Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 6 d. 20:11
Televizoriai, kurie jums suteiks išskirtinę vaizdo kokybę
Lapkričio 6 d. 17:38
KTU viešėjęs kibernetinio saugumo ekspertas Alessandro Guarino: Italijoje saugumo internete mokomi jau pradinukai
Lapkričio 6 d. 14:51
KTU mokslininkai siekia ištirti sunkiai apčiuopiamas žmonių emocijas medijose karo kontekste
Lapkričio 6 d. 11:37
Proveržis sąmoningo sapnavimo srityje: startuolis teigia, kad pirmą kartą pasaulyje sapnuose palaikomas abipusis ryšys
Lapkričio 6 d. 08:27
„Xiaomi“ oficialiai pristatė naująją „HyperOS 2.0“ platformą
Lapkričio 5 d. 20:32
Skirtingos galios sistemos viename automobilyje: ką rinktis ir kodėl?
Lapkričio 5 d. 17:37
Ateities pasaulio vizija inžinerijos studentų akimis – robotai geresnei emocinei sveikatai
Lapkričio 5 d. 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
Lapkričio 5 d. 11:11
„Metų automobilio 2025“ elektromobilių testas: 200 km įveikė visi
Lapkričio 5 d. 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kas atsakingas už piratavimą darbo vietoje?

Publikuota: 2011-10-13 07:02
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Jovita Valatkaitė, „Nordia Baublys & Partners“ teisininkė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Turbūt nemaža dalis Lietuvos gyventojų, kurie naudojasi internetu, asmeniniais tikslais yra nelegaliai atsisiuntę muzikos kūrinių, filmų ar programinės įrangos arba, kitaip tariant, jiems yra tekę atsidurti „piratų“ kailyje. Tačiau kas turėtų atsakyti, jeigu įmonės darbuotojas naudodamasis tarnybiniu kompiuteriu nelegaliai parsisiunčia ir į jį įdiegia ar išsaugo minėtus intelektinės nuosavybės objektus?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kas atsakingas už piratavimą darbo vietoje?Turbūt nemaža dalis Lietuvos gyventojų, kurie naudojasi internetu, asmeniniais tikslais yra nelegaliai atsisiuntę muzikos kūrinių, filmų ar programinės įrangos arba, kitaip tariant, jiems yra tekę atsidurti „piratų“ kailyje. Tačiau kas turėtų atsakyti, jeigu įmonės darbuotojas naudodamasis tarnybiniu kompiuteriu nelegaliai parsisiunčia ir į jį įdiegia ar išsaugo minėtus intelektinės nuosavybės objektus?

Kasmet vis didėjant muzikos kūrinių, filmų ar programinės įrangos prieinamumui elektroninėje erdvėje, bandoma surasti naujų būdų, kaip apriboti nelegalų jų naudojimą bei atgaminimą. Atsakomybę už neteisėtą intelektinės nuosavybės objektų naudojimą nustato keli teisės aktai. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudą nuo 1 iki 2 tūkst. litų ir kūrinio ar gretutinių teisių objekto neteisėtų kopijų konfiskavimą; Baudžiamasis kodeksas už tuos pačius veiksmus, kuomet objekto, kuris atgaminamas, vertė viršija 100 minimalaus gyvenimo lygių (MGL) dydžio sumą ir objektas naudojamas komerciniais tikslais, numato viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, areštą, laisvės atėmimą iki dvejų metų. Objekto vertė viršijus 250 MGL, gresia laisvės apribojimas, areštas, laisvės atėmimas iki trejų metų.

Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas papildomai nustato galimybę išieškoti atlyginimą už neteisėtą naudojimąsi intelektinės nuosavybės objektu, atlyginti turtinę žalą, įskaitant negautas pajamas ir kitas turėtas išlaidas. Be to, tam tikrais atvejais – ir neturtinę žalą arba sumokėti kompensaciją autoriui ar gretutinių teisių turėtojui.

