Šiandien eiliniam vartotojui pasakymas „elektroninis parašas“ dar nėra iki galo suprantamas. Lietuvoje ši sąvoka neatsiejama nuo „Penkių kontinentų“ įmonių grupei priklausančios UAB „Skaitmeninio sertifikavimo centras“ (SSC). Pateikiame Jums Vladimiro Skripovo pokalbį su SSC direktoriumi Mudriku Dadašovu.
– Nuo paskutinio mūsų pokalbio prabėgo pusmetis. Kas nauja šiuo metu el. parašo padangėje?
– Situacija iš esmės pasikeitė. Prieš pusmetį galėjome girtis tik parengiamaisiais darbais, o jau 2005 m. pabaigoje pradėjome dalyvauti konkrečiuose projektuose, rengiame konkrečius techninius sprendimus.
Turbūt didžiausias praėjusių metų įvykis tas, kad spalį mes su partneriais iš Italijos ir Airijos laimėjome Europos Komisijos skelbtą konkursą.
– O kokį projektą vykdote dabar? Kas Jūsų partneriai?
– Konsorciumas, kurį sudarė Waterfordo technologijos institutas ir kompanija „Intec Billing Ireland“, parengė projektą. Jame numatyta, kad klientai už telekomunikacines paslaugas su tiekėjais gali atsiskaityti internetu. Paprastai tokias ypač brangias paslaugas teikia didelės kompanijos. Mūsų projekto uždavinys – adaptuoti šią sistemą taip, kad ji būtų tinkama apmokėti ir sąskaitas nedidelių kompanijų, kurios paprastai neturi brangios programinės įrangos. Mes siūlome šią įrangą nuomoti. Be to, kadangi IT kompanijose dažnai keičiasi mokėjimo už paslaugas sąlygos, sistema turi būti lanksti.
Ši sistema jau sėkmingai veikia Airijoje, todėl mūsų tikslas – patobulinti šį techninį sprendimą taip, kad jis galėtų būti naudojamas visose šalyse, taigi ir Lietuvoje. Be minėtų dviejų Airijos organizacijų, projekte dalyvauja ir trys kompanijos iš Italijos. Joms mūsų tandeme tektų bandytojų vaidmuo, nes būtent jos ketina bandyti, kaip veikia sukurta sistema.
Be to, mes nuolat kuriame programinę įrangą „Justa“. Ši įranga – tai grupė programinių išteklių, skirtų skirtingoms vartotojų grupėms (ir eiliniam vartotojui, ir profesionaliam IT sistemų kūrėjui). Pavyzdžiui, naudodamasis programiniu produktu „JUSTA LE“, vartotojas gali ir pasirašyti el. dokumentus, ir tikrinti parašus. Antroji dokumentų dalis skirta kūrėjams tam, kad būtų palengvintas el. parašo įdiegimas
– Kitaip tariant, Jūs jau dirbate su konkrečiais užsakovais ir atliekate konkrečius darbus. Kiek SSC paslaugos reikalingos Lietuvoje?
– Šiandienos situacija tokia. Mūsų pagrindinis darbas – išduoti skaitmeninius sertifikatus „asmenybei nustatyti“, kurie patvirtina, kad pateikėjas yra būtent tas, kuris ir yra nurodytas. Mes suvokiame, kad sertifikatų tiek reikės, koks yra jų realus poreikis. Taigi pradiniame etape mes neskaičiuojame, kiek parduodame, o daugiau padedame sistemų kūrėjams suvokti sukurtos sistemos galimybes ir išmokti ja naudotis. Šiuo metu pagrindinis SSC tikslas – sukurti poreikį.
Šiame procese pagrindinis vaidmuo tenka visuomeniniam ir valstybiniam sektoriui. Būtent jie potencialūs SSC klientai.
– Kokie pagrindiniai šių metų etapai?
– Manau, šie metai bus pereinamieji – baigus darbus, leidžiančius vartotojams šį tą jau dabar pasirašyti, greičiausiai didės skaitmeninių sertifikatų poreikis. Abu šie procesai vykdomi paraleliai. Pasiūlius daugiau paslaugų, ir skaitmeninių sertifikatų skaičius turėtų didėti.
– O koks bus antrasis etapas?
– Antrasis etapas prasidės tuomet, kai rinka jau bus pakankamai pripildyta paslaugų, kai nebereikės agituoti naudotis el. parašo technologija.
– Pakalbėkime apie šio proceso komercines perspektyvas? Ar brangios „el. paslaugos“?
– Pats sertifikatas nėra brangus. Jo kaina svyruoja nuo keliasdešimt iki kelių šimtų litų. Be to, jo brangumas priklauso nuo to, kiek pigiau vartotojas mokės pereidamas prie el. parašo. Pavyzdžiui, mes dirbame su vienu dideliu prekybos tinklu, kuris, siųsdamas įvairius dokumentus, kasdien išleidžia apie 3 000 litų. Aišku, tokiam klientui be galo naudinga naudotis el. parašu, nes jis žymiai sumažina savo išlaidas.
Taigi kada mes kalbame apie išlaidas, pirmiausia svarbu išlaidos ne pačiam sertifikatui, o tos išlaidos, kurių galima išvengti.
– Ar egzistuoja trečias Jūsų darbo etapas?
– Žinoma, egzistuoja. Juk išdavus sertifikatą, mūsų darbas nesibaigia. Mūsų darbo specifika ta, kad, išdavę sertifikatą, neribotam laikui tampame visų savo klientų partneriai, nes kiekvienąkart būtent per mus eina parašo identifikacijos patvirtinimas.