2004 m., kai žmonės nebuvo pratę atskleisti savo tikrųjų tapatybių internete, pasaulį išvydo vienas didžiausių virtualios erdvės fenomenų per paskutiniuosius du dešimtmečius – socialinis tinklas „Facebook“.
Nenuostabu, kad iš pradžių daugelis nežinojo, ką gi daryti su šia paslauga, todėl ne vienas tik pradėjęs ja naudotis imdavo kasdien rašinėti ant savo „sienos“ ką jis valgė pusryčiams arba kur jis yra šiuo metu (užuomina į „Forsquare“?).
Aš buvau vienas iš tų, kurie į naują interneto žvaigždę žiūrėjo atsargiai ir kiek skeptiškai. Bet, smalsumo vedinas, visgi užsiregistravau ten 2008 m. Tuomet socialiniame tinkle buvo jau per 140 mln. narių, o jis vis plėtėsi beveik kosminiu greičiu – vidutiniškai nuo 300 000 iki 400 000 naujų aktyvių vartotojų per dieną.
Dabar „Facebook“ tinkle yra užsiregistravę 845 mln. vartotojų ir tai galėtų būti trečia pagal dydį valstybė pasaulyje. Daugiau gyventojų – tik Kinijoje ir Indijoje.
Kai socialiniame tinkle yra tiek žmonių, neišvengiamai susiduriama su informacijos pertekliaus ir šiukšlinimo problema. Kai kurie mano bičiuliai iki šiol neturi susikūrę „Facebook“ profilio, nes pasak jų, jie vis tiek nespėtų visko peržiūrėti.
Tačiau yra keli sprendimai, kurie man padeda išvalyti „Facebook“ paskyrą ir iš šiukšlyno paversti ją naudingu įdomios informacijos šaltiniu. Galbūt jie bus naudingi ir jums?
Pirmiausia gerai pagalvokite ar jums tikrai reikia turėti tiek „draugų“. Kiek iš jų yra tikri draugai? O kiek yra tokių, su kuriais nebuvote susitikę nuo pat mokyklos laikų? Turėkite omenyje, kad kiekvienas iš jų kuria informacijos srautą ir tai yra nebūtinai jums aktualūs dalykai. Pavyzdžiui, kai kurie nuolat siųs raginimus prisijungti prie „Facebook“ žaidimų arba kasdien skelbs iki negalėjimo mielų kačiukų nuotraukas.
Turėkite galvoje, kad kuo tiksliau atsirinksite auditoriją, tuo įdomesnę informaciją rasite ant savo „sienos“.
Na, bet jei jums patinka turėti daaaaug „draugų“, arba jie jums padeda kurti asmeninį prekės ženklą, galima išgryninti atnaujinimų srautą pakeičiant kelis „Facebook“ nustatymus.
Suradę atnaujinimų sraute žinutę, kuri jums yra visiškai neįdomi ir žinote, kad ją parašęs asmuo kitokių atnaujinimų net ir neskelbia, paprasčiausiai nutraukite atnaujinimų prenumeratą. Tai padaryti galite žinutės dešiniajame kampe paspaudę piktogramą ir atsivėrusiame meniu pasirinkę „Unsubscribe from [autoriaus vardas]“.
Atlikus šį veiksmą jūs ir toliau turėsite tą žmogų tarp „draugų“, tačiau jo skelbiamų žinučių ant savo „sienos“ nebematysite.
Kitas žingsnis – padarykite taip, kad matytumėt ne „Facebook“ reitinguojamus atnaujinimus (neva aktualiausius), bet naujausias žinutes. Šį nustatymą galite pakeisti paspaudę piktogramą „Sort“, kuri yra jūsų „sienos“ pačiame viršuje, dešinėje. Atsidariusiame meniu pasirinkite „Most recent“.
Šis pakeitimas leis matyti naujausias žinutes, tad patys galėsite nuspręsti, kurios iš jų yra jums svarbios ir įdomios, o kurios visiškai nevertos jūsų dėmesio.
„Facebook“ naudojimas būtų dar efektyvesnis, jei nepatingėję ir radę laiko susikurtumėte atskiras „draugų“ kategorijas. Pavyzdžiui, „Geriausi draugai“, „Pažįstami“, „Bendradarbiai“ ar pan. Tai padaryti galėsite atidarę turimų draugų sąrašą. Ten, užvedus pelės žymeklį ant „draugo“ vardo, iššoks lentelė, kurioje reikės spustelėti piktogramą „Friends“, o atsidariusiame sąraše pasirinkti tinkančią kategoriją. Jei reikiamos nerasite – galėsite susikurti savo. Tam reikės spragtelėti „Show All Lists…, o po to „New List…“.
Nors atlikus šį darbą ant savo „sienos“ vis dar matysite bendrą naujienų srautą, tačiau sukurti sąrašai, kuriuos galėsite įkelti į viršuje kairėje esantį meniu, leis greitai peržiūrėti rūpimos žmonių grupės skelbiamus atnaujinimus ar parašyti tik jiems skirtą žinutę.
Sąrašų rodymo nustatymus galite pakeisti spustelėję pagrindiniame „Facebook“ tinklalapyje kairėje, kiek žemiau nei visi kiti meniu punktai, šalia užrašo „Lists“ esantį užrašą „More“. Jį spragtelėjus puslapio viduryje atsivers visas kategorijų sąrašas. Šalia kiekvienos kategorijos yra pieštuko piktograma, kurią paspaudus galima pasirinkti „Add to Favorites“. Tai pasirinktą kategoriją pridės prie viršuje kairėje esančio meniu.
Na, o jei norite sekti naujausias pasaulio naujienas nepalikdami „Facebook“, tuomet būtinai pasinaudokite funkcija „Subscribe“, kuri leidžia jums užsiprenumeruoti net nepažįstamų žmonių skelbiamas žinutes. Pavyzdžiui, jei domitės muzika, tuomet bus naudinga užsiprenumeruoti, tarkime, Andriaus Mamontovo, Ericos Jennings ar Snoop Dogg skelbiamus viešus atnaujinimus.
Tiesa, ne visi yra aktyvavę prenumeravimo galimybę, todėl kai kurių įdomių jums žmonių skelbiamų žinučių pamatyti nepavyks, nebent jie patvirtintų jus kaip savo „draugus“.
Jei norite pasižiūrėti, kokių žmonių skelbiamus atnaujinimus galite užsiprenumeruoti, eikite čia.
Suprantama, jei nuo pat pradžių nesirūpinote „Facebook“ paskyra, tokiu atveju dabar teks įdėti nemažai pastangų. Mažiausiai pusdienį. Bet patikėkite – verta. Antraip ir toliau teks knaisiotis informaciniame didžiojo socialinio tinklo šiukšlyne.