Programinės įrangos gamintojus atstovaujančios asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA), kurios vienas iš pagrindinių tikslų ginti intelektinės nuosavybės teises, atliktas pasaulinis kompiuterių programų piratavimo lygio tyrimas rodo, kad pernai Lietuvoje neteisėtai naudojamų kompiuterių programų lygis siekė 54 procentus. Informacinių technologijų specialistai pabrėžia, jog už piratinės įrangos naudojimą gresia ne tik baudžiamoji atsakomybė, bet ir grėsmė plėtojamam verslui.
Legalumo įrodymas – licencija
Programinės įrangos piratavimas apibrėžiamas kaip neteisėtas autorių teisių saugomos programinės įrangos atgaminimas ar platinimas. IT specialistai atkreipia dėmesį, jog daugelis kompanijų darbuotojų net nesusimąsto apie tai, kad įsigydami programinę įrangą, iš tiesų perka jos naudojimo licenciją, o ne pačią programinę įrangą. Ši licencija nurodo, kiek kartų leidžiama įdiegti programinę įrangą, todėl ypatingai svarbu ją perskaityti. Jei padaroma daugiau programinės įrangos kopijų, nei leidžiama pagal programos licenciją, arba naudojate programinę įranga, kuri neatitinka licencijos jūs – pirataujate. Tokiu atveju gresia baudžiamoji atsakomybė.
Tarptautinės IT kompanijos „DPA Lietuva“ ekspertai atkreipia dėmesį, jog piniginė bauda ne vienintelė gresianti rizika už piratavimą. Dažnai įmonių darbuotojai, neturėdami reikiamų IT įrankių ar programinės įrangos, ryžtasi piratauti ir atsisiunčia nelegalią įrangą tiesiai iš interneto ar duomenų apsikeitimo svetainių. Kompanijos „DPA Lietuva“ vadovas Laurynas Truncė įspėja, jog tokiu atveju gamintojas nėra atsakingas už paslaugų kokybę, programinės įrangos ilgaamžiškumą bei tęstinumą, o taip pat sukuriamų dokumentų ir duomenų išsaugojimą.
Negalima pamiršti ir to, jog kartu su parsisiunčiama piratine įranga bei kitais dokumentais į kompanijos IT sistemą gali patekti virusai ir kitos kenkėjiškos programos, kurių tikslas – sutrikdyti arba visiškai nutraukti sklandų įmonės darbą. Dėl plėtojamos veiklos sutrikdymo, organizacija gali prarasti svarbius korporatyvinius duomenis bei slaptą informaciją.
Nelaimių išvengti galima
Kaip galima būtų išvengti tokių nelaimių? IT specialistai rekomenduoja pirmiausia visuose kompiuteriuose ir serveriuose atlikti programinės įrangos auditą. Būtina surinkti visus turimus licencijų dokumentus ir sulyginti juos su programinės įrangos sąrašu, gautu audito metu. Jeigu turima mažiau licencijų, nei įdiegta programinės įrangos, vadinasi, jūsų plėtojamam verslui gresia pavojus, nes naudojate piratinę įrangą. Tad patartina pašalinti visą rizikingą programinę įranga, o kad nenukentėtų darbuotojų našumas – įsigyti licencijas legaliai programinei įrangai.
„DPA Lietuva“ specialistai pataria: jei nesate tikri, kiek ir kokių licencijų turi jūsų įmonė, paprasčiausiai pasikalbėkite su programinės įrangos licencijavimo specialistais ar savo informacinių technologijų paslaugų teikėju. Taip pat nepamirškite įsitikinti, jog jie turi reikiamus kompetencijų įrodančius sertifikatus bei kitus būtinus dokumentus.
Tuo tarpu norint užtikrinti stabilią organizacijų veiklą, rekomenduojama turėti aiškią IT įrangos politiką. Pirmiausia reikia nusistatyti kompanijos poreikius atitinkantį kasmetį programinės įrangos biudžetą. Taip pat būtina sudaryti aiškias programinės įrangos užsakymo, diegimo ir naudojimo procedūras bei kasmet vykdyti patikras. Siekiant apsaugoti organizaciją nuo programinės įrangos klastočių, patartina aiškiai skelbti jos naudojimo taisykles kompanijos viduje, diegti papildomas prevencines ir stebėsenos priemones. Statistiniai duomenys bei praktika rodo, kad planuojant IT politiką galima sutaupyti iki 30 procentų lėšų, nei vien „gesinant kylančius IT gaisrus“.