Taigi, sukurta pakankama teisinė bazė, atsakomybei už neteisėtą intelektinės nuosavybės objektų naudojimą, tačiau ne visada aišku, kam ši atsakomybė turi būti taikoma. Į šį klausimą nėra vienintelio atsakymo ir subjektas, kuriam bus pritaikyta atsakomybė, priklauso nuo pažeidimo padarymo aplinkybių.

Darbdaviui tenka atsakomybė, jei jis davė nurodymą darbuotojui panaudoti ar atgaminti intelektinės nuosavybės objektą. Pavyzdžiui, darbuotojo darbui atlikti reikalinga kompiuterinė programa, kurios nėra įmonės kompiuteriuose, ir darbdavys užuot įsigijęs legalią versiją nurodo tą programą „parsisiųsti iš interneto“. Tokiu atveju neabejotinai bus konstatuota darbdavio atsakomybė, nes darbuotojas tik vykdė darbdavio nurodymus. Kyla klausimas, ar darbuotojas, žinodamas, kad toks nurodymas yra neteisėtas, gali atsisakyti jį vykdyti. Darbo kodeksas įtvirtina darbuotojo pareigą tiksliai vykdyti teisėtus darbdavio nurodymus, todėl darbuotojas turi teisę atsisakyti vykdyti neteisėtus darbdavio nurodymus ir už tokį atsisakymą jam negali grėsti drausminė atsakomybė ar kita atsakomybės forma.

Taip pat darbdavys būtų atsakingas, jeigu darbuotojas nelegaliai gauna intelektinės nuosavybės objektą ne darbdavio nurodymu, tačiau jam žinant apie tai. Šiuo atveju atrodytų, kad darbdaviui neturėtų būti taikoma atsakomybė, nes jis nenurodė gauti intelektinės nuosavybės objektą nelegaliu būdu. Tačiau pagrindinis faktorius, nustatantis atsakomybę, bus darbdavio reakcija į nelegalius darbuotojo veiksmus. Pavyzdžiui, darbuotojui nelegaliai atsisiųsta programa padės atlikti darbą, už kurį jis gaus atlyginimą, tačiau pagrindinis naudos gavėjas bus darbdavys. Jeigu darbdavys nenurodo pašalinti nelegalios programos, tuomet jam tenka atsakomybė.

Minėtais atvejais darbdavys neturės regreso teisės į darbuotoją, kad šis atlygintų žalą, patirtą dėl nuostolių kompensavimo autoriui ar gretutinių teisių turėtojui. Civilinis kodeksas numato, kad darbdavys privalo atlyginti žalą, atsiradusią dėl jo darbuotojų, einančių savo darbines pareigas, kaltės. Tačiau, jeigu darbdavys nepritars nelegaliam intelektinės nuosavybės objektų panaudojimui darbui atlikti, atsakingas bus darbuotojas.

Kaip spręsti problemą, jei darbdavys nežino apie nelegalų intelektinės nuosavybės panaudojimą darbui atlikti? Tokiu atveju reikėtų atsižvelgti į papildomas aplinkybes – ar darbo tvarkos taisyklėse uždraustas nelegalus intelektinės nuosavybės objektų naudojimas, ar vykdoma turimų programinės įrangos licencijų apskaita, ar darbdavys aprūpina darbuotojus legalia programine įranga. Visos šios aplinkybės padėtų įrodyti darbdavio nekaltumą ir pasiekti, kad atsakomybė būtų taikoma darbuotojui. Tačiau, jeigu darbdavys toleruoja nelegalios programinės įrangos ir kitų objektų naudojimą, nesirūpina legalios įrangos įdiegimu, tuomet atsakomybė turėtų būti taikoma darbdaviui.

