Mes jau seniai įpratome prie rašybos tikrinimo, kurį atlieka kompiuterio programa mums renkant tekstą, tačiau ši naujiena gali nustebinti. „Google“ pateikė paraišką gauti patentą programai, kuri veiktų kaip „blogio tikrinimas“: programa neleistų žmonėms elektroniniuose dokumentuose ar pašte rašyti frazių, kurios pažeidžia įstatymus arba organizacijos vidaus taisykles.
Kaip jūs jaustumėtės, jei nuolat sėdint prie kompiuterio „Google“ tarsi žvelgtų jums per petį? Programa „Taisyklių pažeidimų tikrinimas“ (angl. „Policy Violation Checker“) įspėtų individualius asmenis, manoma, darbdavius, kai jų žinutėse būtų „probleminių frazių, pažeidžiančių taisykles, galinčių turėti teisinių pasekmių arba keliančių problemų įmonei, verslui arba individualiam asmeniui“.
Darbuotojų privatumo pabaiga?
Ši programa primena neseną „Google“ vadovo Erico Schmidto frazę: „Jei yra kas nors, ko nenorėtumėte, kad kiti sužinotų, galbūt jums to daryti ir nereikėjo.“ Atrodo, kad „Google“ pasekė arba pakluso savo vadovo „patarimui“.
Paraiškoje gauti patentą „Google“ nurodo, kad programa, naudodama tam tikrus algoritmus, savaime aptiks „probleminius tekstus“, kuriuos atpažins pagal iš anksto sudarytą duomenų bazę. Programa ne tik įspėtų „pažeidėją“, kad jis padarė pažeidimą, ji taip pat pasakytų, kaip ir kodėl jis pažeidė taisykles ir pasiūlytų alternatyvių variantų, kokią kalbą naudoti. Galiausiai ji taip pat įspėtų numatytus asmenis apie pažeidimą.
„Jei vartotojas sukurtų tekstinį dokumentą, prezentaciją ar kitokį dokumentą, kuriame būtų numatytų pažeidimų, programa apie tai informuotų atitinkamą asmenį“, – teigia „Google“.
Planuojama, kad programa galėtų veikti ne tik kompiuteriuose, bet ir kituose elektroniniuose prietaisuose (telefonuose ir televizoriuose).
Nauda verslo apsaugai
„Google“ teigia mananti, kad ši programa būtų naudinga kompanijoms, siekiančioms išvengti ieškinių teismuose, informacijos nutekėjimo ar kitokio pobūdžio konfidencialumo pažeidimų.
„Kompanijų siekis yra užkirsti kelią įstatymų ir taisyklių pažeidimams iki tai nutinkant... Darbuotojai dažnai tyčia ir netyčia aptaria ir aprašo veiksmus, kurie galėtų turėti neigiamų pasekmių“, – paraiškoje gauti patentą rašo „Google“.
„Google“ paaiškina, kad, pavyzdžiui, frazė „projektas ABC visiškai nužudys kompaniją XYZ“ galėtų signalizuoti apie nelygios konkurencijos tikimybę. Produkto kūrėjas numato, kad duomenų bazė, pagal kurią būtų atpažįstamas blogas tekstas, neturėjo jokių apribojimų, ilgainiui ją kurtų ir pildytų atsakingi įmonių asmenys.
Visapusė kontrolė
Kritikai šiuo „Google“ produktu nesižavi ir teigia, kad jis galėtų būti panaudotas blogiems tikslams. Anot jų, autoritariniai režimai įgytų dar vieną būdą kontroliuoti savo šalies gyventojus, esą valdžia matytų, ką rašo asmuo dar jam net nepaspaudus „siųsti“.
Nors „Google“ savo produktą pirmiausia mato kaip įrankį verslui, kyla vis daugiau diskusijų, kam dar jis galėtų (turėtų) būti pritaikytas. Pranešti policijai apie galimus pedofilus? Paviešinti politiko nesantuokinius meilės romanus? Ar įspėti vyrą apie neištikimą žmoną?
1999 metais, kai gimė „Google“, jos moto buvo „Nebūk blogas“ (angl. „Don‘t be evil“). Panašu, kad dabar „Google“ siekia užtikrinti, kad bent jau jai stebint „niekas nebūtų blogas“. Tik ar yra daug norinčiųjų, kad arbitru būtų „Google“ – turbūt didžiausias informacijos agregatorius šiandieniniame pasaulyje.
Juokaujama, kad su naujuoju produktu „Google“ „jei pati negali daryti nieko blogo, tai bent jau kiti negalės padaryti nieko blogo visiems nesužinojus“.