Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Lietuvoje nustatoma vis daugiau intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų

Publikuota: 2012-04-03 13:23
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: BSA Lietuva

Jau keletą metų nemažėjant piratavimo mastams Lietuvoje intelektinės nuosavybės teisių apsauga besirūpinančios teisėsaugos institucijos kasmet pradeda vis daugiau ikiteisminių tyrimų baudžiamosiose bylose. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, pernai ikiteisminių tyrimų skaičius Lietuvoje išaugo 12 proc. ir siekė 64 ikiteisminius tyrimus.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje nustatoma vis daugiau intelektinės nuosavybės teisių pažeidimųJau keletą metų nemažėjant piratavimo mastams Lietuvoje intelektinės nuosavybės teisių apsauga besirūpinančios teisėsaugos institucijos kasmet pradeda vis daugiau ikiteisminių tyrimų baudžiamosiose bylose. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenimis, pernai ikiteisminių tyrimų skaičius Lietuvoje išaugo 12 proc. ir siekė 64 ikiteisminius tyrimus.

2011 metais pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl intelektinės nuosavybės teisės pažeidimų padaugėjo 12 proc. – nuo 53 iki 64. „Business Software Alliance“ (BSA) atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („Balticlaw“) duomenimis, iš jų 38 proc., t. y. 24 ikiteisminiai tyrimai, buvo pradėti dėl neteisėto kompiuterių programų naudojimo ar platinimo.

Taip pat Nacionalinės teismų administracijos statistiniais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvos pirmos instancijos teismuose išnagrinėtos 274 civilinės bylos dėl intelektinės nuosavybės teisės pažeidimų – tai triskart daugiau nei 2010 metais, kuomet pirmos instancijos teismuose buvo išnagrinėtos tik 89 bylos. Lietuvoje autorių teisių pažeidėjai per 2011 metus BSA nariams dėl neteisėto kompiuterių programų panaudojimo teismo sprendimu ar savo noru kompensavo beveik 140 tūkst. litų dydžio nuostolius.

„Šiandien, kada kompiuteris yra pagrindinė darbo priemonė, vienas iš labiausiai paplitusių autorių teisių pažeidimų – neteisėtų kompiuterių programų atgaminimas, laikymas arba platinimas. Tokio pobūdžio teisės pažeidimai visame pasaulyje atneša kūrėjams milijoninius nuostolius, o Lietuvą palieka aukštu piratavimo lygiu pasižyminčių šalių sąraše“, – sakė BSA atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („BalticLaw“) advokatas Andrius Pranckevičius.

BSA atlikto piratavimo lygio tyrimo duomenimis, 2011 metais Lietuvoje dažniau nei kas antrame kompiuteryje buvo naudojamos piratinės kompiuterių programos, o piratavimo lygis siekė 54 procentus. Lietuvoje naudojamų neteisėtų kompiuterių programų komercinė vertė siekė 96 mln. litų.

Apie autorių teisių pažeidimus praneša vartotojai

Neteisėtų kompiuterių programų naudojimo ir platinimo padėtį padeda keisti patys vartotojai. Per 2011 metus, naudojantis parinktimi „Praneškite apie piratavimo atvejus“ BSA oficialioje interneto svetainėje www.bsa.org, Lietuvos vartotojai pateikė kelias dešimtis pranešimų apie autorių teisių pažeidimus, kurių pagrindu buvo inicijuoti patikrinimai, o neteisėtų kompiuterių programų naudotojai ir platintojai vėliau buvo nubausti.

„Manome, jog visuomenės požiūris į neteisėtų kompiuterių programų naudojimą pamažu keičiasi. Sąžiningi kompiuterių programų vartotojai nenori taikstytis su piratavimu – jie praneša apie žinomus atvejus, kuriose įmonėse naudojamos ar platinamos neteisėtos kompiuterių programos“, – sakė A. Pranckevičius.

Advokatas taip pat pažymėjo, kad teisėtų kompiuterių programų vartotojai geriau supranta piratinių programų grėsmę ir žalą. Kaip rodo atliekami tyrimai, neteisėtos kompiuterių programos sukelia grėsmę prarasti asmens ar įmonių duomenis, didina užsikrėtimo kompiuteriniais virusais riziką. Dėl šių priežasčių įmonei ar privačiam vartotojui yra pavojinga kompiuteryje tvarkyti elektroninės bankininkystės reikalus, saugoti apskaitos duomenis ar bet kokius kitus asmeninius dokumentus.

Neteisėtas kompiuterių programas naudojančios įmonės nemoka mokesčių, iškreipia verslo aplinką ir apsunkina sąžiningų įmonių galimybes garbingai konkuruoti. Preliminariais paskaičiavimais, kasmet dėl neteisėtų kompiuterių programų naudojimo Lietuvos valstybės biudžetas nesurenka iki 20 mln. litų.

Piratinių kompiuterių programų vartotojai rizikuoja netekti laisvės

A. Pranckevičiaus teigimu, vartotojams dar trūksta žinių apie teisinę atsakomybę, kurią gali užtraukti neteisėtų kompiuterių programų naudojimas. „Kiekvienas namų ar verslo vartotojas privalo žinoti, kad kompiuterių programos naudojimas, neturint atitinkamos licencijos arba pažeidžiant jos sąlygas yra autorių teisių pažeidimas, už kurį teks atsakyti įstatymo nustatyta tvarka“, – teigė A. Pranckevičius.

Pasak advokato, atsižvelgiant į neteisėtai naudojamų kompiuterių programų vertę pagal teisėto pardavimo kainas, taip pat neteisėto kompiuterių programų naudojimo tikslus, pažeidėjams gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Taikant administracinę atsakomybę, pažeidėjui už neteisėtą kompiuterių programų atgaminimą ir laikymą gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Pakartotinio pažeidimo atveju gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu. Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kada neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė pagal teisėto pardavimo kainą sieks daugiau nei 13 000 litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę fiziniam asmeniui, priklausomai nuo veikos masto, gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 000 Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. Tuo tarpu juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas.

Šalia administracinės ar baudžiamosios atsakomybės yra taikoma ir civilinė atsakomybė – nuostolių atlyginimas arba kompensacijos sumokėjimas už atliktus autorių teisių pažeidimus autorių teisių turėtojui. Lietuvos įstatymai suteikia autorių teisių turėtojui teisę reikalauti kompensacijos iki 130 tūkst. litų, taip pat reikalauti pažeidėjo lėšomis paskelbti teismo sprendimą visuomenės informavimo priemonėse.

Daugiau informacijos apie legalios programinės įrangos privalumus galima gauti interneto svetainėje www.bsa.org. Svetainės skiltyje „Praneškite apie piratavimo atvejus“ galima anonimiškai pranešti apie nelegalią programinę įrangą platinančias bendroves.





Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama