai yra pasiekiama keliais aspektais.
Pirma, komandinis darbas. Debesų kompiuterijos paslauga suteikia galimybę vienu metu keliems vartotojams dirbti su ta pačia dokumento versija. Jei duomenys saugomi įprastai – darbuotojų kompiuteriuose – natūralu, kad tokiu principu dirbti nepavyks.
Antra, mobilumas. Duomenys yra pasiekiami iš bet kurio pasaulio krašto, kur veikia interneto ryšys, o dirbti galima ne tik kompiuteriu, tačiau ir išmaniaisiais įrenginiais – planšetiniais kompiuteriais ar išmaniaisiais telefonais. Taigi, kam vežtis į komandiruotę nešiojamąjį kompiuterį, jei išlikti įvykių sūkuryje pakanka tik išmaniojo telefono.
Įvertinkite visus už ir prieš bei pasirinkite, ar saugiau palikti konfidencialią informaciją „tūnoti“ darbuotojų kompiuteriuose, ar vis dėlto perkelti į „debesį“ ir suteikti naujų galimybių savo verslui – didinti veiklos efektyvumą ir taip įgyti konkurencinį pranašumą.