Nors naujienų apie įvairias naršyklių versijas, jų alfas, betas ir kitokias atmainas netrūksta kiekvieną savaitę, pastaruoju metu jos tapo nelabai įdomios. Ne, lenktynių įkarštis šioje srityje nė kiek neatslūgo, bet aš, matyt, praradau viltį, kad kuri nors iš jų taps tikrai patogi naudoti.
Dabar gi žmonės naršykles renkasi pagal asmenines simpatijas ar netgi „politinius“ motyvus. Tebetikintys „Don’t be evil“ naudoja „Chrome“ ar „Chromium“, tebejaučiantys pergalės (Lietuvoje) skonį prieš „Microsoft“ naudoja „Firefox“ ir taip toliau.
Man tai retkarčiais užeina naršyklių „tikrinimo“ karštinė, kai parsisiunčiu keliolika pačių įvairiausių ir bandau jas visas iš eilės. Būna smagu, bet po kiek laiko grįžtu prie tos, kuri yra su operacine sistema (mano atveju – „Safari“) arba tyčia naudoju kokią nors mažiau girdėtą (dažniausiai – „Stainless“). Man labai patinka „Stainless“ sparta, stabilumas ir minimalizmas. Na, ir dar patinka, kad ji pavogė iš „Chrome“ idėjas, bet su „Google“ nėra susijusi.
Bet kaip sakiau – tai tikriausiai irgi „politika“. O iš tiesų norėtųsi naršyklės, kurios niekas dar nesukūrė, nors atskirus norimus elementus turi tai viena, tai kita.
Ko man trūksta? Štai keli dalykai:
Protingas komentarų sekimas. Jei aš kur nors parašiau komentarą, naršyklė turi atsiminti ir automatiškai sekti diskusiją. Jei ji tęsiasi, aš adresyne turiu matyti kiek naujų komentarų atsirado. Jei kas nors atsakė į maniškį, ta svetainė turi būti specialiai išryškinta, o gal netgi pranešimas apie tai turi pasirodyti vos man paleidus naršyklę (kad ir po adreso juostele). Neįdomias diskusijas galėčiau kaip mat išjungti. Jokių RSS ar prenumeratos paštu. Kas po to man skaityklę ar paštą išvalys?
Automatinis adresynas. Kai kurios naršyklės turi gerai sukurptą naršymo istorijos sistemą ir padorią paiešką joje, bet dar geriau būtų, jei dažniau lankomos svetainės savaime atsidurtų specialiame sąraše. Taip, žinau, ne viena jų, įskaitant „Safari“, taip sudėlioja „namų“ tinklalapį, bet man patogiau būtų tekstinis variantas o ne paveikslėlių mozaika. Kitas papildymas – nedidelis mygtukėlis, kuris įmestų svetainę į adresyną be kvailos paklausimo lentelės, kurioje paprastai prašoma įrašyti adreso pavadinimą ir pasirinkti, kur jis saugomas. Kam to reikia? Paspaudei kokį nors spalvotą rutuliuką – ir viskas, yra.
Dar būtų labai gražu, kad pasirinktus adresus naršyklė galėtų pati aplankyti ir nusiurbti jų informaciją į švarų (kaip „Safari Reader“ režimas) archyvą. Viską „susegtų“ tvarkingai, o aš paskaityčiau savaitgaliais, ar kai turiu daugiau laiko. Galima tam pritaikyti RSS skaityklę arba „Instapaper“, bet geriau jau pati naršyklė tai mokėtų.
Integruoti socialiniai tinklai. Žinau, kad yra „Flock“, bet ji yra perkrauta. Trūksta elegancijos ir funkcionalumo. Man tereikėtų, kad prireikus parašyčiau naują „Facebook“ ar „Twitter“ pranešimą tiesiai adreso eilutėje. pvz., „fb Šiandien man skauda galvą“ arba „tw Skaitau ir neatsistebiu [link]“, o naršyklė tą [link] automatiškai pakeistų naršomo tinklalapio adresu. Plonoje šoninėje skiltyje bet kada galėčiau atidaryti „Facebook“ ar „Twitter“ srautą, o atsakymai ar asmeninės žinutės sužibėtų įrankių juostoje taip, kaip dabar apie laiškus praneša „Google Notifier“. Paprasta, neapkrauta, funkcionalu. Įvairius panašius įskiepius buvau bandęs, bet jie atbula ranka parašyti – arba lūžta, arba kažko nedaro, arba nebeveikia po savaitės kitos.
Mobili partnerystė. „Safari“ sinchronizuoja su telefonu savo adresyną ir slaptažodžius, bet galėtų sinchronizuoti ir naršymo istoriją bei naršyklės „sesiją“. Gali pradėti dirbti kompiuteryje, pratęsti telefone ar planšetėje – viską rasi taip, kaip palikai prieš tai uždaręs. Šioje srityje, beje, yra nemažai judėjimo į priekį – manau, netrukus turėsime.
Dinaminė iškarpinė + laiko mašina. Šiek tiek susiję su „automatiniu adresynu“. Naršyklė turėtų mokėti sekti svetainių pokyčius ir, jei taip pasirenka vartotojas, fiksuoti ir kaupti pokyčius automatiškai, kad paskui vienoje vietoje galima būtų peržiūrėti viską. Panašiai kaip „Internet Archive“ galima peržiūrėti senas svetainių versijas, bet čia tai būtų daroma nuolat, nors ir kelis kartus per dieną.
Be to, turėtų būti galimybė išsaugoti adresyne tam tikrus tinklalapio fragmentus, pavyzdžiui, tik orų diagramos laukelį iš viso didelio (ir nenaudingo) tinklalapio ploto. Žinoma, čia būtų daug nepatenkintų dėl nepamatytos reklamos ir pan., bet jei jau dėl „Reader“ režimo nekilo maištas, tai nekils ir dėl tokios iškarpinės.
Ir šiaip turėtų būti kažkokia vidinė sinchronizuojama sistemėlė ekrano fragmentų nuotraukoms. Taip, atimtų duoną iš „Evernote“, bet „Evernote“ pati kalta, kad yra tokia kerėpliška.
Taigi. Esu tikras, kad jūs tokios naršyklės nenorėtumėte (bent jau ne tiksliai tokios), bet blogiausia, kad nė viena naršyklė su įskiepiais negali pasiūlyti idealaus varianto nei man, nei jums. „Firefox“ būtų arčiausiai tikslo pagal priedų kiekį, bet ne pagal jų funkcionalumą ar stabilumą apsikrovus „svetimu“ kodu. „Internet Explorer“ kažką bandė daryti su svetainių fragmentais, bet juos kiekvienam svetainių administratoriui reikėjo sukurti pačiam – mažai šansų, kad kas tuo užsiims.
Užtat skaitau dabar apie naująją IE9 ir galvoju, kad žmonės kosminį kiekį energijos sunaudoja nežinia kam. Na, stabilumo, SVG, HTML5 ir ACID testų visiems reikia, bet tai yra labai standartiniai dalykai, kurių sieks visos naršyklės. O išskirtinumas? Duokite man naršyklę bent su pirma savybe iš išvardintų, ir man nereikės daugiau nieko. Pakaks 20 iš 100 ACID teste…
P. S. Beje, ar man vienam keista, kad „Internet Explorer“ yra vienintelė populiari naršyklė, kuri teegzistuoja tik vienai operacinei sistemai?