Kita vertus, kuriai darbo santykių šaliai turėtų būti taikoma atsakomybė, jei darbuotojas atgamina intelektinės nuosavybės objektus naudodamasis tarnybiniu kompiuteriu, tačiau jo veiksmai visiškai nesusiję su darbo funkcijų atlikimu? Pavyzdžiui, darbuotojas nusprendžia į tarnybinį kompiuterį įdiegti nuotraukų apdorojimo programą tam, kad galėtų tvarkyti asmenines nuotraukas. Tokiu atveju atsakomybė turėtų būti taikoma darbuotojui. Darbdavys negali kontroliuoti absoliučiai visų pavaldinių veiksmų, todėl ir negali užtikrinti, kad darbuotojai darbo metu nenaudos tarnybinio kompiuterio nelegaliam intelektinės nuosavybės objektų panaudojimui.

Taip pat gali pasitaikyti situacijų, kuomet patikrinimo metu įmonėje bus rasti nelegaliu būdu atgaminti intelektinės nuosavybės objektai ir atsakomybė bus pritaikyta darbdaviui, neatsižvelgiant ar tikrasis šių objektų naudotojas bus darbuotojas ar darbdavys ir kieno iniciatyva šie objektai atsirado įmonės kompiuteriuose. Jei tokiu atveju nėra darbdavio kaltės, t. y. jis nenurodė naudoti intelektinės nuosavybės objektų, nesutiko su jų naudojimu arba nežinojo apie jų panaudojimą, ar jis gali išsireikalauti iš darbuotojų žalos atlyginimą ar kitaip nubausti darbuotojus?

Taigi, jei įmonės darbo tvarkos taisyklėse nurodyta, kad draudžiamas nelegalus intelektinės nuosavybės objektų panaudojimas, darbuotojams, pažeidusiems šią nuostatą, gali būti taikoma drausminė atsakomybė. Darbo kodeksas įtvirtina darbuotojo pareigą laikytis darbo drausmės ir nurodo, kad darbo pareigų nevykdymas arba netinkamas jų vykdymas dėl darbuotojo kaltės yra darbo drausmės pažeidimas. Už darbo drausmės pažeidimus darbuotojams gali būti taikomos Darbo kodekse išvardytos nuobaudos: pastaba, papeikimas ar netgi atleidimas iš darbo. Žinoma, atleidimas iš darbo taikomas tik išimtiniais atvejais, kuomet darbuotojas šiurkščiai pažeidžia pareigas.

Netgi jeigu darbuotojui pritaikyta drausminė atsakomybė, jam gali būti taikoma ir materialinė atsakomybė. Remiantis Darbo kodeksu, materialinė atsakomybė atsiranda dėl teisės pažeidimo, kuriuo vienas darbo santykio subjektas padaro žalą kitam neatlikdamas savo darbo pareigų ar netinkamai jas atlikdamas. Taigi, kai darbdaviui paskirta bauda už nelegalų intelektinės nuosavybės objektų naudojimą arba išieškotas atlyginimas autoriui ar gretutinių teisių turėtojui civiline tvarka, vadinasi, padaryta reali žala ir yra kitos materialinės atsakomybės sąlygos, todėl darbuotojui gali būti taikoma materialinė atsakomybė.

Darbo kodeksas nurodo, kad atlygintina žala nustatoma tokio dydžio, kurį darbdavys regreso teise įgijo dėl darbuotojo padarytos žalos atlyginimo. Be to, darbuotojas privalo atlyginti visą žalą, kuomet ši padaryta tyčia. Tad, jei darbdaviui buvo paskirta, pavyzdžiui, 1000 litų dydžio bauda ir jis dėl pažeidimo padarymo nėra kaltas, darbdavys turės teisę reikalauti iš darbuotojo atlyginti visą baudos dydį.

Nėra vienintelio atsakymo, kuriam darbo santykių subjektui atsakomybė už nelegalų intelektinės nuosavybės objektų naudojimą. Daugeliu atveju atsakomybės nustatymo klausimas priklauso nuo aplinkybių. Siekiant maksimaliai apsidrausti, darbdaviams rekomenduojama į darbo tvarkos taisykles įtraukti nuostatą, kad nelegalus intelektinės atsakomybės objektų naudojimas darbo ar ne darbo tikslais yra draudžiamas visais atvejais.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama