Žadintuvą iš mūsų gyvenimo beveik išstūmė mobilusis telefonas. Stacionarų kompiuterį – nešiojamasis. O netrukus nešiojamąjį kompiuterį nugalės planšetinis. Tiesa, Lietuvoje to gali tekti dar ilgokai palaukti.
Rinka sparčiai keičiasi
Planšetinis kompiuteris primena nedidelio dydžio nešiojamąjį kompiuterį, bet skiriasi tuo, kad neturi fizinės klaviatūros. Jis valdomas per jutiklinį ekraną. Be to, grafinėje planšetėje veikia įvairios programėlės, kuriomis naudojasi daugelis išmaniųjų telefonų turėtojų.
Lietuvoje tokių kompiuterių paklausa ima augti. „Omnitel“ viceprezidentas rinkodarai ir paslaugoms Darius Maikštėnas teigė, kad per praėjusius metus „Omnitel“ planšetinių kompiuterių pardavimas išaugo maždaug tris kartus. Jie ima lenkti populiariausią pirkinį – išmanųjį telefoną.
„Mobiliųjų, išmaniųjų įrenginių rinka keičiasi labai greitai, todėl ateitį nuspėti gana sunku“, – sakė D. Maikštėnas. – Pavyzdžiui, rašoma apie „Google“ akinius arba „Samsung“ ir „Apple“ kuriamus rankinius laikrodžius su išmaniųjų telefonų funkcija – nežinia, kaip tai pakeis vartotojų įpročius.“
Jo manymu, dar ilgai rinkoje išliks ir nešiojamieji, ir planšetiniai kompiuteriai. „Pirmieji yra skirti turiniui kurti – pateiktims, dirbti su dizaino programomis, „Excel“ ir kitomis turinio kūrimo programomis. O planšetiniai patogesni tam turiniui vartoti – skaityti, naršyti internete, rodyti ir t. t. Taigi savo vartotoją atras visi“, – kalbėjo D. Maikštėnas.
D. Maikštėno tvirtinimu, labiausiai tikėtina, kad kurį laiką vienas vartotojas turės visus įrenginius: ir išmanųjį telefoną, ir nešiojamąjį kompiuterį, ir grafinę planšetę. „Ateityje, ko gero, išmanieji telefonai pakeis kitus mobiliuosius įrenginius, ir tai labiausiai bus susiję su žmonių įpročių pasikeitimu“, – sakė D. Maikštėnas.
Telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims Andrius Baranauskas nesiryžo spėlioti, kas bus ateityje. Tačiau jis pastebėjo, kad su grafine planšete konkuruoja ir išmanieji telefonai. Kai kurių planšetinių kompiuterių dydis nedaug skiriasi nuo išmaniųjų telefonų, todėl pirkėjas tada kreipia dėmesį į siūlomas funkcijas. Be to, kokybiškų planšetinių kompiuterių už prieinamą kainą, jo teigimu, stinga.
Anot A. Baranausko, aišku tėra viena: „Į klausimą, kas turi ateitį, atsako tik vartotojai. Mums lieka atidžiai jų klausytis, o tai mes ir darome.“
Skaityklės išliks
Knygynas ir leidykla „Sofoklis“ prekiauja ne tik knygomis, bet ir knygų skaityklėmis bei planšetiniais kompiuteriais. „Sofoklio“ direktorė Giedrė Čepaitė tvirtino, kad jų įmonėje labiau perkamos skaityklės, o ne grafinės planšetės. Tam yra kelios priežastys: skaityti knygas skaityklėje ir paprasčiau, ir patogiau.
„Taip, planšetės kur kas universalesnės, jos tinka internetui naršyti, laisvalaikiui, o skaityklės labiau koncentruotos. Bet daug patogiau skaityti knygas yra skaityklėje, nes nekenkia akims, ir, pavyzdžiui, su planšete vasarą lauke nelabai paskaitysi, nes paprasčiausiai nematysi“, – teigė pašnekovė.
Ji mano, kad knygų skaityklės vis tiek turės savo auditoriją. „Kiek pačiai tenka keliauti, tikrai matau, kad jas gana daug naudoja. Aš pati naudoju planšetinį kompiuterį, bet galiu pasakyti, kad man nepatinka jame skaityti“, – sakė G. Čepaitė. – Kaip priemonė skaityti daug patogesnė yra skaityklė. Aš nemanau, kad jos išnyks. Galbūt pasikeis jų kainos ir jos labai atpigs.“
Telefonas indų neišplaus
„Niekas nebėra tiesiog telefonas, kamera ar televizorius“, – rašo amerikiečių ekonomikos dienraštis „The Wall Street Journal“. Gregoras Berkowitzas, San Fransisko konsultantas, dirbantis su technologijų įmonėmis, teigia, kad programėlėmis paremtų įrenginių naudojimas yra mūsų kartos šveicariški peiliai.
„Jie paprasti ir siūlo begalę galimybių“, – tvirtina G. Berkowitzas. Pasak jo, išmaniųjų įrenginių naudojimas yra paprastas ir jie atstoja kelis aparatus.
Kitą vertus, daugiafunkciai įrenginiai niekada neprilygs tik vieną funkciją atliekantiems. Nors žadintuvas puikiai veikia ir mobiliajame telefone, jame įmontuota kamera nufotografuotos nuotraukos kokybe neprilygs padarytoms profesionaliu fotoaparatu.
„Tavo mobilusis telefonas turbūt turi didesnę kompiuterinę galią, nei milijoną dolerių kainuojantis superkompiuteris turėjo prieš 30 metų. Bet jis neišplaus jūsų indų. Tam nėra programėlės ir niekada nebus“, – tame pačiame straipsnyje tvirtina Danas Safferis, „Smart Design“ interaktyviojo dizaino direktorius.