2013 metai verslui bus labai svarbūs dėl daugybės priežasčių. Didėjantys reikalavimai efektyviai tvarkyti verslą sukuria tinkamą terpę įvairių debesų kompiuterijos sprendimų atsiradimui ir vystymui. Recesija taip pat prisidėjo prie debesies verslo ir sprendimų populiarumo, nes taip kai kurie verslai ne tik sugebėjo sutaupyti nemenkas sumas, bet ir išlikti. Todėl ir toliau bus atsižvelgiama į debesies sprendimus verslui.
„Taip, taip, ten Amerikoje verslas gal ir naudojasi tuo debesiu, o štai mes čia Lietuvoje dirbame ir verčiamės visai kitaip...“, – pamanysite sau. Mintis verta dėmesio, todėl norėtume pasiūlyti pasvarstyti, kokius debesies įrankius galėtume išbandyti čia Lietuvoje.
1. Dalinimasis dokumentais debesyje
Tai viena iš pagrindinių debesies paslaugų visame pasaulyje tiek privatiems vartotojams, tiek verslui. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad daugybė amerikiečių skyrių vadovų naudojasi „DropBox“ saugoti konfidencialią informaciją. Nuolat juokiamės iš amerikiečių už kiek naivoką požiūrį į gyvenimą, tačiau kai ko iš jų galime ir pasimokyti. Štai kad ir naudotis nemokamomis dokumentų talpyklomis – „Google Drive“, „DropBox“, „Box.net“ ar „SkyDrive“. Ar tai saugu? Taip pat saugu, kaip iš darbinio el. pašto sėdint namuose siųsti kolegai el. laišką su prisegtuku, kuriame yra slapta informacija. Tai SAUGU. Dėl to amerikiečiai ir naudojasi viešomis duomenų talpyklomis, tad kodėl jomis nepasinaudojus ir lietuvių verslininkams.
Iš asmeninės patirties, kaip smulkusis verslininkas, galiu pasidalinti, kad „SkyDrive“ kol kas yra vienas iš geriausių sprendimų laikyti komercinius pasiūlymus, derinamas sutartis, išrašomas sąskaitas faktūras. Siūloma 7 GB talpa duomenims yra daugiau nei pakankama.
2. Dokumentų rengimas vienu metu kelių darbuotojų
Kaip vyksta komercinio pasiūlymo kūrimas? Vienas iš komandos narių parašo komercinį pasiūlymą, tada išsiunčia kitiems. Trys kiti atsiunčia savo pataisymus. Pagrindinis rašytojas turi suderinti visus pataisymus. Kartais ta pati vieta susilaukia skirtingų pataisymų ir tada prasideda chaosas, kuris baigiasi dar vienu susirinkimu ir sprendimu tą dalį rašyti iš naujo.
Problema gali būti išspręsta naudojantis „Google Docs“, kuris yra tiesiog sukurtas vieno dokumento koregavimui nuotoliniu būdu. Net jei korekcijos daromos vienu metu. Dokumente matomi visi jį atsidarę žmonės ir tai, ką jie daro. Šalia esantis pokalbių langas leidžia aptarti tam tikrus momentus, pateikti komentarus. Turėtumėte tai išbandyti. Sutaupysite laiko visiems, o į komercinio pasiūlymo parengimą gali būti įtraukti ir visas kolektyvas. Tai galioja ir kitiems svarbiems dokumentams – sutartims, instrukcijoms, ataskaitoms ir t. t. Galima taip redaguoti ir „Excel“ lenteles, ir prezentacijas.
3. Prezentacijos, vietoje nuobodžių aprašymų
Reikia pristatyti savo verslą? Tai galite padaryti nusiuntę lankstinuko maketą PDF formatu arba paruošti greitą pristatymą su keliais grafikais ir „pyragais“, savo įmonės šūkiais, vertybėmis ir principais. Bėda ta, kad prezentacijos kūrimui reikia skirti daug laiko. Be to, reikia turėti pakankamai žinių, kaip dirbti su prezentacijų kūrimo programine įranga („Keynote“ arba „PowerPoint“). Debesies technologijos leidžia kurti prezentacijas iš bet kur, bet kada. Net ir savo išmaniajame telefone pakeliui į oro uostą, stovint kamštyje ar stebint vaiko treniruotę. Apie nemokamus debesies įrankius prezentacijoms kurti jau esame rašę gana nemažai, tad šiais metais pabandykite sukurti kažką paprasto ir patalpinkite į nemokamas dokumentų talpyklas.
4. Buhalterijos tvarkymas debesyse
Pasaulyje buhalterija tvarkoma internetu. Lietuvoje – tam tikromis programomis, kurios yra gana sudėtingos. Tačiau atrodo, kad būtent šiais metais programinei įrangai gali būti suduotas skaudus smūgis. Atsirado lietuviška buhalterinės apskaitos programa internete, kuri pasiekiama iš debesies. Tai labai rimtas žingsnis pirmyn. Verslas turėtų išbandyti visą buhalteriją tvarkyti internete, nuo pat sąskaitų išrašymo, iki mėnesinių ar metinių balansų skaičiavimų. Tai ateities buhalterija, su kuria lietuviai verslininkai turėtų susipažinti jau dabar. O jei kas nori pasižiūrėti, kaip veikia buhalterijos tvarkymas internete nemokamai, siūlau išbandyti „Zoho Books“ programą.
5. Projektų valdymas debesyse
Valdyti projektus yra menas. Menas yra priešingybė matematikai ir skaičiams. Kažkokiu būdu projektų valdymas sutvarkytas taip, kad padirbėjus su specialiais įrankiais, skaičiai atrodo kur kas geriau. Kalbant ne lyriškai, projektų valdymas padeda efektyviau valdyti verslą. Belieka pasinaudoti nemokamomis arba pigiomis projektų valdymo programomis internete. Tokių yra ne viena.
Elementariausia, aišku, „Excel“ surašytas darbų grafikas ir įvairios pastabos, prie kurių prieiti gali visi, kas tik prieigą. Sudėtingiausia – projektų valdymo programų perkėlimas į debesį. „Microsoft Project“ yra žinomiausia programa, kurią 2012 metais vasarą „Microsoft“ perkėlė į savo „Office 365“ pakuotę. Taigi, debesyje yra pakankamai daug įrankių, kuriais grindžiamas verslo efektyvumas. Užmirškite kasrytinius susitikimus ir patarimus, net visa tai galima matyti ir internete ar naudojant specialias programėles.
Visko debesyje yra dar daugiau, tačiau lietuviams reikia visas naujoves pristatyti po truputį, neskubant, nuolat prašant ar net maldaujant. Tada pasijaučiame tokie svarbūs ir bandome manydami, kad nepatiks. Gal toks požiūris irgi turi reikšmės pačio debesies populiarumui Lietuvoje?..